Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dilema legata de vanatoare.

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Dilema legata de vanatoare.

Am o dilema.
    Capra neagra nu este un animal protejat deoarece e pe cale de disparitie?

Intreb asta deoarece am citit un articol in care se dau indicatii despre modul de vanare a caprei negre. Sa inteleg ca totusi e voie sa se vanze asa ceva?

Vânătoarea de capre negre este fără îndoială una dintre cele mai solicitante datorită condiţiilor în care se desfăşoară şi cerinţelor severe impuse vânătorului. Parcurgerea distanţei din punctul de maximă altitudine al drumului forestier până în golul de munte, necesită ore lungi de efort susţinut, uneori în împrejurări climatice total neprielnice. Odată ajuns pe creastă, va începe căutarea şi apoi apropierea vânatului, aceasta însemnând alte ore de suişuri şi coborâşuri, de cele mai multe ori prin stâncării greu accesibile, acoperite frecvent de gheaţă ori zăpadă. Nu trebuie uitat nici drumul de întoarcere când, pe lângă echipamentul din rucsac, se mai adaugă, pentru cei norociţi de soartă, şi trofeul râvnit cu toate anexele acestuia.
    Vânătorul trebuie să aibă aşadar o condiţie fizică foarte bună şi să fie un bun cunoscător al muntelui. Echipamentul său va fi unul potrivit cu terenul şi capriciile vremii. Un binoclu bun este absolut indispensabil. Carabina, va avea o lunetă de calitate, bine reglată cu factor de mărire de cel puţin 6x. Se recomandă un calibru cuprins între 6mm şi 7,62mm şi cartuşe expansive cu traiectorie întinsă.
    Metodele de vânătoare enumerate de lege sunt apropiatul şi pânda.
    Apropiatul este metoda unanim apreciată ca fiind cea mai plină de satisfacţii şi singura demnă pentru această categorie de vânat.
    Pânda se poate practica la treceri, este rar folosită şi chiar şi atunci se asociază cu apropiatul.

Re: Dilema legata de vanatoare.

sa stii ca sunt si vanatori care li se pare ca tel mobile au prea multe butoane ....
    ... de ce te bagi unde nu te pricepi ....

raspuns ..in cateva cuvinte .... :
    se evalueaza vanatul .... se stabileste nr de exemplare ce treb vanate ... se impart autorizatiile .... pe filiale .... ... vanatoarea se practica numai in baza unei autorizatii indiferent de vanat .... ( esti cu pusca in teren fara 'tzidula'... esti braconier .... nu e amenda penala ... e de la 1-3 ani .... ( daca esti ' primar' si cu buna purtare scapi in 6 luni ...)
    cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!

Comentariu

Postat în original de Lipoveanu Vezi post
      sa stii ca sunt si vanatori care li se pare ca tel mobile au prea multe butoane ....
      ... de ce te bagi unde nu te pricepi ....

raspuns ..in cateva cuvinte .... :
      se evalueaza vanatul .... se stabileste nr de exemplare ce treb vanate ... se impart autorizatiile .... pe filiale .... ... vanatoarea se practica numai in baza unei autorizatii indiferent de vanat .... ( esti cu pusca in teren fara 'tzidula'... esti braconier .... nu e amenda penala ... e de la 1-3 ani .... ( daca esti ' primar' si cu buna purtare scapi in 6 luni ...)
      Lipovene, nu sunt in domeniu dar stiu ca trebuie autorizatie si stiu ca se impusca la greu si fara aceasta.
      Inteleg asta la specii de animale obisnuite.
      Capra neagra insa nu e ceva chiar atat de obisnuit. Adica am inteles ca e specie protejata.
      De ce se dau autorizatii pentru a impusca asa ceva?

Comentariu

cu toate ca e o specie protejata se dau totusi anual autorizatii pentru vanatori cu bani.
        "Cea mai apreciata specie din Romania este capra-neagra. Cota de vanatoare in cazul aceste specii este foarte redusa - doar 50 - 60 de exemplare anual. Pretul unei capre negre este de 2.500-3.000 de Euro." In Romania e considerata vanatul suprem, cine a impuscat capra neagra nu mai ia botez la altceva.
        asta e romania , sunt vanator de cativa ani dar personal sunt impotriva impuscari caprei negre si a altor specii care si asa au ramas putine. observ ca de la an la an vanatul incepe sa fie din ce in ce mai putin.
        Ultima editare de undercover; 16.mar.2010, 22:58.
        suzuki vitara 1.6
        suzuki kingquad 750
        nissan patrol gr y61 3.0

Comentariu

Capra neagra face parte din mamiferele de interes vanatoresc din Romania si implicit din Europa (nu exista capre negre doar la noi in tara ) alaturi de cerbul comun, cerbul lopatar, capriorul, muflonul, mistretul, iepurele de camp, iepurele de vizuina, marmota, bizamul, vulpea, sacalul, cainele enot, viezurele, jderul, dihorul, hermelina, nevastuica...
          Capra neagra se vaneaza legal intre 15 septembrie - 15 decembrie (stiu ca cei care nu sunt vanatori au senzatia ca daca ai o pusca in mana poti sa impusti orice si ca o pusca in mana implica si nimerirea vanatului, vanarea unei capre negre este deosebit de dificila, apropierea la o distanta sub 200 de metri fiind SF, asa ca stati linistit ca nu se poate face braconaj (intens ) la aceasta specie si nici vanatorul cu autorizatie nu are succes de fiecare data )
          Mamiferele la care vanatoarea este interzisa (vanarea fiind posibila doar in cazuri mai mult decat exceptionale, in numar extrem de limitat, cu aprobarea autoritatii publice centrale care raspunde de protectia mediului) sunt: elanul, nutria, brebul, ursul, lupul, rasul, pisica salbatica, vidra, nurca.
          Mr. Selaru!
          Off-Road Runner
          Off-Road Runners Team
          TRACTOZAUR - Nissan Patrol Y60 d`aratura
          Allroad Runner - Audi allroad d`oras
          GAZROM - ARO M461 d`epoca
          Trompetica - Dacia Double Cab 4x4 da vanatoare

Comentariu

Daca tot veni vorba de vanatoare, poate e off-topic, poate nu, dar daca in titlu e despre dileme......am si eu niste intrebari pt cunoscatorii in domeniu sau mai bine zis pt pasionati :

- de se cheama "vanatoare sportiva" ? unde e sportul in uciderea unui animal?
            poate animalul respectiv sa faca ceva sport cand e haituit, dar cel cu pusca ?

- daca tot sunt ravnite si in cele din urma ucise, cele mai frumoase, mari, exemplare dintr-o specie, respectiv asa-numitele "trofee", nu cumva fondul genetic al speciei este saracit?

Regulament

Comentariu

Nu sunt un pasionat al vanatorii, dar imi mai trec pe la ureche una-alta.
              Nici eu nu prea pricep de ce ii spune si "sportiva", "vanatoare" e suficient.
              In ceea ce priveste trofeele, cel putin in ceea ce priveste capra neagra, cerbul, sunt coarnele. Acestea sunt cu atat mai mari/valoroase cu cat animalul este mai batran, deci, in general, nu mai contribuie cine stie ce la fondul genetic al speciei.
              ARO 244, an 1997, motor L25
              ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Comentariu

Prin extragerea trofeelor mari intr-adevar se poate saraci fondul genetic, dar in general sezonul de vanatoare la trofeu este un pic intarziat pana dupa imperechere pt ca acesta sa se poata imperechea si sa transmita genele. Trofeul nu este mai mare cu cat animalul este mai batran, din contra, dupa ca ajunge la puterea maxima, trofeul se degenereaza, Coarnele la cerb de exemplu isi pierd din ramuri, grosime, simetrie, devenind in final ca 2 sulite.
                Este foarte importanta extragerea prin selectie a animalelor degenarate, pt ca acestea pot lasa un fond genetic deteriorat. E ca si la om, un cuplu de oameni cu handicap foarte rar vor scoate genii, dar f des vor avea urmasi asemanatori. Aceasta selectie a degenartilor ar trebui facuta si in tara noastra, in special in clasa politica - ar fi singura solutie sa iesim din rahat. Vanatoarea in ansamblu ei reprezinta mult mai mult decat impuscarea efectiva a animalului, inseamna in primul rand sa te ocupi efectiv de vanat, sa ii asiguri linistea si hrana intr-un habitat al lui care e foarte restrans, sa ii asiguri paza impotriva braconierilor, care e cel mai greu din pacate, sunt multe lucruri care trebuie facute intr-un fond de vanatoare dar aceasta e alta tema.
                Vanatoarea sportiva- cand faci un traseu montan de 4-5 ore de mers cu pusca si ranita in spate, cand ajungi in locuri unde cu greu ajung altii, cand urmaresti vanatul usor, sa nu te simta, facand poate 20 metri intr-o ora, acolo se poate vorbi de vanatoare sportiva. Cand in schimb te dai jos din masina si impusti din stand, nu prea e.
                mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu

Comentariu

[QUOTE=drag;564078]
                  Este foarte importanta extragerea prin selectie a animalelor degenarate, pt ca acestea pot lasa un fond genetic deteriorat....QUOTE]

dragi vanatori, vreti sa spuneti ca vanati "prin selectie" si numai "animale degenerate"?

drept cine ne luati?!

md

Comentariu

[QUOTE=dma;564082]
                    Postat în original de drag Vezi post
                    Este foarte importanta extragerea prin selectie a animalelor degenarate, pt ca acestea pot lasa un fond genetic deteriorat....QUOTE]

dragi vanatori, vreti sa spuneti ca vanati "prin selectie" si numai "animale degenerate"?

drept cine ne luati?!

md
                    Nu vreau sa spun asta, din pacate in Romania conceptul e sa impusti tot ce iti iese in cale pt ca nu te mai intalnesti niciodata cu animalul respectiv. ei bine, eu personal nu fac asa, din contra, de multe ori am vazut animale si doar m-am uitat prin binoclu, nici macar nu am ridicat arma spre ele.
                    selectia este foarte importanta. Eu ma duc la vanatoare si in Ungaria, acolo comparativ cu noi au vanat de cateva sute de ori mai mult. Am impuscat multi capriori acolo, dar nici unul dintre ei nu avea un trofeu cat de cat, toti erau parca subdezvoltati. De ce? datorita densutatii mari de animale, acolo imperecheaza si animalul mai slab, la noi in schimb, cel mai puternic reuseste de cele mai multe ori, de aceea avem trofee foarte frumoase.
                    uite, in sprijinul afirmatiilor mele iti dau un filmulet. Din pacate majoritatea romanilor ar fi tras mai intai si pe urma ar fi filmat animalul, aici insa a fost lasat sa plece.
                    In zona mea, acum 10-15 ani era vanat ca daca vroiai puteai sa vezi zilnic 10-20 de piese, acum insa, daca vezi una la cateva luni sa fii multumit Langa cabana mea vin caprioarele seara la pascut, le pun hrana sare, dar din cand in cand se mai trezeste cate un vanator destept si vine sa le mai rareasca, Desi sunt vanator si am in arenda 12.000 hecatre de fond cinegetic, placerea mea cea mai mare e sa le vad, sa stiu ca sunt acolo, sa ma bucur cand vad ca intr-o zona am mai multe caprioare ca anul trecut, sa vad ca au venit scroafele si au fatat la mine in teren pt ca acolo au mai multa liniste, sa aud cerbii la boncanit, si atunci stiu ca a meritat sa merg 2 ore prin zapada pana la brau cu rucsacul plin de porumb in spate si a hrana aia care am dus-o a contribuit, chiar si in procent mic la inmultirea vanatului acolo.
                    Ultima editare de drag; 20.mar.2010, 10:30.
                    mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu

Comentariu

@drag

sper sa fie adevarat ce zici si ce sustii cu filmul tau.

bine-ar fi daca v-ati inmulti...

md

Comentariu

Postat în original de drag Vezi post
                        Prin extragerea trofeelor mari intr-adevar se poate saraci fondul genetic, dar in general sezonul de vanatoare la trofeu este un pic intarziat pana dupa imperechere pt ca acesta sa se poata imperechea si sa transmita genele. Trofeul nu este mai mare cu cat animalul este mai batran, din contra, dupa ca ajunge la puterea maxima, trofeul se degenereaza, Coarnele la cerb de exemplu isi pierd din ramuri, grosime, simetrie, devenind in final ca 2 sulite.
                        Este foarte importanta extragerea prin selectie a animalelor degenarate, pt ca acestea pot lasa un fond genetic deteriorat. E ca si la om, un cuplu de oameni cu handicap foarte rar vor scoate genii, dar f des vor avea urmasi asemanatori. Aceasta selectie a degenartilor ar trebui facuta si in tara noastra, in special in clasa politica - ar fi singura solutie sa iesim din rahat. Vanatoarea in ansamblu ei reprezinta mult mai mult decat impuscarea efectiva a animalului, inseamna in primul rand sa te ocupi efectiv de vanat, sa ii asiguri linistea si hrana intr-un habitat al lui care e foarte restrans, sa ii asiguri paza impotriva braconierilor, care e cel mai greu din pacate, sunt multe lucruri care trebuie facute intr-un fond de vanatoare dar aceasta e alta tema.
                        Vanatoarea sportiva- cand faci un traseu montan de 4-5 ore de mers cu pusca si ranita in spate, cand ajungi in locuri unde cu greu ajung altii, cand urmaresti vanatul usor, sa nu te simta, facand poate 20 metri intr-o ora, acolo se poate vorbi de vanatoare sportiva. Cand in schimb te dai jos din masina si impusti din stand, nu prea e.

Super tare filmuletzu` si albumul!
                        Off-Road Runner
                        Off-Road Runners Team
                        TRACTOZAUR - Nissan Patrol Y60 d`aratura
                        Allroad Runner - Audi allroad d`oras
                        GAZROM - ARO M461 d`epoca
                        Trompetica - Dacia Double Cab 4x4 da vanatoare

Comentariu

nici eu nu inteleg de ce se numeste "vanatoare sportiva"

sportiv ... presupune ca exista sanse egale de a castiga

in conditiile in care vanatorul sta in siguranta cocotat intr-un turn la adapost ... foloseste arme cu luneta ... cartuse expansive (un fel de dum-dum) sau cu alice ...

... unde mai este sportivitatea? vanatorul nu risca nimic ... animalul este ca o tinta de carton

daca vor sa vaneze ursi sau mistreti cu sulita ... atunci da ... as intelege sa se numeasca vanatoare sportiva

Comentariu

termenul de "sportiv" din vanatoare si pescuit are legatura cu fair-play-ul fata de prada ta, adica sansele trebuie sa fie impartite egal, 50-50%.

cand vanatul iti este adus in fata pustii cu haitasi, nu mai esti sportiv!

cand pescuiesti cu curent electric, esti un animal!

chiar daca sunt off-topic si nu prea, vreau sa subliniez faptul ca in comunitatea internationala a pescarilor s-a reusit, cu greu, introducerea metodei "catch&release".
                            imbucurator, incepe sa prinda si la noi.

in schimb, in vanatoare nu cunosc nici o metoda care sa adauge un pic de sportivitate acestei activitati nobile (la inceputuri).

md

Comentariu

Mie mi se pare mai etic sa impusti un animal salbatic decat sa tai un porc, macar primul a avut o viata libera, in care a trait realmente, al doilea...doar cotet si sfarsitul sigur, ca sa nu mai vorbim de castrare pe viu si alte necazuri care le pateste prin cotet, batai etc.
                              Si cand iti e adus in fata pustii vanatul are mai multe sanse decat crezi, miroase standurile, se intoarce, nu iese unde trebuie, e-he, cate se intampla. Si la panda cand stai, un pic te-ai miscat, te mausca un tantar si dai cu mana sa il alungi, s-a dus vanatul. E foarte usor sa vorbesti fara sa cunosti problema, d fapt noi, romanii stim sa vorbim despre carti pe care nu le-am citit, filme care nu le-am vazut...
                              Vanatoarea este o arta, dar mai intai trebuie sa o intelegi si pe urma abia poti sa o apreciezi.

Comentariu

Procesare...
                              X