Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am dat lovitura.


dulceanu ionel

Postări Recomandate

Pana nu demult eram un pescar de balta cu dotare full(iclusiv navomodel).Intrucat bălți si lacuri naturale nu prea mai sunt si cele particulare sunt o japca(deh au si ei familii de intretinut) am inceput sa ma orientez catre pescuitul pe rauri.Fiind din Galati unde Dunarea curge pe langa oras,mai mult Prutul si Siretul se varsa tot aici ,era si pacat sa nu profit de un asa potential.In acest scop am cumparat o barca gen laguna ,motor,sonar,fire textile m-am documentat mult despre stilurile de pescuit,care difera mult de cel stationar.Pescuitul la clonc m-a atras in mod special deoarece este un stil pe cat de spectaculos pe atat de rudimentar iar capturile sunt impresionante.

Cunosc o echipa de 3 pescari(2 batrani si unul mai tarar) secretosi si discreti care pescuiesc numai la clonc.I-am rugat de multe ori sa ia cu ei la pescuit sa invat si eu dar nu m-am lipit.Recent i-am ajutat cu o treaba si i-am santajat:ha: sa ma primeasca si pe mine la pescuit.Au acceptat intr-un final si vineri am iesit la Dunare in zona insulei unde se varsa prutul.Rezultatul pt mine a fost unul spectaculos un somn de 37 Kg prins de mine + unul mare scapat.Am stat putin,cam 3 ore pt ca a venit o ploaie cu furtuna si a trebuit sa plecam.Singurul meu merit la prinderea pestelui a fost ca eram in barca si am tinut de guta.Bucuria pt mine este si mai mare dearece am cunoscut pescari de moda veche si cu respect pt natura(in poza o sa vedeti ca eram cu o barca din lemn).

O fotografie face cat o mie de cuvinte.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Bravo:al :br:gr1:1:ft, asa da captura .

Poate vin si eu odata prin Galati sa facem un pescuit la clonc!!

0723358877

Un om bogat NU este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puţin. (Octavian Paler)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Poate mergem dar deocamdata trebuie sa mai fur meserie de la altii pt ca acolo sunt niste secrete de invatat.Maine o sa iesim la Dunare dar se pare ca apa este foarte tulbure si enorm de mare si sperantele sunt mici.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Sa-ti fie de bine, stiu din experienta ce senzatii iti da o bestie de asta :y

Eu ma laud cu unul de 32 de kile, prins pe Mures...

Maxim respect si la mai mare! :wink:

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Nu-i rau deloc sa prinzi si de 32:ha:.Baietii astia de care vb au prins anul trecut unul la 86 kg.Pun o poza si cu marele pescar cu pestele prin de mine dar pe munca lor.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

De cand visez si eu la unu....

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi.:grin::grin::grin:

2xToyota lj73,bmw320,honda fireblade,honda quad 140cp home made,barca quicksilver 410sl ,husqwarna 450.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Nu sunt pescar, sunt numai vanator, dar ce mai pot sa spun cand vad asa captura nu este decat..., impresionant! :br:y:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Multumesc mult de aprecieri.Abia ce m-am intors de la Dunare si rezultatele au fost slabe,de fapt nici nu avea cum la cat de tulbure si de mare este apa dar relaxarea a fost totala si privelistea pe masura.Am incercat prin mai multe locuri si am ajuns prin santierul naval si am dat la clonc chiar pe langa un vapor mare de nu se mai vedea soarele.Sincer sa fiu imi era chiar teama cand ma uitam in sus si vedeam gigantul iar cand ma uitam in jos apa avea sub noi 40 de m(asa arata sonarul).Una peste alta am mai prins un pic de experienta si am incercat sa bat la clonc si mi-au iesit cateva sunete aproape de adevar.

Atasez cateva poze.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Am dat lovitura.

 

Ieri am facut un mic antrenament la stiuca inainte de plecarea in delta de sapt viitoare cu rezultate bunisoare.Am pescuit numai la carasei pt ca la lingurite nu ma ajuta terenul.Pescuitul s-a organizat intr-o balta de pe langa raul Prut formata din revarsarea acestuia cand au fost inundatiile din primavara.

Am prins 12 bucati intre 0,7 si 1,5 kg cam 9 kg

http://lh4.ggpht.com/_kis3on4gHhs/TOFXoSKt7zI/AAAAAAAAA8I/03v2nFQis8c/s640/141120102107.jpg

http://lh6.ggpht.com/_kis3on4gHhs/TOFXpt1etvI/AAAAAAAAA8M/sYQ0xhLxqIc/s640/141120102108.jpg

http://lh4.ggpht.com/_kis3on4gHhs/TOFXqUwlTBI/AAAAAAAAA8Q/U71HtTZZVJ4/s640/141120102109.jpg

http://lh5.ggpht.com/_kis3on4gHhs/TOFXrwi8w7I/AAAAAAAAA8U/BDYB523FSqM/s640/141120102110.jpg

http://lh4.ggpht.com/_kis3on4gHhs/TOFXt9ebF1I/AAAAAAAAA8Y/0yFSP2OCb8A/s640/141120102111.jpg

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

pofta buna

noroc cu ele ca altfel cine stie ce se punea in oala

ca vad ca sunt tinute toate si laea at sticla de bere...deh, nu are sens sa se arunce napoi ca poate o prinde altul ...

las ca in cativa ani nu o sa mai fie stiuca (de antrenament) si o sa povestesti la ficior de ce...daca o sa mai fie curios

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

pofta buna

noroc cu ele ca altfel cine stie ce se punea in oala

ca vad ca sunt tinute toate si laea at sticla de bere...deh, nu are sens sa se arunce napoi ca poate o prinde altul ...

las ca in cativa ani nu o sa mai fie stiuca (de antrenament) si o sa povestesti la ficior de ce...daca o sa mai fie curios

Nu am inteles aluzia sau poate vreau sa ma fac ca nu am inteles.In zona prutului sunt mii de astfel de baltite ramase dupa retragerea apelor si care seaca mai devreme sau mai tarziu.Am vazut crapi,salai,stiuci moarte ca nu am mai avut apa facand deliciului miilor de pasari care ii mananca,fiind practic un ciclul natural.Deci dc ai vrut sa pari intr-un fel anume ceva genul salvati planeta ar trebui sa vi pe malul prutului sa faci ceva ca asa din tastatura suna tare frumos.Pe cele sub 0,5 kg le-am eliberat cu toate ca stiu ca sunt sortite pieriri.Va rog sa nu iscam o polemica pe tema asta.

 

P.S. Soimule stiucile le-am dat de pomana si mi-am oprit numai 2 (alea mai mari)pt a face stiuca umpluta dc ai mancat asa ceva,dc nu ai mancat te invit cu placere si facem si un pescuit.:fh:fh

Editat de dulceanu ionel

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

de la distanta asta atat pot face, sa sensibilizez si sa arat unde (cred eu) ca se greseste, poate alta data nu le mai duci acasa sa le dai de pomana sau sa le dai la pisici

poate ca in toaman sau la primavara, cand o sa se uneasca iarasi beltile alea cu prutul, or sa intre in prut si or sa creasca mari...mari cat sa poti sa te bucuri cand o prinzi

de fapt asta e una din cauzele pentru care pe rauri nu mai e as amult peste, pentru ca in perioada comunista s-au asanat multe belti inundabile (redate agriculturii) si brate moarte, care erau o adevarata pepiniera de puiet care crestea peste an si primavara viitoare intra pe rau unde isi continua cresterea

oricum, nu doar eu cred ca e o prostie (si nesimtire) ce ai facut, chiar si legea interzice sa ti mai mult de 3 kg si limita la stiuca e pe la 35 cm din cate stiu eu (fara coada), ceea ce nu e cazul decat la vreo 2 de acolo...la limita

deci... si legea e impotriva ta

si daca ma inviti la pescuit... poate ar fi bine sa mai avem ce pescui, ca asta nu e pescuit, sa prinzi "stilouri" la peste viu, ma rog, nu pescuit sportiv

mare pacat ca vedem asa ceva...si mai se face si titlu de glorie din asta

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Eu zic ca exagerezi pt ca stiuca la de 0,7 kg cea mai mica nu este pix si este sarita de 35 cm chiar sii fara coada cum zici tu si am fost trei pescari deci 3 x3 oricum tot cu virgula iti iese.Cu un lucru sunt de acord cu tine privind baltile care erau altadata in care se inmulteau pestii ceea ce nu este cazul si la prut pt ca acolo au grija sateni cu monofilamente si cand apa scade sub 30 cm o bat la cazan de nu mai ramane nimik.Faptul ca am putut sa mai prind ceva ma face sa ma simt privilegiat pt ca ca apa acum avea cam 1 m dar in 2 saptamani nu mai ramane nimik din baltita aia.

 

P.S.Nu iti mai da cu parerea asa de la distanta si lasa si alti pescari sa mai zica si ei ceva.

 

Rog inchiderea acesti topic inainte sa degenereze.

Editat de dulceanu ionel

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Soimule tata, exagerezi. Si eu cu Gaganul ne-am intors recent din Delta de unde am adus cam 20 de kg de biban si vreo 15 de stiuca de la 750gr pana la 4 kg.

 

La cum am vazut ca se pescuieste acolo (noaptea la curent, ziua la setca) cred ca Ionel e mic copil. Am ajuns pe canale unde nici dracu (mai putin diavolii 220) nu a intrat si cu toate astea era asa o liniste ... :uameni

Asa ca tata ...stai calm. Ce pretentii sa mai ai de la baltile romane private sau de stat daca rezervatia Delta Dunarii este pustie? :wink:

 

PS - stiuca la 1 kil e de 10.000 de ori mai gustoasa decat aia la 3 kile pregatita la cuptor in sos de vin alb si umpluta cu legume ... :y

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Yonut sa sti ca ai prins si o perioada cam naspa pt pescuit pt ca stiuca a fost in timpul ala cand isi schimba dintii si nu trage nici moarta mai ales la lingurite.La pixurile:ha:prinse de mine am observat ca abia le cresteau dintii.

Am niste prieteni care au prins 5 kg in 4 zile in inima deltei,sper sa nu am norocul asta si eu sapt viitoare.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Dupa 200 de km facuti cu barca prin delta vreo 4 zile ...e cam putin! :grin: Spre marea dezamagire a tartorului sef!

 

PS ...da man stiu ... ca si experienta a fost minunata ... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dat lovitura.

 

Anul asta au fost inundatii pe o perioada mare de timp si au fost conditii prielnice pentru depunerea icrelor si inmultirea pestilor. Avand mancare (puiet divers) din belsug, stiucile s-au inmultit si au avut cum sa cresca, ramanand inchise in baltoacele formate dupa retragerea apelor.

Problema nu-i ca Ion a prins cateva bucati frumoase in baltoace, ci sunt cretinii care dau la curent sau plase noaptea....!

Acum trei ani, in zona Mahmudia, prindeam somni la 2 km in mod normal...! Dar...anul trecut si anul acesta...dupa trecerea "meseriasilor" si electrocutarea pestilor, e jale...nu prinzi mai nimic...!

Nu cred ca pescarii amatori, care iau cateva kg de peste odata la o luna/doua, au golit apele ...!

Ioane, data viitoare daca nu ma iei si pe mine, iti sparg proiectoarele....! :fh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare