Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum arata pescuitul cand in ape sunt pesti

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• cum arata pescuitul cand in ape sunt pesti

http://www.team82.fr/seyret/atomique-leurres.html

e un rau asemanator cu Muresul, Oltul,Prutul, etc, numai ca nu e la noi si fraierii elibereaza pestii in loc sa ii duca acasa (inca de cand sunt mici, ca daca nu au ei ce sa aleaga din ei, sa ii dea la pisici)
    http://www.team82.fr/seyret/atomique-leurres.html
    forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Re: cum arata pescuitul cand in ape sunt pesti

din pacate la noi toata lumea vrea sa ia acasa. eu practic C&R de vreo 10 ani si daca vreau sa mananc peste ma duc si cumpar , e mult mai ieftin decat ala care il prind eu :)
    on the turbo side of life.

Comentariu

Da, asta se intampla intr-o tara educata, frumos film, mi-a facut pofta, chiar daca sambata am fost la peste si am luat niste salai.

C&R este viitorul, daca mai avem chef sa vedem pesti in ape salbatice. Dar din pacate, monstri nu mai sunt decat in baltile private, pazite si cu regulament strict.

Comentariu

eu in we de vineri seara pana sambata seara am fost pe MV. ma luat cam 12bucati cel mai mic 7kg cel mai mare 9.7kg .

o partida frumoasa.

Comentariu

Atata timp cat C&R nu o sa fie precizat in vreo lege ...o sa mergem la pescuit de fatze ...
          consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Ma intreb cum ar fi ca, din proprie initiativa, pescarul sportiv sa tina doar cat poate manca, cu restul sa faca C&R? Pescuitul pentru vanzare sa ramana apanajul celor care fara asta ar muri de foame.

Nu ma omorati cu pietre, e doar parerea unui mancator de peste :)
            Samurai incepator

Comentariu

Postat în original de f_zoltan Vezi post
              Ma intreb cum ar fi ca, din proprie initiativa, pescarul sportiv sa tina doar cat poate manca, cu restul sa faca C&R? Pescuitul pentru vanzare sa ramana apanajul celor care fara asta ar muri de foame.

Nu ma omorati cu pietre, e doar parerea unui mancator de peste :)
              se cheama civilizatie si nu e compatibila cu teritoriul tarii noastre, decat in o asa mica masura incat cei care fac asta sunt "ciudatii" restul sunt normali (care duc somnotriul de pana in 1 kg acas, uneori ca degetul )
              forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Pescuitul nu mai este demult un sport s-au un mijloc de relaxare.O spun ca unul care bate Dunarea de 20 de ani.In perioada comunista nu oricine avea acces pe Dunare in zona de frontiera,trebuia un PG obtinut de la graniceri si nu aveai voie sa stai la pescuit la lasarea intunericului.Odata cu cistigarea de noi drepturi si libertati situatia s-a schimbat radical.S-a concesionat sute de km de luciu de apa cui a vrut si a putut pentru pescuit industrial.Si s-a trecut la fapte;navoade,virse,plase monofilamet,si de citiva ani curentu.Cel din urma fiind si cea mai periculoasa forma de distrugere a pestelui,cel care nu e prins in zona este sterilizat pe viata.Puterea aparatelor a crescut de la un an la altu asa ca pot prinde si pe cel cu solzi[crapu,mreana],iar pe cel mic si puietul in special nimicindul.Acest lucru petrecindu-se cu acordul tacit al Politiei de Frontiera.Prohibitia este un lucru demult dat uitarii.in aceasta perioada politia de frontiera ii vineaza pe cei cu lansete nu pe aia cu aparatele.
                Malurile sunt pline de peturi,pungi si tot felul de gunoaie lasate de pescarii sportivi.In aceste conditii pestele este tot mai rar,iar capturile de altadata nu vor mai fi decit amintiri.
                Gandirea corectă vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Comentariu

MV2 :

Comentariu

Postat în original de GeorgeB Vezi post
                    MV2 :

Moara Vlasiei tine peste mult si se prinde, insa eu am refuzat sa mai calc pe acolo - urasc inghesuiala de metrou pe malul baltii.

In WE e jale si nu poti trage un partz fara sa te miroasa cei 10 pescari care te inconjoara pe o raza de 50 de metri.

A inceput crapul la Dunare si in Delta. Din barca, pe canalele mari, prinzi ca lumea. Si mai sunt balti care nu sunt asa aglomerate ca MV. Ce-i drept, capturi mai rare, dar eu prefer un compromis decat stadionul.

Comentariu

era prima data cand ma duceam la MV si nu stiam la ce sa ma astept . balta mea e alta unde am fost si de 3 ori pe saptamana

sambata a fost omor pe MV intr-adevar, vineri noapte a fost ok , cam juma de balta ocupata doar.

problema mea a fost alta , ca un amic trebuia sa vina sa stea cu mine sambata noaptea pe la 2 ca atunci scapa de la servici si paza a zis ca nu e conform regulamentului. am inteles si am zis ca nu mai stau inca o noapte singur cuc pe acolo.

Comentariu

referitor la dunare ..miam petrecut vacantele undeva langa GREACA si impreuna cu tatal meu am batut toate bltile din zona , dar adevarata provocare a fost intotdeauna DUNAREA ..dar de cativa ani asa cum bine spuneti aici ea a devenit doar afacerea unora .."braconieri cu acte" PG-ul meu zace acum pe undeva prin birou ,nu lam mai vizat pt ca nu mai merita.

referitor la moara vlasiei..exceptand aglomeratia si celelalte incomveniente am un sentiment ca totul este fals acolo...pestele nu opune rezistenta cand il aduci la mal sau nu cat ar trebui sa opuna ..parca sti ca urmeaza sa-l eliberezi.....parerea mea

Comentariu

Buna seara
                          toate baltile care practica C&R din Romania au pesti care cred ca s-au obisnuit cu sedintele foto pentru ca stiu ca ajung inapoi in apa dupa aceea
                          nu am fost pe foarte multe balti din tara dar in vestul tarii cam asa e.
                          Noi (in partea asta a tarii) avem avantajul de a putea ajunge in tarile vecine care ofera conditii de pescuit mai mult decat decente.
                          Nu trebuie decat sa invatam,dar e prea greu pentru noi(suntem romani) in rest no comment.
                          Respecte.Radu
                          Nu te certa niciodată cu un prost,
                          te va aduce la nivelul lui și te va bate cu experienta!

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection