Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• bigdaddy
    a creat un topic Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

As vrea sa-i intreb ceva pe membrii forumului care se ocupa si de vanatoare. Tatal meu a fost vanator (a murit acum 10 ani , Dumnezeu sa-l ierte) . Stiu ca pe vremuri isi facea singur cartuse acasa. Tuburi recuperate, capse si pulbere din comert iar alicele de la Bucuresti, de la un privat.
    Intrebarea este --- isi mai face cineva acasa cartuse? Nu de alta, dar am gasit in atelier, o cutie cu cateva kg de alice. Are cineva nevoie de ele?

• ortopex
    a răspuns
    Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

pulberea neagra ca si volum la o incarcare este mult mai mare dct ce se gaseste intr-un 12 si are viteza mai mica de ardere.....poate s-ar combina cu ceva ce poti scoate dintr-un cartus,dar nu ma pricep la astea si nu ma risc aiurea
    bang-bang!!!

Lasă un comentariu:

• sean70
    a răspuns

In cazul asta ai dreptate,se schimba datele problemei.

Lasă un comentariu:

• ortopex
    a răspuns

crezi ca pot baga in Colt Navy 1858 praf de pusca scos dintr-un cartus de 12?

Lasă un comentariu:

• sean70
    a răspuns

Da' ce crezi ca are in plus pulberea neagra?(in afara de funingine?)

Lasă un comentariu:

• ortopex
    a răspuns

gama de cartuse este atat de variata incat poti gasi ceva adecvat pt anume vanatoare.....pacat ca nu vor astia sa ne lase cu pulberea neagra

Lasă un comentariu:

• SANDUZZO
    a răspuns

la vanatorii de peste ocean treaba sta altfel!
    au set complet pentru facut cartuse si pentru IMBUNATATIT CARTUSE fie ele cu alice sau cu proiectil unic!
    un asemenea set costa de la 700 de dolai in sus iarcei care le folosesc stiu exact ce trebuie sa faca si cum trebuie sa faca!

Lasă un comentariu:

• sean70
    a răspuns

Nu am tras alice cu teava asta.Ghinturile mi-e greu sa cred ca ar pati ceva de la alice de plumb dar snopul va fi haotic si imprastiat.O sa incerc cu cartuse cu paharut,astfel alicele nu mai au contact cu ghinturile.
    Cat despre cartusele actuale,sunt sigur ca au exact atata pulbere cat trebuie pentru scopul lor.Pulberile actuale nu se compara cu cele de acum 30-40 de ani
    si avertizarile de presiune maxima sigur sunt corecte.
    Daca totusi te mananca sa mai bagi ceva suplimente in cartus si apoi sa-l tragi cu batrana flinta mostenita de la bunicu' o faci pe riscul tau - poti vana mult si bine pe vesnicele plaiuri ale vanatorii.
    Vorbesc la modul general,nu despre meseriasii care stiu exact ce fac de peste ocean si cred ca pentru noi nu merita sa folosim asemenea cartuse facute mai mult sau mai putin dupa ureche.

Lasă un comentariu:

• SANDUZZO
    a răspuns

in general majoritatea cartuselor cu alice au mult mai putina pulbere in ele decat ar fi normal!
    sunt unele zone din tara unde vanatorii isi fabrica si acum cartusele sau le desfac si suplimenteaza incarcatura de pulbere alicele ramanand aceeleasi!
    in topul cartuselor cu alice cap de serie sunt de le
    RWS si pretul pe masura
    NOBEL
    BASCHERI
    B&P
    JK6
    FIOCHHI
    BORNAGHI
    ARMUSA
    si mai sunt cateva care nu au rost sa fie enumerate!
    la cele cu proiectil unic
    RWS
    SAKO
    NORMA
    WINCHESTER
    si dupa aceea urmeaza cartusele din clasa de jos cum ar fi
    FIOCHHI,SELLIER&BELLOT si restul!
    un cartus bun se cunoaste dupa pret,si la o adica poti sa tragi si cu cartuse ghidate prin laserdaca esti prost si nu nimeresti degeaba!
    exact cum este si vorba
    i-ati echipament de 10,masina de 100,pusca luneta si caine de 1000 si cartuse de 10000!!!

Lasă un comentariu:

• raduval2002
    a răspuns

snopul nu se va deschide mai repede? si sa ai o acoperire buna la distante scurte de pana in 15m? scuze de off topic da n-am tras niciodata cu asa cv si chiar sunt curios

Lasă un comentariu:

• flyer
    a răspuns

Postat īn original de raduval2002 Vezi post
    ce se intampla daca bagi alice pe fully rifled?
    in timp se vor uza canelurile si efectul oferit de ele nu va mai fi acelasi.

Lasă un comentariu:

• raduval2002
    a răspuns

ce se intampla daca bagi alice pe fully rifled?

Lasă un comentariu:

• sean70
    a răspuns

Toate se trag din tevi speciale (fully rifled) - au ghinturi pe toata lungimea.Sabotul de plastic ce imbraca proiectilul se muleaza pe aceste ghinturi si imprima miscare de rotatie - rezulta precizie si traiectorii apropiate de glont.La iesirea din teava sabotul se desprinde de proiectil.
    Am o astfel de teava la Remingtonul meu 870 - pompa - ca a doua teava si am echipat-o cu un Eotech XPS,e belea combinatia si foarte precisa.
    Tevile se schimba in 30 de secunde,oricum le am pe amandoua la mine de cate ori ies.

Lasă un comentariu:

• flyer
    a răspuns

Postat īn original de sean70 Vezi post
    Din pacate Hornady mai am doar 4 buc si nici nu mai gasesc,dar am stoc de Remingtoane si Lightfield-uri.
    Sti ca Lighfield-urile se trag cu choke-uri speciale ?

Lasă un comentariu:

• sean70
    a răspuns

Din pacate Hornady mai am doar 4 buc si nici nu mai gasesc,dar am stoc de Remingtoane si Lightfield-uri.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X