Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebare -ambarcatiuni


alin-jeep

Postări Recomandate

Re: Intrabare -ambarcatiuni

 

Hidroglisor?

Hidro.jpg.b4d5229fbd5886f94d30571aaaf6ebb3.jpg

 

Daca te gandesti cumva la Delta, ei bine , nu ai voie cu el .... ca distruge flora si fauna. Au voie numai cei de la Biosfera, cu barci cu motor din care curge uleiul. Aia nu distruge. Aia ajuta digestia pestilor:uameni

Editat de bogthebat

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrabare -ambarcatiuni

 

Hidroglisor?

[ATTACH=CONFIG]136732[/ATTACH]

 

Daca te gandesti cumva la Delta, ei bine , nu ai voie cu el .... ca distruge flora si fauna. Au voie numai cei de la Biosfera, cu barci cu motor din care curge uleiul. Aia nu distruge. Aia ajuta digestia pestilor:uameni

 

...si care esapeaza gazele DIRECT in apa.....ajuta la oxigenare....

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrabare -ambarcatiuni

 

...si care esapeaza gazele DIRECT in apa.....ajuta la oxigenare....

 

In plus, au si elicele neprotejate: ajuta la pregatirea mesei (toaca vegetatie sau pesti) pentru pesti...

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrabare -ambarcatiuni

 

Buna seara. Eu locuiesc la aproximativ 1 km de raul Somes care are pe timpul verii multe locuri cu adâncime foarte mică si m-am gândit ca numai cu o astfel de ambarcatiune se poate naviga .Cred ca mi-ar place sa mă plimb cu așa ceva . As fi bucuros dacă m-ați ajuta cu ceva schite,idei,planuri pentru construirea ,,agregatului" . ALIN:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrabare -ambarcatiuni

 

http://www.boatdesigns.com

Totusi nu te sfatuiesc sa incerci sa il faci tu din 2 motive.

1.te costa foarte mult materialele: tabla Al 3-4 mm, profile Al, motorul in general trebuie sa fie boxer, cu racire pe aer( ia si gaseste unul la bani buni:old), elicea nici nu stiu unde ai gasi-o in Ro.

2. E de munca mult: suduri Al, cadrul motorului trebuie facut perfect astfel vibreaza si mai sunt si altele

Daca vrei neaparat hidroglisor,mai bine il cumperi, sigur gasesti SH in bani buni daca nu in RO la unguri, ii faci o revizie la motor ca la orice masina SH si liber pe balta, garla, rau sau orice apa vrei tu.

Salutari de la Braila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

NU,sub nici o forma nu poti sa-l faci tu,au mai fost o gramada care au incercat si nu a iesit nimic,au luat masuri de pe ale mele,cote,etc...unu chiar a vrut sa-si dea licenta la nu stiu ce inginerie si nimic.mai bine gasesti adevarate

Cele 2 sunt englezesti KN PRODUCTS cu motoare ROTAX,in Anglia este o adevarata cultura pt hovercrafturi si pentru competitii de acest gen.Baga pe google EAGLE HOVERCRAFT,sunt o gramada de modele pana la cele de racing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

NU,sub nici o forma nu poti sa-l faci tu,au mai fost o gramada care au incercat si nu a iesit nimic,au luat masuri de pe ale mele,cote,etc...unu chiar a vrut sa-si dea licenta la nu stiu ce inginerie si nimic.mai bine gasesti adevarate

Cele 2 sunt englezesti KN PRODUCTS cu motoare ROTAX,in Anglia este o adevarata cultura pt hovercrafturi si pentru competitii de acest gen.Baga pe google EAGLE HOVERCRAFT,sunt o gramada de modele pana la cele de racing.

 

Acum, trebuie sa se hotarasca ce vrea: Hidroglisor sau hovercraft.Sunt doua ambarcatiuni diferite. Unul foloseste motorul sa impinga barca, care are forma de barca:grin: si celalat, foloseste motorul sa umfle perna ce cauciuc pe care gliseaza, si in acelasi timp, sa impinga ambarcatiunea.Dupa parerea mea, hidroglisorul e mai simplu.

 

LE

Vezi aici: http://www.barcaholic.ro/f7/hidroglisor-108.html

Editat de bogthebat

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

o mica corectura ... unua 'pluteste' pe o perna de aer , iar cealalta pe apa.

... ambele se pot face in regim DYY cu un pic de atentie, sculele, materialele si planul potrivit. (fusta de cauciuc poate creea ceva probleme la hover). intre cele doua ambarcatiuni, balanta inclina clar catre hover, acesta fiind ceva mai manevrabil (asta nu trebuie deloc neglijata...) si 'trece' si peste ceva obstacole, garda la sol fiind data de inaltimea pernei de aer, deci, fustei de cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

...fusta de cauciuc poate creea ceva probleme la hover...

 

fusta de cauciuc se poate confectiona din 1-2-3 camere de roti de combina, in functie de dimensiunea dorita a "utilajului"

se genereaza forma "fustei" decupand segmentele necesare din camerele mentionate mai sus... camere se prind intre ele cu capse/nituri. la linia de imbinare se vulcanizeaza (sau lipire cu adeziv ptr cauciuc)....si gata "fusta" :banana

desigur ptr solutia de mai sus trebuie verificat/calculat/masurat forma care trebuie decupata din camere.

 

ptr hidroglisor (mai mic), puteti folosi motorul&elicea&protectia elicei de la moto-parapanta.

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

Terminati cu fustele din cauciuc,cum sa umfle ventilatorul bucati de cauciuc...bucatile din fusta hoverului sunt separate si sunt dintr un material de prelata cauciucat pe exterior.daca treci peste un camp de flrori le culci dupa care isi revin.mergi pe deasupra.:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

Da un Google pe "airboat" si sint n-spe firme in US care produc asa ceva. In Australia sint rare. Toate pe care le am văzut au motoare V8 americane, deci le trebuie ceva putere. Sint FOARTE zgomotoase si se răstoarnă ușor.

Cind uitam sa ne jucam incepem sa imbatrinim...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Intrebare -ambarcatiuni

 

Da un Google pe "airboat" si sint n-spe firme in US care produc asa ceva. In Australia sint rare. Toate pe care le am văzut au motoare V8 americane, deci le trebuie ceva putere. Sint FOARTE zgomotoase si se răstoarnă ușor.

 

Multumesc ,momentan m-am linistit -raman pe pamant

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare