Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Swincar - o noua era ?


KTibor

Postări Recomandate

Re: Swincar - o noua era ?

 

Amuzanta tare, dar parerea mea e ca scopul ei este strict pentru gradina din spatele casei. Mi se pare fragila si contactul cu ceva bolovani & namol, + crengi s-ar putea lasa cu deranj mare (nu mai vorbesc pentru pilot).

Dar este un concept interesant, care cu siguranta poate fi imbunatatit si gama lui de utilizare poate foarte marita.

 

Parerea mea....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

E un concept desigur .. dar in viitor pt constructia unor utilaje asemanatoare- gandindu-ne la faptul ca cele 4 motoare electrice se afla in roti- se pot folosi punti oricat de portale -

 

.. sa nu mai vorbim de faptul ca bravii aparatori ai naturii nu mai au ce comenta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

:ha: ce masinica e asta? Au luat rotile de la bicicleta si le-au montat pe un carucior cu motor de drujba? :grin:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

In forma actuala , sigur ca este lmitata ca si performante dar geometriile suspensiilor si articulatiilor mi se par geniale . Ceva nou , care poate fi imbunatatit si care nu trebuie neaparat sa functioneze cu motorizare electrica sau cu anvelope de bicicleta. Ganditi-va cum ar arata aceasta idee dezvoltata pe o motorizare clasica care sa apermita niste anvelope mai sanatoase . Eu consider ideea extraordinara. Sigur ca mai trebuie rezolvata si problema transmiterii puterii la fiecare roata , dar oricum avem de a face cu o geometrie extrem de interesanta.

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

partea geniala la paianjenul asta este tocmai faptul ca are motoare pe fiecare roata. configuratia asta cu motoare independente are 2 mari avantaje:

- "controlul tractiunii" intr-un mod oricat de personalizat vrei... fiecare roata iti pune pe pamant cuplul maxim, patinari minime, etc... asta cu pretul introducerii in ecuatie a unui computer si a unor senzori care sa controleze si sa comande cele 4 motoare... dar asta e o alta discutie, care tine de fiabilitatea , nu de performantele in teren.

 

- niste articulatii si un "tren de rulare" foarte flexibil, care are avantajul ca urmareste foarte bine conformatia terenului, deci s-a cam terminat cu nevoia de blocanti, din moment ce in 99% din cazurile "maro" nu mai ramai suspendat pe 3roti (sau chiar balans pe 2) si sa ai nevoie sa blochezi difurile ca sa inaintezi... paianjenul asta are tot timpul rotile pe teren, iar cand nu le are, are motoare pe fiecare roata, deci din nou "coafura rezista indiferent de vreme" si paianjenul inainteaza.

 

ar mai fi niste avantaje marunte...gen centru de greutate jos... configuratie similara cu "portalele" deci garda la sol cacalau... avantaje pe care ATV-urile nu le au...sincer tind sa cred ca minunea asta are abilitati in teren semnificativ superioare oricarui ATV. Acuma c anu urla motorul la fel, ca nu faci spectacol la fel, asta e alta discutie care tine de gusturi...

 

in schimb, mi se pare o jucarie faina ptr groapa cu noroi, sau catarari/rock crawling... o agheti in spate pe carlig ca pe un motor de Enduro/Cross, cand nu mai poti inainta cu masina mare, dai jos minunea asta si te cateri pana sus pe varf, vii inapoi si te intorci acasa...bine ca inainte de a te sui in masina mare musai tre sa faci un dus sa-ti scoti noroiul/praful din gura/ochi si anus...cam ca la ATV....

 

per ansamblu e haioasa :x

Editat de l_stoian79
  • Like 1

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Imi place, dar doar de jucarie in fundul curtii.

 

Capacitate de transport....mielu'. Safety...mielu'

 

Altfel, orice "ofroazar", cu putina tehnica orbitand neuronu-i, viseaza la suspensie independenta cu motor pe fiecare roata:grin:.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Parerea mea e ca omuletii astia speculeaza o nisa destul de ingusta in momentul de fata: turism (eco) offroad. In Vest nu se mai poate practica offroadul asa cum il stim noi pe aci.... pe motiv de rezervatii naturale, legislatie, norme poluare (noxe/zgomot/...)

 

Cu bazdagania asta, ei pot oferi doritorilor o "aroma" de offroad ocolind in mod elegant restrictiile ptr autovehicule.

Kestia asta se incadreaza cu succes la quadricicluri (cu propulsie electrica e drept).

O masina nu are voie sa circule pe forestiere sau prin rezervatie naturala in Vest..... in schimb legislatia nu interzice bicicletele (fie ele si quadricicle, fie ele electrice) .... minunile astea nu fac zgomot, deci nu deranjeaza fonic nici fauna nici oamenii din jur.... nu afuma, nu curge ulei/motorina din ele.... sunt usoare, nu au nevoie de cauciucuri agresive care sa erodeze solul.... posibil sa fie permis accesul lor si in orase/sate/zone unde in mod normal accesul auto e interzis

eu de exemplu vad in jucarele astea o oportunitate de afacere: iei 10 bucati, iti stabilesti niste trasee standard PE care sa le poti parcurge cu bazdaganiile, si organizezi tururi ghidate sau nu contra cost, sa vada omuletii o mierla, o caprioara, un satuc parasit, un castel catarat pe ceva deal, un peisaj.... desigur asta functioneaza in occident, se muleaza perfect pe cultura turismului de acolo..... la noi e inca haiducie, "push za pedal to za metal!!! "

Editat de Astral

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

SA fiu scuzat de "esprimare" da sa-mi bag daca nu toti ne-am facut eco. Nu zice nimeni sa distrugi natura, facand schimbul de ulei in varf de munte sau mai stiu eu ce alte imbecilitati se pot face, dar frate simpla plimbare in natura nu-ti deranjeaza mierla de stepa sau mai stiu eu ce. Nu trebuie sa te bagi in lac cu masina sa arati ca esti vreo piele de penis, nu sunt acord si nu sustin asa ceva...dar sa nu ma pot plimba cu motorul alimentat de motorina/benzina ca nu sunt ECO...bag piciorul.

 

Stiu ca poate sunt offtopic dar nu ma pot abtine. Pana mea .... peste tot pe unde te duci in ziua de azi dai de conceptul ECO...care nu e un concept rau in sine, dar ca de multe ori este putin inteles....zic si eu, nu dati cu parul.

 

Liviule, sincer sa-ti zic nu mi-as dori sa traiesc intr-o tara ca in occident. Unde nici in curtea casei proprietate personala sa nu ai voie sa faci un gratar, ca-l deranjezi pe vecinul sau poluezi (oricare din variante). Problema la noi este ca legile nu se aplica, nu ca nu exista. Exista legi si pentru vecini zgomotosi, exista legi si pentru imbecili de genul celor de la Lacul Vulturilor. Ca nu se aplica...e alta problema. Cu toata sinceritatea de care sunt capabil, nu as dori vreodata sa incep un biznis de genul celui enuntat de tine...ca asta ar insemna ca offroadul cum il stim noi....va fi disparut.

 

Scuze de interventie.

 

PS> Mai necajit un pic in seara asta, ca iarasi am dat de un ecologist de fotoliu (motto-ul vietii mele tinde sa devina) care-mi explica cat de ECO este el ca are masina pe benzina, si pe munte daca vrea ,merge doar la pas. Amu...fiecare cu...roata ma-sii....nu stie care-i 'al mai mare poluator la nivel de gogoloi, ce-i ozonu si CO sau CO2..etc...dar stie ca nu polueaza mai mult decat 3.0 Di.....stie asta. Nu are importanta ca eu merg vreao 10km cu Patrolul intr-o saptamana, si el face minim 500km...eu poluez mai mult. E motorina si motor mare. Stie el ca a citit.....mi-e sila.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

tot ce imi place ca sport are legatura cu natura. dar va rog lasati-ne cu eco asta. Ba mai bine sa il f_t de eco. Vorba lu Catalin , nu mai poti face o basina fara sa dai de eco. Daca mergem tot asa cu gandirea asta inainte, sa fiti convinsi ca peste x ani offroadul se va face si la noi numa in poligon ca la nemti.

Si nu , offroadul nu e interzis in vest decat in tari ca D, A , CH. Franta, Portugalia, Spania, etc nu au astfel de probleme. Pana la urma nu inteleg ce rau poti face umbland pe un drum de TAF de exemplu care este gata facut? Putina galagie sau ce?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Numa incet oameni buni! N-am zis ca e de dorit offroadu asta de tip "eco" , am zis ca in tari unde offroadu clasic e interzis, scula asta poate fi folosita ptr ceva ce seamana a offroad, asta ziceam...

Adica daca am de ales intre a merge pe jos printr-o rezervatie naturala sau a merge cu un kart de asta, ghiciti care varianta as alege-o !?!

Faptul ca la noi nu se respecta legile, nu inseamna ca ele nu exista... banuiesc ca va e clar ca forestierele nu sunt drumuri publice si ca daca vreun "organ" chiar ar vrea ar putea sa ne trosneasca niste amenzi pe chestia asta..... ca asta nu se intampla e o alta discutie..... da nu-s departe zilele alea in care o sa se aplice legi de astea.... si atunci, intre a sta acasa (sau la mall sau la io stiu unde. .) Sau a merge pe un munte/deal intr-un kart (fie si electric) eu aleg a2a varianta.... voi ce ati alege?

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

io zic ca mai bine nici nu vorbim de astfel de lucruri, daca in spania sau franta care sunt la ani lumina de noi nu sunt probleme , noi chiar putem sa mai stam putin relaxati , da cu volumul mic (accidente, teribilism , distrugerea voita a mediului, sunt lucruri care fac valuri in lumea noastra).

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Legea e destul de clara si la noi uite un citat din legea vanatorii

Legea vânătorii şi a

protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006

Art. 23. – (1) În scopul gestionării durabile a faunei de interes cinegetic, se interzic:

....

i) circulaţia în scop de agrement, cu mijloace auto în afara căilor

de circulaţie publică în fondurile cinegetice, fără acordul gestionarului;

iar cum exceptand rezervatile, terenurile private si intravilanurile totul face parte din fonduri de vanatoare e usor sa-ti dai seama cam ce e interzis, sunt curios cati inainte sa iasa in teren contacteaza gestionarul fondului pentru ai cere permisiunea?

  • Like 1

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Nu stiu de ce dar, mie imi aduce in gand masina asta:

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/540/b5Yq0I.jpg

 

si despre astea zicea lumea pe vremuri ca sunt niste prostii ...

 

revenind la Swincar , motorasele din roti au numai 2 CP acum , deci total 8 CP poate sa aibe, dar tehnica evolueaza, cand vor avea cate 8CP pe roata altfel se va misca.

 

Cred ca o plimbare cu acest utilaj care merge fara zgomot, te aduce mult mai aproape de natura , in plus poate urca pe poteci de munte unde alte utilaje de offroad nu prea incap...

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/661/p5Y8AN.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Masina de jucarie, limitata, ideala pentru amuzament la marginea satului si show-uri cu maimuta.

Evident au fost acolo multe ore de munca. Pana la urma cine stie, poate iese ceva bun din asta.

 

Personal, l-am avut ca si vecin pe GENIUL numit Iustin Capra.

Intotdeauna m-am intrebat ce ar fi iesit din mana lui daca ar fi avut ca si pasiune masinile 4x4....

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

In ultimii 70 de ani masinile de teren nu au evoluat foarte mult:

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/537/brx0EI.jpg

 

motoare cu acelasi principiu de functionare , aceleasi diferentiale , cutii de viteze etc..etc...

 

jucaria aceasta pare sa fie ceva nou in lumea offroadului - un punct de plecare catre ceva diferit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

seamana mult cu aia de-i place lui Astral, nu gasesc acum link-ul, caracatia... :ha1

 

4fun si ca sa-ti rupi gitul este o masina ok. da, e un prototip si va evolua, cred, spre ceva frumos si utilizabil, asa cum a facut-o si triciclul cu motor.

 

De la muzeu citire:

1378932206_IMG_7487(Large).thumb.JPG.5c981dc42aec1529e01845e3e1596571.JPG

1001558925_IMG_7484(Large).thumb.JPG.80335a29cb5e3aedf215d87ecb568ab5.JPG

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

 

PS> Mai necajit un pic in seara asta, ca iarasi am dat de un ecologist de fotoliu (motto-ul vietii mele tinde sa devina) care-mi explica cat de ECO este el ca are masina pe benzina, si pe munte daca vrea ,merge doar la pas. Amu...fiecare cu...roata ma-sii....nu stie care-i 'al mai mare poluator la nivel de gogoloi, ce-i ozonu si CO sau CO2..etc...dar stie ca nu polueaza mai mult decat 3.0 Di.....stie asta. Nu are importanta ca eu merg vreao 10km cu Patrolul intr-o saptamana, si el face minim 500km...eu poluez mai mult. E motorina si motor mare. Stie el ca a citit.....mi-e sila.

 

Da si tu numarul de telefon a zmeului :wink: ca mai avem ture in care caram cu tot terenuri cate 5-600 m de coarda si zeci de kg de amaraje , asa poate le duce el in teren. E mai ieftin si mult mai ecologic :ha.

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

Fabuloasa masinarie..... o evolutie notabila a mai vechiului Chainlink care suferea de pe urma sistemului hidraulic aproape la fel de complex ca a unui mamifer...

Orice s-ar spune, viitorul vehicul de offroad va fi ceva de genu asta... Pt cei ce sufera ca nu face galagie, sunt generatoare de sound V8, iara celor ce le lipseste fumu de TD pot sa monteze un smog generator..

Sper sa mai apuc vremurile cu masinile de offroad diesel-electrice (generator diesel- motoare brushless in roti)

"De cand s-au inventat notariatele, nu mai exista...cuvant de onoare... Papaiani

"Uneori, intregul, poate insemna mai mult decat ... suma partilor" Un Nene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swincar - o noua era ?

 

daca ar fi atat de bun curentul electric pentru utilaje ce muncesc din greu , am avea de mult tractoare si tancuri electrice. Pana una alta daca va uitati pe la discovery sau alte programe de gen, toate tancurile sunt pe motorina si asta nu se va schimba in viitorul care o sa il apucam noi , cei care navigam acum pe acest forum.

Faptul ca blindatele sunt diesel cred ca spune multe despre potentialul acestui combustibil in sarcini grele. Daca ar fi fost ceva minunat curentul sunt convins ca pentru scopuri militare se gasea si cu ce si cum.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare