Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nissan Patrol disparut din Cluj

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

Postat în original de silviud. Vezi post
    Domn'e... nu e chiar asa.
    Practic noul cod penal a adaugat un articol la infractiunea de furt, respectiv art. 231, care prevede posibilitatea impacarii.
    Impacarea asta nu e obligatorie, tine de persoana pagubita sa accepte sau nu.

Pana la urma e o forma de constrangere a hotului sa acopere prejudiciul cauzat, daca, de exemplu, bunul a fost distrus/consumat etc. Eu zic ca nu e rau ca exista si va mai spun ca inca se mai dau foarte multe condamnari pentru furt, chiar daca exista sansa asta de impacare.
    "Impacarea" in cazurile de FURT reprezinta o aberatie a legilor din Romania.
    Daca autorul nu e arestat, atunci totul se reduce la o negociere intre parti in functie de prejudiciu.

In cazul in care autorul e arestat atunci merge cam asa:

Noaptea la 03:30 a venit unul si mi-a furat ceva (patruns cu cagula si scara dupa el etc) iar la ora 10 a fost prins.
    Mi-am recuperat cele furate si am zis ca nu ma constitui parte civila in proces.
    Dupa cateva luni apare o avocata imibecila si spune ca hotul vrea sa se impace cu mine.
    Doamna eu nu m-am certat cu nimeni ca sa ma impac.
    A furat acum sa faca puscarie !
    Tipul avea peste 25 de spargeri in zona insa doar in 6 au avut suficiente probe sa i le atribuie.

La putin timp ma trezesc cu citatie...
    Impacarea se face printr-o declaratie notariala (adica plateam tot eu) sau printr-o declaratie data in fata judecatorului.

Ajuns acolo am refuzat atat eu cat si restul din dosar sa "ne impacam".
    Motivul: daca dadeam aceste declaratii trebuia apoi sa platim cheltuielile (casa-masa etc) de la momentul arestarii individului pana la eliberare.
    Tara de cacat nu?

La final a primit 2 ani si jumatate cu suspendare si 20 000 RON cheltuieli de despagubire pt bunurile distruse.

Asa ca mare grija cand va "impacati" ca e posibil sa platiti tot dvs
    Azi refuzi sa participi la viata publica.
    Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Comentariu

Procesare...
    X