Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Masina din Grecia


Postări Recomandate

Salutare tuturor !

 

Am gasit o masina in Grecia si as cam vrea sa o cumpar.

Problema e ca nu cunosc limba greaca iar cand am sunat pe proprietar acesta nu vorbeste limba engleza, deci nu ne-am inteles deloc.

Voiam sa aflu detalii legate de masina, sa intreb de ultimul pret, etc.

Vreun sfat ce sa fac, cum sa procedez, poate stiti vreo firma ce se ocupa cu asa ceva prin Grecia...si mai au si alfabetul ala ciudat plin de litere ce-mi aduc aminte de matematica si fizica ! :ha:

Si daca stie cineva ce formalitati sunt necesare, ce acte, ce taxe mai intervin...

Multumesc anticipat.

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu, este cum ai gasit tu o masina de vanzare in Grecia, fara sa stii limba. Si daca ai gasit-o, de ce ai cautat-o in Grecia, daca nu stii limba si deja pot sa presupun, ca nu ai nici o idee despre formalitatile legate de transferul de proprietate, documente, radiere si posibilitati de transport a masinii din Grecia in tara.

Parerea mea este sa cauti masina acolo unde te poti intelege cu vanzatorii si autoritatile si ai posibilitatea transportului facil in tara a masinii.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca trebuie sa cer voie cuiva pentru a cauta pe un site din Grecia.

Inteleg din asta ca mai intai trebuie sa invat limba tarii respective si abia apoi sa indraznesc sa caut...:uameni

In fine, in nemernicia mea, am cautat pe www.car.gr stiut fiind faptul ca sunt multe masini 4x4 prin Grecia iar clima nu e favorabila ruginei.

Daca a mai adus cineva o masina din Grecia mi-ar fi de folos sa aflu ceva detalii, multumesc.

Pentru informare, site-ul respectiv are si interfata in limba engleza...

Editat de vercingetorix
Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, am o amica ce a stat in grecia niste ani,vorbeste greaca foarte bine. Lasa-mi un nr de tel in privat, o sa o intreb maine cate ceva, poate vrea sa te ajute caz in care te sun si o puneti de o conferinta rapid in trei romana-greaca

Tot vad ca nu te ajuta nimeni.....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de intentie, oarecum am rezolvat problema.

M-am inscris pe https://www.cargopedia.ro/camioane solicitand un transport de masina, am fost contactat de cativa soferi ce fac frecvent curse in Grecia.

Cu unul din ei m-am inteles si a fost amabil rezolvand si partea de dialog si negociere cu proprietarul masinii.

Undeva sapt. viitoare sper sa pot merge sa ridic masina, la propriu si la figurat.

Va tin la curent cu tot ce presupune treaba asta, poate va fi de folos si altor colegi de forum.

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor!!! Sa nu uiti sa iti iei slipi si slapi daca tot meri pana acolo :)))

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Am rezolvat problema, masina mi-a fost adusa pina acasa, cu tot cu acte si fara incidente.

Cine are de adus vreo masina sau ceva marfa din Grecia vi-l pot recomanda pe Christos (asa il cheama, pe bune !) , il puteti gasi la tel. +40 757 553 817, vorbeste limba romana si e un tip de cuvant.

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare