Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?


worldscape

Postări Recomandate

Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

sunt un "idiot" ( om cu idei multe ) spun unii, altii ca sunt un profitor, altii sunt rezervati iar pe multi probabil ca nu ii intereseaza, DAR am deschis acest topic dupa un an de tras concluzii si de vazut ce se intampla ( din pacate ) in comunitatea de OffRoad din Romania !

 

1. nu suntem multi ... probabil catva sute de pasionati cu adevarat de miscarea de OffRoad, vreo 70 pana in 100 de pasionati de Campionat de OffRoad, vreo cateva sute de amatori de iesiri in teren... si pana la cateva mii de posesori de 4x4-uri sa SUV-uri...

 

2. se deschid Cluburi de OffRoad ca ciupercile dupa ploaie, apar forumuri noi, in anul de gratie 2010 deja progranul CNOR este plin... practic in fiecare weekend sunt etape, cupe, fest-uri, iesiri....

 

3. in fiecare grup se strang amatori in jurul unui lider de opinie, al unui "lider" comercial...

 

4. oameni care fac performanta in OffRoad nu intra pe forum si prefera sa fie "anonimi"... si in realitate sunt oameni de la care putem invata...

 

Propun sa reflecatm putin: concurenta comerciala este buna deoarece putem sa ne preparam masinile mai ieftin, DAR constat ca suntem o mana de oameni si CRED ca ar fi in folosul tuturor si in principal al miscarii de OffRoad sa strangem randurile si sa fim mai uniti.

 

Personal acest forum imi place deoarece exista o diversitate de oameni si opinii ( unele mai pertinente, altele mai "amatoricesti" ), dar are ca orice forum si partile lui bune si "uscaturi"

 

HAIDETI sa incercam fiecare dintre noi sa gandim putin inainte de a spune ceva sau a deschide un topic:

 

- sa nu mai discutam OffTopic !

 

- sa incercam ( pt cei care pot ) sa realizam ceva concret in ceea ce inseamna performanta OffRoad pt Romania, DE CE ? ... deoarece EXISTAM !

 

... sunt o serie de straini care vin in Romania si participa la TAT... dar doar atat... de restul etapelor, cupelor nu stie aproape nimeni in afara de noi.... DAR noi stim ca exista Croatia trophy, Istra challenge, France Suzuki Fest, Campionatul Balcanic..... si DAKAR ( unde am avut si o participare de notorietate... )....

 

... mi-asi dori ca orice iesire din programul CNOR si in alte evenimente sa avem si o participare externa, acum 2 ani am asistat intamplator la o etapa din campionatul Greciei, erau peste 60% participanti din alte tari, erau taxe de participare simbolice, tocmai ca sa vina cat mai multi oameni sa arate ce pot, erau atrase sponsorizari de la firme de renume si premii de ordinul miilor de euro.... !

 

Ce se intampla in Romania.... iesiri sau concursuri organizate doar ( sau aproape doar ) pe banii participantilor, fara aproape pic de mediatizare, premii care de abia acopera taxele de participare ( exemple va pot da gramada ), si o serie de discutii care se transforma in ceva alandala dupa eveniment...

 

- exista oameni capabili care sunt declarati "antisociali" datorita unor interese uneori meschine...dar care au reusit sa arate ce pot...

 

- exista printre noi oameni care pot fi campioni si nationali si internationali dar care nu pot momentan sa fie vazuti datorita unor taxe exorbitante de participare in CNOR

 

- exista oameni foarte sufletisti care sar sa ajute benevol la orice eveniment/calamitate, de cati oare stim cu adevarat ca AU FOST ACOLO SI AU INCERCAT SA FACA CEVA ?

 

nu vreau sa dau nume, DAR, exista oameni de presa printre noi, exista "business man" de succes, exista performeri care se chinuie sa participe la cate o iesire....

 

EXITA un topic mai vechi cu "CAMPIONII IN OFFROAD" si va sugerez sa ii sustinem toti moral si financiar, si sa ii ajutam sa iasa din Romania si sa arate lunii ca exista si echipe performante din aceasta tara care pot face performanta oriunde in lumea asta...

 

VA propun doar sa strangem putin randurile, sa mai lasam interesele financiare deoparte si sa facem ceva... unii au propus sa scoata o revista de OffRoad, altii vor sa participe in Capionate Internationale... sunt 2 lucruri, dintre multe altele, care nu pot sa fie decat benefice, haideti sa ii AJUTAM !!! ... cred ca asta nu are decat sa fie in avantajul comun.

 

si inca ceva: cumparam produse WARN, Superwinch, ARB, etc.... sustinem firme gen Taubenreuther... cand la noi, in Romania sunt o gramada de manufacturieri care fac produse mai bune daca le soliciti.... De Ce?... pt ca trebuie sa putem spune ca avem scuturi ARB sau blocanti Detroit ( apropos se fac de EATON in Romania la Cugir )... sau proiectoare HELLA ( se fac la Timisoara si se cumpara prin dstribuitorii internationali la sute de euro inapoi in Romania )... sau KIT-uri de inaltare CALMINI ... stiu pe cineva care le face identice in Romania... sau amortizoare BILSTEIN cumparate la sute de euro bucata ( stiati ca se fabrica la COMPA - Sibiu )...

 

P.S.: cu riscul de a mi se inchide acest topic, am aruncat piatra... si astept opinii pro si contra... parerea personala e una, cea de grup poate fi alta... dar CRED ca se poate face ceva concret... POT fi sustinuti oameni care fac si prepara masini pt OffRoad si le gandesc ( de ex: topicul Taifun TAT ) si inca ceva... stiti oare cate produse "made in china" cumparati doar pt ca poarta un nume, dar nu vedeti eticheta cu "made in ..." ? ...Americanii care fac profit pe o piata "orizontata" cu produse after-maket pt Jeep iau tot ce se produce in china si Re-Brandeaza ... cine e amator sa scoata un Brand Romanesc ?!? = haideti sa ii sustinem !!!

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Unitate sau Dezbinare i OffRoad ?!?

 

sunt un "idiot" ( om cu idei multe ) spun unii, altii ca sunt un profitor, altii sunt rezervati iar pe multi probabil ca nu ii intereseaza, DAR am deschis acest topic dupa un an de tras concluzii si de vazut ce se intampla ( din pacate ) in comunitatea de OffRoad din Romania !

 

1. nu suntem multi ... probabil catva sute de pasionati cu adevarat de miscarea de OffRoad, vreo 70 pana in 100 de pasionati de Campionat de OffRoad, vreo cateva sute de amatori de iesiri in teren... si pana la cateva mii de posesori de 4x4-uri sa SUV-uri...

 

2. se deschid Cluburi de OffRoad ca ciupercile dupa ploaie, apar forumuri noi, in anul de gratie 2010 deja progranul CNOR este plin... practic in fiecare weekend sunt etape, cupe, fest-uri, iesiri....

 

3. in fiecare grup se strang amatori in jurul unui lider de opinie, al unui "lider" comercial...

 

4. oameni care fac performanta in OffRoad nu intra pe forum si prefera sa fie "anonimi"... si in realitate sunt oameni de la care putem invata...

 

Propun sa reflecatm putin: concurenta comerciala este buna deoarece putem sa ne preparam masinile mai ieftin, DAR constat ca suntem o mana de oameni si CRED ca ar fi in folosul tuturor si in principal al miscarii de OffRoad sa strangem randurile si sa fim mai uniti.

 

Personal acest forum imi place deoarece exista o diversitate de oameni si opinii ( unele mai pertinente, altele mai "amatoricesti" ), dar are ca orice forum si partile lui bune si "uscaturi"

 

HAIDETI sa incercam fiecare dintre noi sa gandim putin inainte de a spune ceva sau a deschide un topic:

 

- sa nu mai discutam OffTopic !

 

- sa incercam ( pt cei care pot ) sa realizam ceva concret in ceea ce inseamna performanta OffRoad pt Romania, DE CE ? ... deoarece EXISTAM !

 

... sunt o serie de straini care vin in Romania si participa la TAT... dar doar atat... de restul etapelor, cupelor nu stie aproape nimeni in afara de noi....

 

... mi-asi dori ca orice iesire din programul CNOR si in alte evenimente sa avem si o participare externa, acum 2 ani am asistat intamplator la o etapa din campionatul Greciei, erau peste 60% participanti din alte tari, erau taxe de participare simbolice, tocmai ca sa vina cat mai multi oameni sa arate ce pot, erau atrase sponsorizari de la firme de renume si premii de ordinul miilor de euro.... !

 

Ce se intampla in Romania.... iesiri sau concursuri organizate doar ( sau aproape doar ) pe banii participantilor, fara aproape pic de mediatizare, premii care de abia acopera taxele de participare ( exemple va pot da gramada ), si o serie de discutii care se transforma in ceva alandala dupa eveniment...

 

- exista oameni capabili care sunt declarati "antisociali" datorita unor interese uneori meschine...dar care au reusit sa arate ce pot...

 

- exista printre noi oameni care pot fi campioni si nationali si internationali dar care nu pot momentan sa fie vazuti datorita unor taxe exorbitante de participare in CNOR

 

- exista oameni foarte sufletisti care sar sa ajute benevol la orice eveniment/calamitate, de cati oare stim cu adevarat ca AU FOST ACOLO SI AU INCERCAT SA FACA CEVA ?

 

nu vreau sa dau nume, DAR, exista oameni de presa printre noi, exista "business man" de succes, exista performeri care se chinuie sa participe la cate o iesire....

 

EXITA un topic mai vechi cu "CAMPIONII IN OFFROAD" si va sugerez sa ii sustinem toti moral si financiar, si sa ii ajutam sa iasa din Romania si sa arate lunii ca exista si echipe performante din aceasta tara care pot face performanta oriunde in lumea asta...

 

VA propun doar sa strangem putin randurile, sa mai lasam interesele financiare deoparte si sa facem ceva... unii au propus sa scoata o revista de OffRoad, altii vor sa participe in Capionate Internationale... sunt 2 lucruri care nu pot sa fie decat benefice, haideti sa ii AJUTAM !!! ... cred ca asta nu are decat sa fie in avantajul comun.

 

P.S.: cu riscul de a mi se inchide acest topic, am aruncat piatra... si astept opinii pro si contra... parerea personala e una, cea de grup poate fi alta... dar CRED ca se poate face ceva concret...

 

Sunt lucruri ff reale ....aceasta miscare am vazut-o si eu ....:rsp

initiativa :h5

tel 0763325967

 

Club Sportiv x3m

Valcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

sunt un "idiot" ( om cu idei multe ) spun unii, altii ca sunt un profitor, altii sunt rezervati iar pe multi probabil ca nu ii intereseaza, DAR am deschis acest topic dupa un an de tras concluzii si de vazut ce se intampla ( din pacate ) in comunitatea de OffRoad din Romania !

 

1. nu suntem multi ... probabil catva sute de pasionati cu adevarat de miscarea de OffRoad, vreo 70 pana in 100 de pasionati de Campionat de OffRoad, vreo cateva sute de amatori de iesiri in teren... si pana la cateva mii de posesori de 4x4-uri sa SUV-uri...

 

Laure, sunt multi oameni cu idei asta este clar si trebuie sa le auzim pe toate caci inca si pe acest forum este democratie. Ce se intampla rau in comunitatea offroad? Eu, din punctul de vedere al "observatorului pasionat" nu mi se pare ca lucrurile merg pe un drum gresit, ci isi urmeaza calea fireasca (tinde sa se legalizeze).

 

2. se deschid Cluburi de OffRoad ca ciupercile dupa ploaie, apar forumuri noi, in anul de gratie 2010 deja progranul CNOR este plin... practic in fiecare weekend sunt etape, cupe, fest-uri, iesiri....

Asta inseamna dezvoltare a fenomenului chiar si in conditii de recesiune. Si iar nu e un lucru rau. Si mai mult decat atat inseamna competitie intre organizatori.

 

3. in fiecare grup se strang amatori in jurul unui lider de opinie, al unui "lider" comercial...

Asta inseamna ierarhie deci organizare, ce ai vrea sa ne strangem ca niste turme de oi fiecare tragand in alta parte? Sunt oameni cu aceleasi obiective si idei care se aliaza formand grupuri si care isi aleg liderii, oameni cu initiativa, oameni care sa-i reprezinte. Ce e rau in asta? Prin partea cu liderul comercial nu am inteles ce ai vrut sa spui.

 

4. oameni care fac performanta in OffRoad nu intra pe forum si prefera sa fie "anonimi"... si in realitate sunt oameni de la care putem invata...

Aici te contrazic putin. Sunt oameni care fac performata si nu intra sau nu scriu aici din lipsa de timp. Dar mareaa lor majoritate sunt la curent cu ce se intampla aici. Comunitatea 4x4 este practic o lume in doua dimensiuni: cea reala si cea virtuala. Nu e neaparat necesar sa ai identitate in amandoua.

 

Propun sa reflecatm putin: concurenta comerciala este buna deoarece putem sa ne preparam masinile mai ieftin, DAR constat ca suntem o mana de oameni si CRED ca ar fi in folosul tuturor si in principal al miscarii de OffRoad sa strangem randurile si sa fim mai uniti.

Nu neaparat trebuie sa ne facem masinile ieftin. Concurenta e clar buna dar fiecare are dreptul sa-si aleaga furnizorul si produsele care le "adauga" proiectului sau.

 

Personal acest forum imi place deoarece exista o diversitate de oameni si opinii ( unele mai pertinente, altele mai "amatoricesti" ), dar are ca orice forum si partile lui bune si "uscaturi"

Pai tu crezi ca toti s-au nascut invatati? Asta este scopul acestui forum sa ne invatam unii pe altii si sa acceptam si amatorii si sa suportam "uscaturile"!

 

HAIDETI sa incercam fiecare dintre noi sa gandim putin inainte de a spune ceva sau a deschide un topic:

 

- sa nu mai discutam OffTopic !

 

- sa incercam ( pt cei care pot ) sa realizam ceva concret in ceea ce inseamna performanta OffRoad pt Romania, DE CE ? ... deoarece EXISTAM !

Pai sunt zeci de topicuri la fel. Ca oamenii nu dau search inainte ...

Sunt sute de posturi offtopic ca ne intereseaza mai mult cat de mare o are vecinul...

Offroad ptr Romania? :ha: Promovare miscare offroad din Romania prin respectarea unor reguli elementare, ASTA DA!

 

... sunt o serie de straini care vin in Romania si participa la TAT... dar doar atat... de restul etapelor, cupelor nu stie aproape nimeni in afara de noi.... DAR noi stim ca exista Croatia trophy, Istra challenge, France Suzuki Fest, Campionatul Balcanic..... si DAKAR ( unde am avut si o participare de notorietate... )....

Promovare miscare de offroad pe extern? Mai greu ... Cine e pregatit sa sustina un asemenea proiect? Noi suntem inca in neolitic cu aceasta miscare ...

 

... mi-asi dori ca orice iesire din programul CNOR si in alte evenimente sa avem si o participare externa, acum 2 ani am asistat intamplator la o etapa din campionatul Greciei, erau peste 60% participanti din alte tari, erau taxe de participare simbolice, tocmai ca sa vina cat mai multi oameni sa arate ce pot, erau atrase sponsorizari de la firme de renume si premii de ordinul miilor de euro.... !

Cine e pregatit sa aduca de acasa zeci de mii de euro sa organizeze asa ceva? Cine e pregatit sa investeasca intr-o miscare fara imagine, fara identitate care oficial deabia de anul asta exista?

 

Ce se intampla in Romania.... iesiri sau concursuri organizate doar ( sau aproape doar ) pe banii participantilor, fara aproape pic de mediatizare, premii care de abia acopera taxele de participare ( exemple va pot da gramada ), si o serie de discutii care se transforma in ceva alandala dupa eveniment...

Organizeaza tu una pe banii participantilor si pe munca ta si dupa aia stam de vorba! Nu suntem multumiti de ce avem? Multe optiuni pe bani putini? Eu zic sa ne bucuram cat mai putem ...:alca in cativa ani lucrurile cred ca se vor schimba ...

 

- exista oameni capabili care sunt declarati "antisociali" datorita unor interese uneori meschine...dar care au reusit sa arate ce pot...

Aici la cine te referi? Antisocialii prin definitie nu se pot integra intr-o societate sau comunitate, oricare ar fi ea.

 

- exista printre noi oameni care pot fi campioni si nationali si internationali dar care nu pot momentan sa fie vazuti datorita unor taxe exorbitante de participare in CNOR

Fratica tu vad ca nu te obisnuiesti cu ideea ...

Sportul asa ca si hobby e ptr oameni cu bani ...Iar sportul asta ca si competitie e ptr oameni cu si mai multi bani! Asta este crudul adevar, din pacate ...Virtual insa il poate practica oricine.

 

- exista oameni foarte sufletisti care sar sa ajute benevol la orice eveniment/calamitate, de cati oare stim cu adevarat ca AU FOST ACOLO SI AU INCERCAT SA FACA CEVA ?

Pai si daca am stii crezi ca ar schimba asta ceva?

 

nu vreau sa dau nume, DAR, exista oameni de presa printre noi, exista "business man" de succes, exista performeri care se chinuie sa participe la cate o iesire....

Pasiunea cand loveste nu tine cont de patura sociala, loveste si gata!

 

 

EXITA un topic mai vechi cu "CAMPIONII IN OFFROAD" si va sugerez sa ii sustinem toti moral si financiar, si sa ii ajutam sa iasa din Romania si sa arate lunii ca exista si echipe performante din aceasta tara care pot face performanta oriunde in lumea asta...

Ma faci sa rad ...Acum vreo 3 luni deabia am strans 1000 de euro ptr o tombola ... Cine crezi ca va da bani ptr acesti oameni? Moral, clar ii vom sustine!

 

VA propun doar sa strangem putin randurile, sa mai lasam interesele financiare deoparte si sa facem ceva... unii au propus sa scoata o revista de OffRoad, altii vor sa participe in Capionate Internationale... sunt 2 lucruri, dintre multe altele, care nu pot sa fie decat benefice, haideti sa ii AJUTAM !!! ... cred ca asta nu are decat sa fie in avantajul comun.

Pai cine are interese comerciale? Cei care isi fac masinile sau cei care vand produse? Cu revista ... momentan e un proiect intr-un dosar! Exista alte prioritati acum. Dar sa fi sigur ca se va face ...si atunci cei care o vor face te vor contacta retinand propunerea ta de ai ajuta!

 

 

si inca ceva: cumparam produse WARN, Superwinch, ARB, etc.... sustinem firme gen Taubenreuther... cand la noi, in Romania sunt o gramada de manufacturieri care fac produse mai bune daca le soliciti.... De Ce?... pt ca trebuie sa putem spune ca avem scuturi ARB sau blocanti Detroit ( apropos se fac de EATON in Romania la Cugir )... sau proiectoare HELLA ( se fac la Timisoara si se cumpara prin dstribuitorii internationali la sute de euro inapoi in Romania )... sau KIT-uri de inaltare CALMINI ... stiu pe cineva care le face identice in Romania... sau amortizoare BILSTEIN cumparate la sute de euro bucata ( stiati ca se fabrica la COMPA - Sibiu )...

Deci pana la urma mesajul tau ... e unul comercial! Nu vreau sa ne imbatam impreuna golind sticla cu gaz ...Sunt de acord cu multe idei din acest mesaj. Dar cu ultima parte ...niet! Pai ce faci bre matale? Zici, marfa taubenraiticeasca = china ... China cu eticheta USA! Deci platim eticheta, nu? Buuun, ia contacteaza matale furnizorii astia din Ro si pune o lista de preturi acilea ptr pasionati cu conotatii materiale simbolice cum zici... si nu mai aduce marfa din China ...Si sa vezi cum devenim instant clientii tai "platinium"! :al

Ei, si in aceasta situatie ...ia zi, cu noi vroi sa te unesti sau parca e mai bine sa ramanem ca si pana acum "dezbinati" si ne "iubim" pe ascuns?:wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Recunosc ca mi-a luat niste efort sa citesc doua din postarile de mai sus :) Am avut sentimentul ca il citesc pe Dostoievski. Bune postari, dar luuungi pentru unul care si ziarele le citeste mai mult din titluri.

 

M-a lovit o chestie, si nu e un ciocan :grin:. Exista o legatura intre doua din ideile lui worldscape: lipsa sponsorilor in competitiile interne si lipsa produselor autohtone pe masinile noastre. Nu discut ca produsele autohtone sunt rare fata de cele de afara, dar poate ca daca producatorii astia ar fi suficient de puternici si interesati cat sa caute promovarea prin competitiile offroad, ar fi mai cunoscuti in cercul nostru. O fi si romanul snob, nu zic, dar si producatorii astia ar trebui sa se lupte pentru piata, nu sa se multumeasca sa vanda vrac pe afara produsele care vor reveni la noi branduite si mai scumpe.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Citat:

Postat original de worldscape viewpost.gif

Ce se intampla in Romania.... iesiri sau concursuri organizate doar ( sau aproape doar ) pe banii participantilor, fara aproape pic de mediatizare, premii care de abia acopera taxele de participare ( exemple va pot da gramada ), si o serie de discutii care se transforma in ceva alandala dupa eveniment...

 

 

 

Aici te contrazic...Mediatizarea evenimentelor nu este o problema,drept dovada ca anul trecut aproape de toate evenimentele s-a pomenit pe vreun post TV.Inclusiv noi cu "Cupa Covasna",care a ridicat interes la 4 televiziuni si 3 ziare de tiraj.Cat despre premii.....ei si aici te contrazic.Ele exista,in schimb cu cat e mai valoros cu atat mai mult strica din frumusetea concursurilor.Oameni VIP...?Sunt printre NOI!Cine vrea vine.Au fost si la noi ...nu zicem cine...

 

Problema este ca Offroad-ul in Romania pentru unii este un stil de viata,pentru altii o descarcare a frustrarilor,iar pentru majoritate HOBBY.Cand invatam sa defalcam aceste trei entitati atunci o sa putem intra in miscarea internationala a offrodului.

 

Asa ca Laure bea-ti cafeaua in liniste si nu te mai necajii .Lucrurile se vor aranja de la sine:h5

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

@worldscape; @zoltan:

Nu vreau sa fiu malitios, insa mai degraba din necunostere decat din snobism, va-ntreb:

In afara de motorina/benzina, trepte + bari din teava sau diverse copii ARB, body lift-uri facute la strung, roof rack-uri custom made ... si alte asemenea copiutze, cu ce se remarca "industria" romaneasca in materie de offroad?

Ah, ... mai sunt niste cauciucuri ...

Sa fim realisti domnilor.

Cu respect!

Nissan Patrol Y61 / 2006 = PATROCLE, pregatit pentru noroaie

Nissan Pathfinder / 2006 = PASHA, stock + BFG/AT

Bicicleta TREK 3700

"Life is not about waiting for the storms to pass ... it's about learning how to dance in the rain."

4x4Maniac's is where we are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Pai pe mine nu m-ai contrazis :) Am spus si eu ca nu prea sunt produse, iar cele care sunt nu sunt interesate sa vanda sub nume propriu. Asa ca OME, ARB, WTF etc...

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

... GATA, de azi vand trolii si accesorii "JeepMania" si sa nu va mai aud de WARN sau etc... cine ma ajuta in business-ul asta cu brandarea, si marketingul pt export ?!

 

P.S. Stiati ca se pot fabrica ( se puteau ) trolii...ca doar fabricam motoare electrice in Romanica....

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Daca sunt la acelasi nivel calitativ (fiabilitate, finisari, garantie) cu cele consacrate deja ca marci de incredere de pe piata internationala, de ce nu? Daca vii cu un pret care sa convinga si o calitate similara, nu vad care ar fi piedica sa gasesti clienti, mai ales ca esti "gasibil" mult mai rapid si probabil suportul oferit clientului (garantie, extragarantie, etc) ar trebui sa fie mai bun decat al celorlalti.

 

Dar daca vii cu calitate inferioara sau cu pret egal, ma indoiesc ca vei avea succes, WARN sau T-Max sau ARB au renumele pe care-l au din niste motive bine intemeiate si asta nu poti ignora. Clientii se vor duce mai degraba catre produsele in care au incredere daca pretul nu-i convinge sa riste autohton.

 

Oricum, bafta! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

... GATA, de azi vand trolii si accesorii "JeepMania" si sa nu va mai aud de WARN sau etc... cine ma ajuta in business-ul asta cu brandarea, si marketingul pt export ?!

 

P.S. Stiati ca se pot fabrica ( se puteau ) trolii...ca doar fabricam motoare electrice in Romanica....

 

Bineinteles ca se pot face trolii si in Romania.

Incearca si sa vedem ce iese.

Eu stiu de pe acum

Vei comanda troliile tot la o fabrica din china pentru ca nu le vei putea face aici la un pret competitiv.

 

Asta inseamna din pacate productie Made in Romania.

 

Am prieteni care isi comanda GPS-uri in China si le personalizeaza cu numele dorit de ei.

 

Asa ca vei avea un troliu care arata exact ca si un T-Max sau ca si un MileMaker dar pe care va scrie JeepMania. Mare smecherie.

 

 

Intrebare: Ce componente produce EATON si unde se comercializeaza?

 

Tu dai vine pe noi , cumparatorii de piese, ca nu cumparam piese romanesti?

Intrebarea mea este DE UNDE?

Amortizoare Bilstein am gasit la magazine de piese pt camioane. La pret mai mare decat am luat BDS-uri sau Skyjacker din America. Am cumparat mai demult 6 amortizoare BDS din state si m-au costat 313 dolari cu tot cu transport acasa. Calculeaza. Ai acum mai am telescoape din acelea pe masina.

Daca ma duc la un magazin de piese auto pt autoturisme, imi cere un pret exorbitant pt ca sunt, cica, "de import". De la fabrica nu iti vinde nimeni pt ca productia se duce la export.

 

In concluzie daca ei nu sunt intersati sa isi vanda marfa, nu suntem noi de vina ca nu cumparam.

 

Legat de promovarea sportivilor.

Cluburile din care fac parte trebuie sa ii sprijine in participarea la competitii. Din bugetul unui club, o parte trebuie sa fie dedicat acestui lucru.

Am spus mai demult asta.

Sportivul concureaza SI pentru imaginea clubului respectiv.

Banuiesc ca, legal, sponsorii nu pot face contracte de sponsorizare cu persoana fizica Xulescu ci cu o persoana juridica care e Clubul din care face parte concurentul Xulescu. Cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

@worldscape

Acilea se vb de unitate sau dezbinare ... Pai cine cu cine sa se uneasca bre?

 

Cat despre troliile jeepmania ...:ha: daca oferi un pret decent si corespunzator daca imi dai garantie, asiguri service si post service, troliul merge in parametrii (adica la cat scrie pe el) si imi garantezi ca esti un furnizor serios care imi asigura un termen de livrare decent si respectabil mut T-maxul pe galeata de la put si imi pun ditai "jipmania" in bara ...altfel ori incetam cu "ia china, nu e china" ori pregateste kilu de vaselina ... ptr alunecare! :ha:

 

@pasha

Despre priceperea romanilor nepriceputi ... suntem o natie de inventatori si improvizionisti! Chinezii sunt mici copii crede-ma! Dar pana la urma, ce-i rau in asta? :scr

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Tiii haiii....deci romanii sunt priceputi! :ha: La ce, comparativ cu nemtii, americanii, britanicii si japonezii? (Pe chinezi nu i-am pus ca sa nu ne facem de cacat din prima) Mai Laure, in offroad, ca si in orice alt domeniu din aceata minunata tara, totul este la fel. Aceeasi oameni, aceleasi idealuri, aceleasi moduri de realizare, aceleasi defecte! N-ai sa scoti niciodata nimic mai de soi sau mai rau din noi. Pt ca NOI suntem ca EI sau ca ELE sau ca oricare pronume personal, de politete sau nu, de pe acest mirific plai.

Ce nu stiti de ce se fac cupele, prietenestile, alea-alea? Ete, na! Pentru lovele! Tu pt ce vrei sa vinzi trolii? De ce crezi ca se fac traseele intr-un anume fel? De ce crezi ca din 4 mecanici doar unul iti taie factura? Hai sa fim seriosi, ori faci pe naivul (observa, te rog, ce frumos am evitat cuvantul ala cu P la inceput) ori te-ai trezit cu fata la perna si te-ai suparat pe noi!

Mai vrei exemple? Hai ca am...nu ma provoca! :al

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

@worldskape ... esti bulversat in idei si principii ....

 

1. in orice asociere cand sunt minim 2 ...deja e prea mult ...

2. nu orice musca face miere

3. daca vrei ceva 100% romanesc ia si tu un aro ...

4. intotdeauna o matca ...aduna un musuroi dupa ea..... si nu invers ....adica nu se pot asocia cativa zeci de trantori si mii de furnici fara creier si sa inventeze o matca..... niciodata .....

5 ... ai o idee totusi...viabila .... FA-O ..!!! investeste in ea.... munceste....risca ...si daca iese .... si ia-ne banii ... ai tot meritul atunci .......

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Si continutul ...asemenea! Mult zgomot ptr nimic ...Mai avem nevoie de acest topic? Asteptam parerile voastre sa-i facem de "6 saptamani"! :scr

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Titlul acestui topic este prea pompos si totodata lipsit de substanta.

 

De fapt postarile nu reflecta nimic din titlu ... cine(ce) Dezbina si cine(ce) Uneste? Poate-s obosit :x, da' io n-am priceput nimik ... hic...:x... si io cu cine votez?:2dr

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

:hiSalutare nu va mai ciondaniti lasati o impresie cam ...... noilor veniti si incepatorilor in ale offroadului.Fac pariu ca pana luni la ora 9 cand ajung la munca si intru pe forum ca maine sau poimaine nu stiu daca intru aici se vor scrie minim 10 pagini de discutii care nu folosesc la nimic.Mai bine faceti duminica o ''sedinta'' pe undeva :wink:.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Baaaai nene,

Ce sarira-ti toti pe bietu Laur?Intr-un fel are dreptate dar, ori face-ti pe prostii....na c-am zis-o...ori nu va intereseaza?

Laure...aia care dezbina sau unesc (dupa caz)suntem noi...oamenii, dar ziceam ca ai si tu dreptate...si aici ma refer la Made in Romania.

Si in capitolul asta ma refer la fiecare masinuta modificata in cacatul asta de tara...sa ridice manuta ala care si-a modificat masina in state?

A...Va refereati la piese si accesorii care vreti voi sa aibe sigla pe ele?

Pai daca e asa, d-aia le faceti pe la traco sau pe la luigi sau sau sau?

Alea nu e romanesti?

Nu vreau sa fac pe patriotu ca nu sunt, dar nici sa ne punem paie in cap si sa-i pupam in cur pe americani.

Si treoliiile astea cine a avut curiozitatea sa le desfaca nu sunt cine stie ce avioane,cred ca avem in tara asta inca unde sa facem o carcasa si un motor,asa ca Laure daca faci troliu romanesc io ma imprumut si il cumpar pe primu....sa vad cum l-ai facut.

Gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

pai eu nu am auzit de vreuul in orice domeniu sa nu-l intereseze partea financiara ...indiferent ca ee voluntariat sau sport sau cultura orice , nu poti sa nu faci un buget sa-l sustii si iesi in pierder pentru ca nu ai sanse sa-l finalizezi , deci pana la urma tot interesul financiar este baza evident ca la noi trebuie sa fie mai abitir decat la alti adica taxe mai mari de inscriere in concursuri si alte alea ........taxe sau bete in roate pe la primarii sau SPAGA mai pe romaneste...

Cat priveste chestia MADE IN ROMANIA sunt o multime de lucruri care ar putea sa fie fabricate in Romania dar din pacate pretul o sa ajunga mult mai mare decat daca il iei de peste hotare am putea sa facem lanturi si tu vad ca importii marca RUD cu bani grei ...eu stiu ceva de RUD la SIBIU eee si la preturi de trei lei :F....cat priveste trolii made in Romania cred ca o sa te coste mai mult de 10000 de euro numai omlogarea si hartiile CE .La Cugir in fosta fabrica de armament se fac de la cutii de viteza MERCEDES ,Mithsubishi,si angrenaje SUBARU .Multe fabrici care au fost in reteaua de armament erau cele mai dotate si cu utilaje si cu personal.AVioane inca mai avem fabrici si personal ...problema eee de competitivitate atat la partea practica ,adica sa fie fiabil..in timp si cat la financiar .......cablu de otel facem garla de toate natiile si dimensiunile. Plasma sau kevlar inca NU !

Tabla si tevi avem fabrici dar.........restul cu omologarile ne omoara....

orice este de ridicat sau tras implica riscuri si trebuie asumate de producator si testate inainte de vanzare ..............

Eu zic ca eee moarta in fasa asa cum eee cu turismul sau cu alte romanisme...poate ,poate in domenii unde nu sunt asa de multe hartii:2dr:2dr:2dr

Revin pana si sigla Fabricat in Romania era tot asa ,...adica plateai o TAXA ca sa poti inscriptiona produsul cu Fabricat in Romania. Romania este plina de idei........

Editat de RETI

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

... lipsa sponsorilor in competitiile interne si lipsa produselor autohtone pe masinile noastre. Nu discut ca produsele autohtone sunt rare f.............

 

acuma, ca am inteles ca oricum topicul va fi sters:ha: va zic si eu ceva: ca fost sponsor al CNR, cu echipa in CNR , echipa care a si ajuns pe primul loc (prin 1994-1997), pot sa va spun foarte clar de ce nu sunt si nici nu vor fi sposori la competitiile de off road: MEDIATIZAREA. Sa fim seriosi! din pacate, folbalul are prioritate datorita banilor care se pot face acolo. Ceea ce scria un coleg forumist ca au fost prezente 4 televiziuni si s-a scris in 3 ziare de mare titraj, este , din nou din pacate insuficient pentru a aduce sponsori in competitiile off road.

 

:care

Editat de bogthebat
a aprut un icon aiurea

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

Si la noi la Impotmoliada de anul trecut au confirmat doua televiziuni nationale! Si stiti cine a venit: NIMENI! Fiindca in ziua de azi sunt mai importante stirile despre violuri si crime decat acelea in care niste oameni s-au agitat sa miste ceva ptr acei oameni sarmani!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unitate sau Dezbinare in OffRoad ?!?

 

@Yonutz: Hmmmm. Nu stiam ca trebuia sa vina si niscaiva media. Poate anul asta , punem mai multi osu` si se rezolva. :h5Mai ales ca avem si printre noi unii care lucreaza in domeniu......

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare