Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

Pt. tatucu
    Nu m-a interesat foarte mult partea estetica, cat cea de rezistenta, astfel ca ideea a fost ca tevile sa intre in acele coturi, capatand astfel o rezistenta mai mare, in sensul ca daca se foloseau coturi de aceleasi dimensiuni si erau doar sudate de tevi, atunci erau mult mai usor de rupt in teren in cazul in care se intampla vreun incident...

Am revenit cu mare placere pe forum, dupa mai mult de o saptamana timp in care am fost plecat sa conduc un stagiu de antrenament in Italia , dar lucrarile au continuat , rollcage-ul fiind in acest moment gata , dar cum am ajuns destul de tarziu astazi de la aeroport, am avut cum sa fac doar cateva poze la lumina lunii ..., asa ca maine revin cu fotografii facute la lumina soarelui
    Off-Road Runner
    Off-Road Runners Team
    TRACTOZAUR - Nissan Patrol Y60 d`aratura
    Allroad Runner - Audi allroad d`oras
    GAZROM - ARO M461 d`epoca
    Trompetica - Dacia Double Cab 4x4 da vanatoare

Comentariu

arata ca draq...
      Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
      Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
      Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Ce sa-i faci, asteapta sa-l vezi la lumina zilei :P
        Off-Road Runner
        Off-Road Runners Team

Comentariu

Postat în original de Off-Road Runner
          Vorba celor de la Aerosmith :"Pink is my favourite colour..."
          @tractozaure.......chiar nu remarcasem poza cu nuante ROZ BRE matale nu esti sanatos .....deja vad ca unii sunt invidiosi.....(@worldscape)
          P.S....interesanta grila fata sunt curios cum o arata la finalizare
          Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.

Comentariu

Fara puncte de sprijin pe caroserie acel rollcage e cam caca cu mere! Si as sugera ca acele puncte de sprijin sa se faca pe colturi sau imbinari ale caroseriei (cat mai multe)!
            Pe de alta parte n-am inteles nici acum utilitatea acelui rollcage, dar ma rog gusturile nu se discuta ... din cate stiu eu propietarul face mai mult raid decat extrem ...sau poate si-o fi schimbat optiunea intre timp, desi nu stiu pe langa Bucuresti trasee de extrem si de asemenea am mai auzit ca noroiul nu poate indoi caroseria ... Sau o folosi romstalozaurul pe post de uscator de tzole dupa ce va face pe submarinul!

PS - ba stiu ca vei pune posturi gen ignore si alte chestii ...dar nu m-am putut abtine sa tac!
            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de tatucu
              Cred ca daca nu il mai intaresti cu o bara pozitionata pe colturi in spate,in caz de rasturnare teava insemnata de mine in fotografie va ceda cu siguranta- este prea lunga si nu are nici un pct de sprijin intermediar.In legatura cu coturile eu sincer asi fi introdus niste adaosuri la interiorul tevii(gen balama).
              Sper ca si comentariile mele sa nu te deranjeze.este doar o parere.Spor la treaba in continuare!

Sincer, si eu sunt de aceeasi parere.

Comentariu

Baieti, va multumesc de sfaturi..., dar nu este gata , in sensul ca nu este prins INCA de caroserie, etc, etc..., am spus ca este gata referindu-ma doar la vopsit si din pacate pentru GOGANASHU` nu a iesit roz
                Cat despre faptul ca eu fac raid... NO COMMENT!

Last edit
                Acum ca poate e momentul adevarului am sa va spun de unde am modelul acestui rollcage Acest rollcage a fost facut prima data de un practicant de off-road extrem din Polonia, care se da in toate campionatele lor si nu numai si care a avut amabilitatea altruista sa-mi explice exact cum sa-l fac! Am sa revin cu o poza cu Patrolu` lui dintr-o revista specializata in off-road, pe care mi-a trimis-o,in care este prezentata masina lui cu rollcage cu tot...
                In rest, va urez numai bine si fara sa jignesc pe cineva, consider ca sfaturile utile le pot lua numai de la cei care au mai facut un anume lucru, daca nu..., pot fi pur si simplu niste pareri sau uneori chiar rautati!
                Off-Road Runner
                Off-Road Runners Team

Comentariu

Am revenit cu fotografiile cu pricina , cu amicu` polonez din revista Off-Road PL (ca sa nu-mi aud vorbe pe urma, traduc PL inseamna Poland, OK? :P ) Magazyn 4x4
                  Revista am primit-o in 2007 din Polonia, cand am si vrut sa ma apuc sa fac rollcage-ul, dar dupa cum stiti si voi si sunt convins ca vi se intampla si voua , zici ca te apuci de o treaba maine, maine zici ca o faci poimaine, s.a.m.d.
                  Asa ca dupa doi ani de zile, acum a fost sa fie sa-i vina randu`, ca deh, vorba aia , "orice sut in cur inseamna un pas inainte" si am hotarat ca "nu lasa pe maine ce poti sa faci azi" asa ca m-am decis sa-l fac, dupa instructiunile unuia care a facut deja acest lucru...
                  Off-Road Runner
                  Off-Road Runners Team

Comentariu

Postat în original de tatucu
                    Cred ca daca nu il mai intaresti cu o bara pozitionata pe colturi in spate,in caz de rasturnare teava insemnata de mine in fotografie va ceda cu siguranta- este prea lunga si nu are nici un pct de sprijin intermediar.In legatura cu coturile eu sincer asi fi introdus niste adaosuri la interiorul tevii(gen balama).
                    Sper ca si comentariile mele sa nu te deranjeze.este doar o parere.Spor la treaba in continuare!
                    Cristi...si eu sunt de parere ca nu o sa fie eficient in caz de rasturnare....(D fereste...)cand 2 tone i-si vor revarsa energia cinetica pe barele alea se vor rupe si indoi ca betele de chibrit.Plus ca ele la o eventuala tractiune laterala(repunere pe orizontala iar va trebui sa suporte cele 2 tone.Ele sunt eventual eficiente sa-timenajeze caroseria de crengi,ravene..etc.Scuze de off-topic dar am vazut la ce e expus rollcage-ul in caz de rasturnare....
                    NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
                    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
                    HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

Zoli, multumesc pentru grija pe care mi-o porti esti un adevarat "baci" ca intotdeauna , inseamna ca amicu` polonez m-a mintit cand mi-a spus ca el s-a rasturnat cu acest rollcage (vezi fotografia cu el cu rollcage cu tot mai sus)...
                      Oricum, eu zic ca mai bine sa dea Domnu sa nu ma rastorn! Si oricum eu fac mai mult raid, dupa cum sustin unii... , asa ca..., ceea ce am facut noi, bullbare, Flow, daca nu stiati atunci cand am urcat aia 800 de metri (GOGANU poate o sa confirme ) a fost o simpla proba de rally

Am promis ca revin cu fotografii facute "la lumina zilei Am vopsit si capota, am facut prinderi pe laterale direct de sasiu in caz ca am nevoie vreodata sa o asigur din lateral si s-au pus capacele la taieturile "a la GOGANU"
                      Off-Road Runner
                      Off-Road Runners Team

Comentariu

Am montat si carligul de tractare pe spate (prins in suruburi dupa care data si o sudura de jur-imprejur )
                        Off-Road Runner
                        Off-Road Runners Team

Comentariu

Postat în original de Off-Road Runner
                          ...In rest, va urez numai bine si fara sa jignesc pe cineva, consider ca sfaturile utile le pot lua numai de la cei care au mai facut un anume lucru, daca nu..., pot fi pur si simplu niste pareri sau uneori chiar rautati!
                          Apropo de ce spuneam mai sus, am gasit un post scris de soimu pe un alt topic azi noapte care sintetizeaza foarte bine afirmatia mea!

Postat în original de soimu`
                          ...iar pentru cei care dau cu parerea desi nici macar pasageri nu au fost in un aro... imi pare rau sa zic, dar nici prin cap nu imi trece sa dau pareri despre fiabilitate sau comparatii la sectiunea Jeep sau suzuki sau mercedes...de exemplu, desi cu mercedes si la mercedes am cam lucrat si mam plimbat, idem si la samurai, dar nu am detinut unul sa pot sa fac pareri care sa merite sa le scriu pentru ca altii sa le citeasca
                          e o boala grea pe forumurile romanesti in general, despre tot felul de persoane si personaje care isi dau cu parerea despre te miri ce fara sa aibe habar despre ce vorbesc
                          Off-Road Runner
                          Off-Road Runners Team

Comentariu

O sa iasa o super masina pentru expeditie! Felicitari!

Comentariu

.......DA... sunt de parere ca speciala amicala la care au participat @bullbar, flow si tractozauru la prieteneasca de la BRAN.....acei 800 m a fost extrem.......eu eram jos si imi curgeau balele ca utilajul meu era inca stoc doar braduletu de la oglinda era preparat
                              @tractozaure........interesante capacele din spate ce acopera taietura trebuie sa le pun si eu ca ma murdaresc mereu pe ceafa de namol

REF la rollcage.....habar nu am daca o sa tina.........sper sa nu apucam ziua sa vedem....
                              Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.

Comentariu

Pt. bullbar
                                Petre, pana la urma, e... ceva mai mult decat NIMIC!

Pt. GOGANASHU`
                                Fratele meu, multumesc de interventie si sustinere justa si obiectiva ca intotdeauna si ca fapt divers..., vreau sa fac o precizare... nu intentionez neaparat sa ma rastorn..., adica nu tin musai...

Azi s-au facut capacele de la masca fata, iar maine se vor taia la dimensiunile noilor faruri
                                Ah..., si s-a inceput acum, mai pe seara, si proiectarea tavilor pentru trolii cu barile fata-spate , da` nu mai pun poze facute noaptea ca zice Laur ca arata ca draq :P
                                Off-Road Runner
                                Off-Road Runners Team

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection