Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

scuze de o interventie tarzie la discutiile aprinse pe rollcage, acum am vazut doar

Si eu am facut un experiment asemanator cu vreo 2 ani in urma, si pot sa spun ca are si avantaje si dezavantaje. si eu am vrut un portbagaj cu protectie de pavilion si sa-mi protejez masina de copaci.
    pun o poza si pe urma va spun ce pro si contra

asa arata Nissanul inainte de startul la Harghita offroad trophy 2007
    PATROL GR Y60 4,2D SWB
    MERCEDES G 280 de vanzare

Comentariu

si asa la finalull primei zile
      PATROL GR Y60 4,2D SWB

Comentariu

avantaje:

-protectie caroserie si pavilion la frecare cu copacii prin padure
        -potbagaj pe masina rezistent

minusuri

- si eu ma facut aceeasi greseala am folosit teava prea subtire, pentru ca la un impact leteral prin alunecare de un pom sau la o rasturnare mai dura toata instalatia se deformeaza, totusi pot sa spun ca oricat e de subtire tot protejeaza ceva si caroseria si pasagerii mai mult decat n-ar fi nimic.
        Treaba e ca teava odata deformata, trebuie inlocuita fiecare bucata stramba, dar daca lovesti caroseria si aia se indoaie si tot la reparatii ajungi.
        - fiind subtirel exteriorul a trebuit sa fac si rollcage interior si asa am pus greutate in plus pe masina.
        - daca se folosea un pic mai groasa teava adica diametrul un pic mai mare dar nu neaparat groasa in pereti (calculata sa reziste la toata greutatea masinii in caz de rasturnare) evitam niste cheltuieli ulterioare in caz de impact. Am vazut un Patrol pe filmul de la TAT 2007 si avea un rollcage exterior un pic mai gros si rezista la o rasturnare fara sa se deformeze, iar manopera e tot aia si cu teava mai groasa.

Dealtfel lucrarea e migalos facuta si cum am zis tot protejeaza mai mult decat n-ar fi deloc, si sper sa nu ai niciodata nevoie sa-i incerci rezistanta.
        PATROL GR Y60 4,2D SWB

Comentariu

rudi, multumesc pentru gandurile bune in sfarsit am parte si de o parere pertinenta de la cineva care a mai facut asta si nu vorbeste din vise si presupuneri :P Teava folosita de mine este oricum mai groasa decat ce ai tu pe masina, se vede cu ochiu` liber de fapt la dimensiuni nu am facut decat sa respect urmatorul regulament :) http://www.offroadclubiasi.ro/regulament/ vezi 1.2. Norme de securitate - sectiunea AUTO EXTREM, primul alineat care spune cam asa :"roll-cage din teava de otel de minim 38 mm diametru si 3 mm grosimea sectiunii", adica exact dimensiunea pe care am folosit-o eu, in anumite parti folosind chiar mai mare...
          Si oricum, dupa cum ai spus si tu, e ceva un pic mai bine decat nimic dar acum nu mai are nici un rost sa mai justific ceva in vreun fel..., m-am lamurit cum sta treaba p-aici!
          Si NU, cand m-am apucat sa-l construiesc, NU m-am gandit nici o secunda ca voi face o pasiune :) din a-l folosi cat mai des asa ca si eu sper sa nu am nevoie sa-i incerc niciodata rezistenta, cum si pana acum am evitat si mi-a reusit (in afara de doua ori cand am pus masina pe o parte ) sa NU ma dau cu masina peste cap (Doamne fereste de un asemenea incident, indiferent de ce fel de rollcage ai pe masina, cat de profi a fost facut..., exterior, interior, din titaniu, diamant, titus steel )!
          Off-Road Runner
          Off-Road Runners Team
          TRACTOZAUR - Nissan Patrol Y60 d`aratura
          Allroad Runner - Audi allroad d`oras
          GAZROM - ARO M461 d`epoca
          Trompetica - Dacia Double Cab 4x4 da vanatoare

Comentariu

Felicitari pentru masina si pt topic , cred ca e unul din cel mai vizitat, daca nu cel mai vizitat. Max ne poate lamuri :)

cat despre materialu ala bizar.. titus steel.. sa se stie..e romanesc

Comentariu

da intradevar eu am folosit teava numai de 32mm, dar inca o precizare pot sa fac:

- ca si fara rollcage masinile de teren fabricate pana in 1996-98 (cam pana in acesti ani s-au facut masini adevarate de teren) au o structura de rezistenta din fabrica destul de puternica, si asta o spun tot din experienta proprie.
              Am imprumutat vara asta un L200 de la un prieten (prima mare greseala) pentru a ajuta un altul (masinile mele fiind in reparatii) si numai pe drum am vazut ca tractiunea integrala nu-i functiona si mai avea si dezechilibru pe frane, iar la o coborare destul de usoara a fugit spatele masinii si s-a rasturnat, dar nimeni nu a patit nimic.

las pozele sa vorbeasca
              Fișiere atașate
              PATROL GR Y60 4,2D SWB

Comentariu

Cristi, las' povestile ...Baga gaz la "inchisoare" si hai sa ne dam! Nu te-ai saturat de stat pe "banca de rezerve"?
                consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de Yonutz
                  Cristi, las' povestile ...Baga gaz la "inchisoare" si hai sa ne dam! Nu te-ai saturat de stat pe "banca de rezerve"?
                  stai sa mai sudeze ceva !

Comentariu

@indistructibilozaurul...............LA TEREN CU TINEEEEEEEEE
                    Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.

Comentariu

Toate cele bune si bine ai venit !

In afaceri, nu primesti ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.

Comentariu

Postat în original de oldlander
                        Toate cele bune si bine ai venit !

hai bobocule
                        MITSUBISHI DE FAMILIE
                        Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Comentariu

Rudi, Tractozauru` e din anul de gratie 1990 , asa ca...
                          Urata patanie... si intradevar, mare greseala sa imprumuti o masina, de la oricine ar fi persoana..., si eu am experianta asta
                          Ce s-a intamplat cu proaspata decapotabila?

Postat în original de Yonutz
                          Yoane, super, super greu de suportat pauza asta prelungita , nu doresc nimanui sa stea atat pe bara , mai ales cand ai microbu` in sange

Sa ne vedem in teren cat mai curand!
                          Off-Road Runner
                          Off-Road Runners Team

Comentariu

Ce s-a intamplat cu proaspata decapotabila?

Decapotabila a fost reparata impecabil. Un parbriz nou, un tinichigiu meserias si vreo 900euroi manopera + materiale (chit vopsea, ....) si l-am facut fericit pe proprietar, mai ales ca mai avea si rugina prin ea.
                            PATROL GR Y60 4,2D SWB

Comentariu

Postat în original de tatucu
                              lasati-l fratilor sa-si calibreze tevile...si sa-i iese metrologia la \"ceasuri\"...ca la cat metru\' de teava(+coturi si reductii) ....din parti bani de terratrip...si abia dupa invitati-l pe Aviatorilor la un test de flex pe piatra cubica......hihi
                              Bine mah tatucule , dupa ce mi-ai facut cadou ceasurile acum vrei sa le sparg pe piatra cubica de la Aviatorilor ..., cat despre terra trip , ce nevoie am merg "la ghici" si cu GPS de urmarire :P

rudi, nashpa, intradevar greseala care atinge buzunaru` si eu sunt patit de aceea de atunci nu mai conduc masina nimanui si nici nu mai las pe nimeni sa puna mana pe a mea! :)
                              Off-Road Runner
                              Off-Road Runners Team

Comentariu

Postat în original de Off-Road Runner
                                Postat în original de tatucu
                                lasati-l fratilor sa-si calibreze tevile...si sa-i iese metrologia la \"ceasuri\"...ca la cat metru\' de teava(+coturi si reductii) ....din parti bani de terratrip...si abia dupa invitati-l pe Aviatorilor la un test de flex pe piatra cubica......hihi
                                Bine mah tatucule , dupa ce mi-ai facut cadou ceasurile acum vrei sa le sparg pe piatra cubica de la Aviatorilor ..., cat despre terra trip , ce nevoie am merg "la ghici" si cu GPS de urmarire :P

rudi, nashpa, intradevar greseala care atinge buzunaru` si eu sunt patit de aceea de atunci nu mai conduc masina nimanui si nici nu mai las pe nimeni sa puna mana pe a mea! :)
                                Bravo TRACTOZAURE asa sa faci !

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection