Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Iwa - salut


iwa

Postări Recomandate

Salutare,

 

In primul rand felicitari pentru ce este scris in acest forum.

In al doilea rand pot spune ca am descoperit de curand "microbul". Am 24 ani, deci timp exista, lucrez in IT, deci se gasesc si finante, si am avut destul de multe aventuri prin munti, deci am si potential (sper eu).

 

Momentan nu sunt posesor de 4x4, dar vreau sa rezolv lucrul acesta destul de repede (pana la sfarsitul anului). In schimb sunt un fost posesor de Oltcit cu care am avut destul de multe peripetii (am facut trans-alpina, am facut drumul padis->scarisoara si am socat un posesor de IMS... la intoarcere insa am dat cu baia de ulei de jos si am schimbat motorul ajutat de un coleg ce a venit cu el in portbagaj din Bucuresti :D ), si actual posesor de Citroen XM (cu care am facut doar "plimbari mai normale", cea mai grea pot spune ca a fost traseul Lepsa -> Griru -> Tg. Secuiesc) cu care am ramas in nisip langa plaja de la Corbu, si de unde am fost scos de un coleg al vostru (mii de scuze nu am reusit numele lui, dar are un Land Cruiser alb preparat, avea un sticker cu GTC Auto pe spate si a fost la COrbu weekendul trecut :D ) caruia am sa ii dau ceva bere.

 

Vreau sa imi iau ceva relatic mic, eu ma gandeam la un Suzuki (Vitara ori Samurai) sau ceva asemanator, desi imi doresc o Toyota momentam bugetul e mai mic :D, oricum astept sfaturile voastre, si sper sa apar si eu pe la cate o iesire pentru a sta pe margine initial sa mai invat una/alta (daca este permis binenteles).

 

In urmatoarele luni o sa ma documentez si o sa mai pun ceva finante deoparte si la momentul potrivit sper sa prind o masina care sa constituie baza de plecare pentru un proiect timid.

 

Iwa.

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iwa - salut

 

Multumesc tuturor de urari, de abia astept sa vad mai de aproape ceva "monstruleti".

Sper sa nu fie cu supare, am sa atasez cateva poze de la vreo 2 iesiri:

Cu XM-ul pe traseul Lepsa -> Griru -> Tg. Secuiesc:

930112276_cadouutilizator100.jpg.b5784d8cba69e5fb5562d184a62606e1.jpgDSC_0213.JPG[/attachment:31syfmib]

Evolution-KitL12.jpg.f7dd3991b9ccdfff79cb4515cc05fc2b.jpgDSC_0265.JPG[/attachment:31syfmib]

 

Cu Oltcitul pe traseul Padis -> Scarisoara:

552166272_PATROL002.jpg.b8ccc4de0b6ec6309f7f906910376633.jpgDSC_0518.JPG[/attachment:31syfmib]

IM000048.JPG.1f27346b542994f04533856f1f5dcc1f.JPGDSC_0614.JPG[/attachment:31syfmib]

DSC_0644.JPG[/attachment:31syfmib]

 

De astea mai facem si noi :D, suntem mai cuminti ca nu prea aveam cu ce dar pe viitor sper sa avem si sa ne putem alatura unor expeditii mai grele.

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Iwa - salut

 

Am revenit si eu printre locuitorii acestei tari, cu ganduri mari si ceva bani de buzunar :D, prin urmare am doua variante:

Ori sa dau XM-ul (cotat undeva la 1500 eur) si o diferenta si sa iau ceva 4x4 sau sa iau direct ceva 4x4 (sperand sa vand eu separat XM-ul).

 

Imi puteti face o recomandare de cazan 4x4 nu foarte scump, care sa indeplineasca criteriile minime de iesit la o plimbare/expeditie in teren, nu vreau nimic special, eventual o sa pun eu troliu, gume adecvate si CB.

 

Multumesc de sfaturile ce vor urma :D

 

p.s. de mentionat ca va fi folosita si ca masina pentru drumuri mai lungi. Ca masina de oras am un Oltcit preparat pentru VTM :D

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iwa - salut

 

:W in :cl

Vrei sa fie ieftina, sa o prepari si sa mai faci si drumuri lungi cu ea ? poate pe platforma.....

iti recomand sa-ti iei un samurai, inveti sa te dai cu el apoi mai vezi tu ce masina iti vei mai lua.

Ideea este ca in prima masina, pana cand prinzi experienta , sa nu bagi bani dupa care sa plangi ulterior - adica in prima masina(de genul ieftina, pe care inveti) nu se baga bani multi, pentru-ca ulterior o sa-ti faci o jucarie adevarata si cu adevarat scumpa :grin:

In final decizia iti apartine, dar , asa cum iti recomanda cineva anterior, ar fi mai bine sa-ti iei una gata preparata , de aici de pe forum, se mai gasesc ocazii si preturi bune - asta te va feri de a face experimente pe buzunarul tau, dar........ nici nu vei avea placerea ,,creatiei" :grin:

Sa fii domn e o intamplare, sa fii OM e lucru mare !

 

 

 

------------------------------------------------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iwa - salut

 

Tocmai ma uitam la Obositul lui mitran hary.

Din pacate in samurai nu prea am loc, la cei aproape 2m ai mei. Nu am zis ca vreau sa fie ieftina, si tocmai asta e ideea sa nu am nevoie de platforma, eventual asta sa fie masina care duce platforma cu masina de raliu.

 

Singurul inconvenient este ca are doar 2 locuri... dar cred ca pot trai cu asta.

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iwa - salut

 

Salut si bine ai venit.

 

Ca si masina, vezi Miron Sorin sau Vali alias Babu, flash4x4 etc. Cauta topicurile lor.

 

Este incredibil ce pot face oamenii cu cele masini. Am fost cu ei si am vazut live.

 

succes!!

 

P.S. nu ezit sa le multumesc inca odata pentru experienta pe care mi-au oferito si amabilitatea de care au dat dovada, luindu-ma cu ei. :h5

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • vstef_is a închis acest subiect
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare