Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare masina off road usor

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Recomandare masina off road usor

Buna seara ! Va rog sa-mi recomandati o masina ce va fi utilizata la pescuit pe Dunare in zona de ses (martie - noiembrie) si in oras (perioadele cu zapada) ... prin off-road usor inteleg acces in zone cu nisip, paduri fara drumuri forestiere, uneori dupa o ploaie torentiala. 3 persoane, bagaj 200 kg., peridoc, barca si motor cu sarcina maxima autorizata de 750 kg, in realitate vreo 550 kg. Pentru situatii delicate, va fi folosit un troliu. Cerinte : in jur de 10.000 euro, aproximativ 2010, rezistenta la abuz, motor de maxim 2000 cmc. Nu ma intereseaza aspectul, dotarile, confortul si costurile de intretinere. Stock, fie el suv sau off-road. Ca idee, sunt rute accesibile unui logan 2005 si unei mazda mpv. Va multumesc !
    Ultima editare de blc; 10.mar.2020, 20:20.

Duster 4x4 ...
    4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Nu face fata unui peridoc. Altfel era de luat in calcul.

Comentariu

Acum doi ani am plecat cu dusterul unui amic, 1.6 benzina cred si era la limita in privinta tractiunii, nu vreau sa ma gandesc la un tratament abuziv pe termen lung. Ma gandeam la un x-trail, crv, forester sau koleos.
        Ultima editare de blc; 10.mar.2020, 21:35.

Comentariu

Un Nisan Navara . Bun pt bagaje si barci, nu prea se strica,tine sute de mii de km si in standard se descurca tare bine prin padure.
          Un pic cam lunga dar....trece.
          Am in curte un englez si un american

Comentariu

Nu gasesc Navara cu motor mic. Am un fix legat de impozit, nu vreau sa-mi amanetez viata. Nivelul de impozitare de azi va fi istorie in 2021. Pot insa sa fac abstractie de an, poate fi mai veche. Am inclus in lista si rav4 si cx5. Daca aveti experiente legate de ele, nu ezitati.
            Ultima editare de blc; 19.mar.2020, 23:08.

Comentariu

Nu prea exista offroadere care sa tracteze remorci in teren sub 2000cm3. Poate doar Jimny cu reductor in teren si cu max 70-80 km pe sosea. Sau Frontera, dar e din secolul trecut. Duster diesel.
              Cand o sa fii gata sa treci la un offroader, pui deoparte din bugetul de achizitie 1000eu pentru impozitul la un 2.5 pe urmatorii 5 ani. Cam asta e motorul minim pentru ceva pe care sa poti pune un troliu, sa tragi o remorca, sa pui ceva roti decente pentru teren.

Ce ai enumerat tu mai sus sunt niste SUV-uri de sosea care nu rezista la abuz. Cum le pui troliu? Cum te troliezi la ses? Cum treci de orice obstacol in padurea aia fara forestiere daca ele au suspensie independente si nu fllexeaza deloc? Decat sa arunci banii pe suv-uri, mai bine ramai la logan - este mult mai capabil decat multe suv-uri si mult mai ieftin de reparat dupa orice abuz.
              Ultima editare de Astral; 21.apr.2020, 15:24. Motiv: Cuvantul "orce" nu exista in limba romana, dar, "orIce", da....

Comentariu

Postat în original de blc Vezi post
                Nu gasesc Navara cu motor mic. Am un fix legat de impozit, nu vreau sa-mi amanetez viata. Nivelul de impozitare de azi va fi istorie in 2021. Pot insa sa fac abstractie de an, poate fi mai veche. Am inclus in lista si rav4 si cx5. Daca aveti experiente legate de ele, nu ezitati.
                No offence, dar fie te invarti in jurul cozii, fie vrei ceva "si cu p***-n cur si cu sufletu-n rai".....
                Sa-mi scuzi exprimarea mult prea "plastica", dar :
                - vrei sa care 3 pers + 200kg bagaje + sa traga barca cu peridoc
                - vrei un off-road "usor" ,dar sa faca fata terenului desfundat de dupa o ploaie torentiala, bineinteles, incarcata cu cele de mai sus;
                - motorizarea sa nu treaca de 2000cc, dar, repet, sa bifeze cele scrise mai sus.

Pentru oricine isi doreste o masina pentru pescuit in zone relativ salbatice si izolate, un pick-up cu dubla cabina este masina ideala pentru ca :
                - spatiu suficient pentru 4 pescari;
                - portbagaj suficient pentru toate bagajele celor 4 pescari : scule de pescuit + echipament campare
                - loc perfect pentru transportul capturii intr-o lada termoizolanta;
                - fiind pick-up, este, by default, o auto-utilitara, deci, impozitul pentru masinile cu motor 2.5, cel mai comun, nu te va obliga "sa-ti amanetezi viata"....

Recomandari concrete :
                - nici Rav, nici Cx5 nu vor face fata cerintelor tale ! Astea sunt masinute de plimbari de voie pe drumuri forestiere uscate !
                - Ford Ranger dubla cabina, 2.0
                - Duster 1.5 diesel

Pentru a vedea mai multe pareri expuse aici de-a lungul timpului poti folosi functia cautare dupa cuvintele "sfat achizitie"...

Comentariu

Poate Amarok sa mai fie de 2L, dar cum zicea si Astral orice autoutilitara are impozit decent...

Comentariu

Chiar, am uitat ca pick-up-urile sunt trecute ca utilitare la impozit! Deci, blc ai solutia salvatoare pentru impozit si un bonus la utilitate.
                    Numai sa nu vii sa ne spui ca rovinieta e prea scumpa la autoutilitare

P.S. Astral, merci pentru i-uri!

Comentariu

Va multumesc ca mi-ati deschis ochii. Mi-ati demontat prejudecata legata de capacitatea motorului. Lipsa informarii dauneaza. Autoutilitara va fi. Va rog sa-mi oferiti cateva recomandari ale unor motoare pe benzina. Bugetul poate fi o idee mai mare de 10.000. Multumesc !

Comentariu

Postat în original de blc Vezi post
                        Va multumesc ca mi-ati deschis ochii. Mi-ati demontat prejudecata legata de capacitatea motorului. Lipsa informarii dauneaza. Autoutilitara va fi. Va rog sa-mi oferiti cateva recomandari ale unor motoare pe benzina. Bugetul poate fi o idee mai mare de 10.000. Multumesc !
                        Hmmm....daca vrei 4x4 pe benzina si care sa mai fie si cat de cat capabil, trebuie sa ai buzunarele pregatite sa suporte costul unui consum cam dublu fata de cel in oras....iar pretul combustibilului isi va reveni repede in tara asta trista la valoarea de dinainte de pandemie !

Bugetul de 10k ti-as recomanda sa-l imparti asa : 7-8k pentru achizitie, iar diferenta pentru eventuale mici reparatii si dotari.

Comentariu

Un amic plătește în jur de 6000 lei impozit pentru un SUV, de aici prejudecata, nu m-am interesat de cuantumul aferent unui 2.5, 3.0, autoutilitara. Referitor la achiziție, bugetul de 10.000 este pentru mașina si 3.000 pentru cheltuielile aferente. Legat de benzina, am avut parte de mașini fiabile. Sunt conștient că disel-ul vine la pachet cu un cuplu generos, însă sunt deschis si la un consum de 10 - 15 litri al unui benzinar aspirat. Ideea este că sunt îngrozit de mașinile de servici cu motoare de turbo-rasnita care stau mai mult în service.
                          Ultima editare de Astral; 16.iun.2020, 22:40. Motiv: 1 litru - 2 LITRI...e suficient un singur i

Comentariu

Iti spun eu care am 3.0, autoutilitara : impozitul este ~700 lei/an ! Atat !

Ce spui tu, cu acel SUV, probabil ca are un motor de ~5.0 si stiu asta de la un amic care a avut un VW Touareg, inscris autoturism si cam atat platea impozitul....

Comentariu

Procesare...
                            X

Sqreen | Runtime Application Protection