Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Va prezint pe al meu "Pandele" !


thecriss

Postări Recomandate

Da, l-am luat pe Pandele, inca nu am dat Santa Fe-ul ... tot mai ajustez pretul ... suna lumea ... negociaza la telefon ... chestii d'astea. Cam reticenta la SUVuri mari.

 

Astept sa o "cunosc" mai bine, apoi poate o sa fac un thread ... daca am cu ce ma lauda. Oricum ... nu prea cred ca "incape" pe forumul asta. Momentan raman la stadiul de outsider.

 

Ca modificari ... nu am prea multe de facut ... ca nu prea permite. Iar chestiile mai extreme se calculeaza in mii de euro. Pentru inceput tre' sa ii fac schimburile de zemuri si curele, pingele ... etc. As vrea sa o inalt un pic (cam 2,5 cm din maxim 5 posibil) si poate sa ii gasesc neshte gume mai serioase ... foarte putine variante si aici.

 

Dar ptr inceput vreau sa o pun un pic la treaba. Nu am de gand sa o rup prin coclauri ... dar vreau sa vad ce poate ca sa stiu unde se poate si unde nu. Dar cum ziceam ... simt nevoia de un "spate lat" :grin:

 

Am fost weekendu' asta la Corbu unde dupa ploile astea erau rupte toate rampele de acces la plaja, mal si noroi la greu si nu am avut curaj sa ma aventurez ... ca eram cu nevasta :f1 . Era un L200 care isi facea de cap p'acolo ... frumos. ... aaaa si mai era unu' cu o solenza si o rulota ... probabil sinistrat ... astepta sa se "aseze" rampele :grin:

 

La Vadu cred e doar de amfibie zilele astea, mai ales daca o sa mai ploua.

 

Oricum ... imi place ... e mare caterinca de masina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: M-am JIMNYficat!

 

Da, l-am luat pe Pandele, inca nu am dat Santa Fe-ul ... tot mai ajustez pretul ... suna lumea ... negociaza la telefon ... chestii d'astea. Cam reticenta la SUVuri mari.

 

Astept sa o "cunosc" mai bine, apoi poate o sa fac un thread ... daca am cu ce ma lauda. Oricum ... nu prea cred ca "incape" pe forumul asta. Momentan raman la stadiul de outsider.

 

Ca modificari ... nu am prea multe de facut ... ca nu prea permite. Iar chestiile mai extreme se calculeaza in mii de euro. Pentru inceput tre' sa ii fac schimburile de zemuri si curele, pingele ... etc. As vrea sa o inalt un pic (cam 2,5 cm din maxim 5 posibil) si poate sa ii gasesc neshte gume mai serioase ... foarte putine variante si aici.

 

Dar ptr inceput vreau sa o pun un pic la treaba. Nu am de gand sa o rup prin coclauri ... dar vreau sa vad ce poate ca sa stiu unde se poate si unde nu. Dar cum ziceam ... simt nevoia de un "spate lat" :grin:

 

Am fost weekendu' asta la Corbu unde dupa ploile astea erau rupte toate rampele de acces la plaja, mal si noroi la greu si nu am avut curaj sa ma aventurez ... ca eram cu nevasta :f1 . Era un L200 care isi facea de cap p'acolo ... frumos. ... aaaa si mai era unu' cu o solenza si o rulota ... probabil sinistrat ... astepta sa se "aseze" rampele :grin:

 

La Vadu cred e doar de amfibie zilele astea, mai ales daca o sa mai ploua.

 

Oricum ... imi place ... e mare caterinca de masina ...

Super! Chiar m-ai facut curios. Baga si tu niste poze ceva... pana ne gasim sa il prezinti cum se cuvine pe "Pandele" :wink:

Oricum, poate gasim ceva timp de o iesire scurta macar prin padurea "Garboavele". Celalalt Cristi (alias Kingy) zice ca stie multe trasee dragute prin padure. Sincer, chiar mi-ar place mult asa ceva ca prima iesire (e aproape si se face rapid), pentru ca si eu as vrea sa imi cunosc mai bine masinutza.

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: M-am JIMNYficat!

 

Sa-mi inmatriculez masina si va iau usor-usor la plimbare. Asa, progresiv.

 

De Panda, ce sa spun, e un 4x4 veritabil dar cred ca totusi e limitat tocmai din cauza gabaritului. Garda la sol in mod special, nu cred ca e prea stralucita.

Asta e principala temere a mea, ca ai sa maturi cu ea pe unde mergem cand e sa ne bagam mai serios in offroad si aici ma refer de exemplu la cariera de la Greci. Vedeti ca sunt o gramada de filme din cariera de la Greci, ca sa va faceti o idee... in prealabil :ha:

Mai e interesant sa vedeti si filmele de la urcarea pe culmea Pricopanului...

 

Sa va uitati la ele si sa reveniti cu pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: M-am JIMNYficat!

 

Uite asta e Pandele.

2012-05-22-432.thumb.jpg.063e5318fc1b002bad0202327b665904.jpg2012-05-22-433.thumb.jpg.deea19bb78298c2468ac3015d0c27964.jpg

2012-05-22-443.thumb.jpg.499a4263431e30d8bdb32ac0c4fe4725.jpg2012-05-22-444.thumb.jpg.621b2731b4efab221cd9362895678420.jpg

 

Sper ca nu te superi ca iti poluez topicul, dar inca nu a avut ocazia sa demonstreze ca merita un topic al lui :grin:

 

Mititel, uratel, dar cu suflet mare.

1.3 Diesel, 70 magari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Toate masinile care au legatura cu 4x4 si pe care va placere sa ni le prezentati, merita un topic doar al lor pe acest forum !

 

Si ca toate lucrurile sa fie ok, din topicul lui @bebesaint am extras si prezentarea masinii lui @Nissan si i-am creat un topic aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?71750-Si-eu-m-am-Jimnyficat-!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Haha, l-ai bagat pe plaja la "cot".

Lasa ca e bine, stai sa se mai retraga apa, sa vezi ce ne jucam pe-acolo.

 

Inca o data, sa-l stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai satisfactii.

Vezi ca (si) fiatistii se intalnesc in fiecare duminica la ora 11 la terasa/bar Ambasador de la Gradina Publica, in dreapta, in capat, unde a fost terenul de fotbal sintetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Da ... merci ... mi-am facut curaj si am dat azi o fuga pan' la "cot".

Am cautat un pic de "provocare" dar am plecat dezamagit.

Am ramas doar cu satisfactia peisajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: M-am JIMNYficat!

 

Uite asta e Pandele.

 

 

Mititel, uratel, dar cu suflet mare.

1.3 Diesel, 70 magari.

 

Sa-ti traiasca! :D Hai ca asa din lateral seamana cu Santa Fe-ul :)) Pe bune, chiar e dragutza masina! Chiar daca nu ma pricep eu prea tare, zic ca ai putea sa faci ceva treaba daca ii pui niste anvelope puuuuutin mai agresive (daca reusesti o dimensiune mai mare) si ceva scuturi pe sub ea.

Pandele rulleaza!:rsp

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Nici macar din avion nu seamana ca e neagra :grin: , dar asta am vrut.

Caucioace agresive exista ... chiar destul de agresive, dar se gasesc foarte greu ... spre imposibil. Ca marime ... doar daca mai tai din aripi pot baga mai mari ... dar in fine ... asta nu e masina de modificat.

 

Incet incet poate o mai inalt un pic din suspensie si poate gasesc si niste teneshi de noroi Ziarelli Mud Power sau Malatesta Polaris ... cam astea ar fi cele mai agresive variante la dimensiunile mele, chiar daca foarte greu de gasit pe la noi.

 

Scuturi ar trebui cel putin ptr rezervor, ca sub motor are scut de scut.

 

Cam asta ar fi idealul meu:

619513433_09283-20080302-NIKOND80-24_0-70_0mmf-2_8.jpg.8f84d225e51b6e6075e6af5429b48a0b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Totusi, daca ma uit mai bine, garda la sol e destul de ok pentru rotile alea. Ce dimensiune au anvelopele?

P.S. Daca are protectie sub ea, deja e ok. Cu pragurile cum sta?

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

185/65/R14 sau 175/70/R14 Mai mult nu merge orice ai face ... doar daca ...(,)... cum spuneam ... mai tai din aripi.

Dar compenseaza prin unghiuri.

Garda e de 16 cica sub scut. La praguri cred ca sunt vreo 18-19.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

185/65/R14 sau 175/70/R14 Mai mult nu merge orice ai face ... doar daca ...(,)... cum spuneam ... mai tai din aripi.

Dar compenseaza prin unghiuri.

Garda e de 16 cica sub scut. La praguri cred ca sunt vreo 18-19.

Mici tare anvelopele :oo Si esti si limitat in incercarile de a modifica ceva pe acolo... Oricum, sincer, eu cred ca ar fi pacat sa tai din masina. Parerea mea e sa o lasi asa si sa cauti niste anvelope mai... "profilate".

P.S. Ii sta bine pe negru ;) exact cum imi place si mie

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Lasa masina asa cum e ca oricum nu poti obtine nimic notabil si mai rau faci ca o sa-i strici si comportamentul rutier.

Panda e o masina extraordinara tinand cont de dimensiunile ei dar trebuie sa fii constient de limitarile impuse de garda la sol foarte mica.

Pentru un offroad foarte soft nu e problema sa mergi cu noi, cand dam de pietroaie in genul carierei de la Greci, din pacate trebuie sa spui pas cu Panda ca altfel, e pacat de ea... nu ca nu ar merge pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Eu te mai astept cu emotie sa mi-o dai in lucru pentru portale cu rapoarte de 1/2... (alea de care vom discuta cind suferina - indreptatita - va ajunge la limita ...) !

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Salutare ...

Cam ...da . Mentin oferta cu portale pe termen permanent ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Va prezint pe al meu "Pandele" !

 

Ma bag si eu in seama ... din lipsa de ocuptie :grin:

 

Am deja vreo 20.000km facuti cu Pandele si ma indragostesc de el pe zi ce trece din ce in ce mai mult.

 

Cum pielea ma man'ca de fel ... probabil ceva genetic ... imi pusei in cap sa ma joc si eu un pic cu Panda mea.

Drept urmare facui un SL de vreo 4 cm si distantiere de 2 + singurele AT-uri de pe piata la dimensiuni compatibile cu acaretul.

Rezultatul:

IMG_5609.thumb.jpg.dfc1b680fe47fdccd48b624602f7224e.jpg

 

Si ca sa continui repriza de bagare in seama, continui post-ul cu o experienta de neuitat ... poza e facuta la aproape 2000m altitudine si vreo 200 m sub unul din craterele de pe vulcanul Etna. Recunosc ca poza e facuta in asa fel incat sa nu se vada soseaua de dedesubt pentru ca nu am avut inspiratia sa-mi pun nevasta sa pozeze cand am dat o tura scurta pe acel superb nisip vulcanic.

Enjoy da viu :grin: :

 

IMG_6808.thumb.jpg.638ea3708deba69f6c26f9c5c9c92146.jpg

 

Si inca o imagine la care am participat doar ca fotograf si pasager, pentru ca altfel nu era voie .... Safari Vulcanic:

IMG_7049.thumb.jpg.b15a0cb46e51ccca4d6d18096eb82487.jpgIMG_7108.thumb.jpg.468f294b1e4518f91993d37e80d34ba2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare