Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Masinile ARO ale lui Ceausescu - ARO 304; ARO 246


andumi

Postări Recomandate

Salut toti iubitorii marcii Aro!

 

Astazi, intamplator, am ajuns intr-un loc din Bucuresti unde am gasit fosta masina a lui Ceausescu, cea din care saluta multimile din picioare. Unii poate si-o mai aduc aminte, altii poate nu au avut ocazia si poate ca e mai bine asa. Si pentru unii si pentru altii, am facut cateva poze.

Mai mult ca sigur masina respectiva este unicat, iar ala care a cumparat-o la licitatie cu siguranta si-a batut joc de ea.

 

1108171051_photo1.thumb.jpg.2c5e0f8875b9d27cf2d8568a737d268e.jpg1272843902_photo2.thumb.jpg.2c55de8f0f21548f202415e2dd0472e3.jpg488185631_photo3.thumb.jpg.1d0eca2751e942a8a5ae9a6005b7010e.jpg1102724507_photo4.thumb.jpg.c2d85909242ac153534ac8b9300bdf60.jpg178643247_photo5.thumb.jpg.9c58f8b437d535c7b6cac567bb078243.jpg335344074_photo6.thumb.jpg.5763faa54a5a3c6b48b64b684ebefad2.jpg843201735_photo7.thumb.jpg.0c3e7caafbac9005f137e92872529ad1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Foarte misto descoperirea facuta !

 

Dar nu inteleg de ce zici ca "si-a batut joc de ea" ?

Eu n-am vazut-o ca tine, live, de-aproape, dar din ce se vede in poze, in afara de ceva rugina, masina pare intr-o stare acceptabila pentru varsta ei......

Ba vad ca a si fost invelita in folia aia de nylon si daca nu intemperiile au sfasiat si dat jos acea folia, atunci cine a dat-o jos a facut foarte bine tocmai pentru a nu favoriza ruginirea.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

daca poti sa dai mai multe detalii eventual un numar de telefon pentru contact al proprietarului ,eu ca pasionat al marcii si sigur nu sunt singurul as dori sa o iau sa o restauram nu din prisma faptului a cui a fost masina ci a faptului ca e un model rar acest 304.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

misto masina, mai ales ca e unicat(desi parca erau doua exemplare, ca banuiesc ca nu au fost facute in serie)

...poate cineva sa dea si ceva detalii de motorizare, an fabricare

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Foarte misto descoperirea facuta !

 

Dar nu inteleg de ce zici ca "si-a batut joc de ea" ?

Eu n-am vazut-o ca tine, live, de-aproape, dar din ce se vede in poze, in afara de ceva rugina, masina pare intr-o stare acceptabila pentru varsta ei......

Ba vad ca a si fost invelita in folia aia de nylon si daca nu intemperiile au sfasiat si dat jos acea folia, atunci cine a dat-o jos a facut foarte bine tocmai pentru a nu favoriza ruginirea.....

 

M-am referit mai mult la faptul ca nu a pus-o in valoare asa cum ar fi trebuit. Am dat cateva ture in jurul ei si crede-ma ca starea ei nu era senzationala. Am discutat cu cineva de pe acolo si mi-a spus ca e cvasi parasita. Ma gandesc ca daca as fi cumparat asa ceva (stiu ca pretul ei de achizitie prin anii 90 a fost destul de mare, s-a vandut impreuna cu autobuzul lui Ceausescu la acea vreme...) parca nu as fi lasat timpul sa treaca foarte mult sa-si puna amprenta. Masina era in perfecta stare la vremea respectiva cand s-a facut licitatia (in aceea perioada am fost ziarist si cunosc destul de bine subiectul).

 

In fine, nu mai conteaza. Am vrut doar sa impartasesc cu voi aceasta masina unicat!

Editat de andumi
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

v aude ceausescu va impusca pe toti :grin:

 

eu cred ca masina are valoare mai ales ca a fost a lui, aro gasesti oriunde.

 

interesant interiorul, nota10

Editat de comanr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Se pare ca au fost construite doar 4 exemplare de Aro 304, toate pt marele cirmaci :banana

Modelul de baza era Aro 244 cu motor 2500 cmc pe benzina, tapiterie din piele si trapa actionata electric, lux pe vremea aia:wink:

La cati ani are masina si la cum se pare ca e intretinuta ma mir ca nu e roasa mai mult de rugina!

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Asta a fost cu motor de 2500 benzina din cate stiu..

Erau doua exemplare intr-adevar... al doilea era Aro 306, care arata in principiu la fel, aceeasi culoare, doar ca era decapotabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Masina asta nu are ce cauta afara in ploaie.. numai la noi cred ca se intampla asa ceva... trebuia data o lege pt protejarea masinilor de patrimoniu, cum e si la cladiri... ma rog, la noi legile sunt degeaba oricum.

Mare pacat ca a ajuns asa ruginita, dar bine ca inca mai este, se poate reface ca e intreaga macar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Pacat de masina si de Aro in general, eu am deja un ims din 63 si ca pasionat mi-ar place sa am in colectie toate modelele facute cu toate motorizarile dar nu se poate :) dar cand vad cum unii norocosi isi bat joc uneori de singura masina nationala 4x4 care oriunde in orice colt de tara daca spui aro toti au auzit si stiu de el...ma gandesc daca nu ar merita sa fie donate unui muzeu sau date cuiva care chiar ar avea grija de ea si sar si bucura sa mearga cu ea si ar fi mandru ca merge cu un cotet vechi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

dand search, am vazut niste poze cu modele de aro , pe care nici nu le-am vazut poze vreodata

http://www.automobileromanesti.ro/Aro/Aro_Prototipuri/

pacat de brandul asta ca s-a distrus

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Lasand la o parte posesorul de drept,masina in cauza,pe langa faptul ca este unicat,are valoare istorica si mi-ar placea sa ajunga pe mana unui posesor din :cl

Ma mir ca nu a ajuns in colectia unui membru al retromobilului. Poate nu este inca prea tarziu.

De modelul celalalt decapotabil, se stie ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Exista un om super pasionat de machete si modelism, membru pe forumurile de profil, care a reusit sa transforme in cel mai mic detaliu macheta Aro 244 de la DeAgostini in Aro 304 si 306. Cele doua modele unicat adicatelea... :grin:

Aici aveti un filmulet cu bijuteriile de 7 cm. Enjoy :banana

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

una identica am vazut poza pe net ca are numar de bulgarianso_26.jpg.2e4e4e72f2676234e8bef61360331b3c.jpg

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Din filmul asta se vede clar ca difera farurile, deci masina de la inceputul topicului, impreuna cu cea cu numere de BG sunt doua din cele 6, dar nici una din cele doua nu cred ca l-a plimbat pe Ceausescu, deci raman valoroase doar pentru istoria ARO......

 

Capture.thumb.JPG.e242e93181e0d777786135786d759e90.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Mai Astrale, crezi ca asta e important.. care masina l-a plimbat efectiv pe Ceausescu si pe docenta? Cate cabane de vanatoare n-au fost ale lui, iar el nici n-a fost in viata lui pe acolo..

Acum zi si tu sincer... cand in sfarsit Gorbaciov l-a bagat in seama si a venit la Bucuresti, un om ca Ceausescu accepta sa-l plimbe intr-o masina veche?? :ha1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Din filmul asta se vede clar ca difera farurile, deci masina de la inceputul topicului, impreuna cu cea cu numere de BG sunt doua din cele 6, dar nici una din cele doua nu cred ca l-a plimbat pe Ceausescu, deci raman valoroase doar pentru istoria ARO......

 

[ATTACH=CONFIG]201151[/ATTACH]

 

Imi permit sa te corectez: in singurul moment cand i-am vazut live pe cei doi soti (cu ocazia unei vizite la Oradea),ne-au facut cu mana dintr-o masina similara cu cea prezentata la inceputul topicului.Deci l-a plimbat cu siguranta.

 

Modelul din film are,asa cum remarcai si tu alte faruri.Si alte stopuri.

 

Pacat de ea.Mare pacat.O astfel de masina n-ar trebui sa zaca intr-o parcare,semi-parasita.

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Da, ar fi important, chiar foarte important, dar doar daca cineva din tara asta ar sti sa profite macar turistic, de imaginea "odiosului dictator" si sa scoti bani.....

Macar pe sfert din cat au scos altii din Dracula....

Sunt convins ca s-ar gasi destui doritori sa se aseze pe bancheta din spate unde a stat Ceausescu, dar cu conditia sa ca aia sa fie masina autentica....si alte nebunii de-astea din care se pot scoate ceva bani.....

 

Si ar mai fi ceva : asa odios cum a fost, e parte din istoria neamului asta blestemat si daca sabia lui Stefan e la turci, macar ARO-ul lui Ceausescu sa fim in stare sa-l pastram......:wink:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Sunt convins ca s-ar gasi destui doritori sa se aseze pe bancheta din spate unde a stat Ceausescu, dar cu conditia sa ca aia sa fie masina autentica...

 

Sa se aseze,zici?Da' sa faca cu mana,asa ca el?

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Pacat ca s-au vandut aceste masini, si mai ales pacat ca au ajuns pe mana cui nu trebuie. Masinile erau in stare excelenta, trebuiau doar intretinute la vremea aceea, conservate, donate unui muzeu, sau infiintat un muzeu/expozitie ma rog si si-ar fi platit singure cheltuielile. Vrem nu vrem sunt martorii muti ai istoriei acestei tari, parte a istoriei acestei tari. Un nou exemplu de gasire a unei solutii tipic romanesti (ne vom invata minte vreodata?) din categoria... asa nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Dupa '89 am distrus tot ce era inainte de parca asa am sterge istoria. Am distrus locuri de munca, uzine, as indrazni sa sustin ca am distrus politehnicile care scoteau ingineri di le- am transformat in institutii accesibile doar celor cu bani.

Dar nu asta e esenta aici, am distrus ARO uzina de tractoare.

Tractoarele romanesti si la ora actuala sunt cautate in tarile arabe.

Arabii au vrut sa relanseze UTB-ul noi am preferat sa facem drum prin uzina ca la cat era de imensa era greu sa o ocolesti.

Mare pacat de aceste doua produse romanesti care chiar daca nu aveau nu stiu ce confort si nu stiu ce dotari te puteai baza pe ele.

" Detinerea puterii corupe inevitabil ratiunea "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 304 - Masina lui Ceausescu

 

Dupa '89 am distrus tot ce era inainte de parca asa am sterge istoria. Am distrus locuri de munca, uzine, as indrazni sa sustin ca am distrus politehnicile care scoteau ingineri di le- am transformat in institutii accesibile doar celor cu bani.

Dar nu asta e esenta aici, am distrus ARO uzina de tractoare.

Tractoarele romanesti si la ora actuala sunt cautate in tarile arabe.

Arabii au vrut sa relanseze UTB-ul noi am preferat sa facem drum prin uzina ca la cat era de imensa era greu sa o ocolesti.

Mare pacat de aceste doua produse romanesti care chiar daca nu aveau nu stiu ce confort si nu stiu ce dotari te puteai baza pe ele.

 

putem continua cu uzina de camioane Brasov cu uzina care facea mobre si hoinar tot la Brasov,cu uzina care facea carburatoare tot la Brasov cu uzina care facea rulmenti tot la Brasov si amintita de tine uzina de tractoare tot la Brasov,singura reminiscenta e uzina de avioane de la Ghimbav unde e o vaga urma a ce a fost si nu mai produce nimic doar repara si retehnologizeaza elicoptere pentru altii iar asta ce spun e doar o frantura din ce era si vorbesc doar de orasul Brasov nu de imprejurimi si restul tarii care a fost terminat industrial vorbind.

imgb,aversa,turbomecanica,apaca,rocar,etc etc astea pe aici prin Bucuresti

 

ideea pentru mine e clara ca daca pot si reusesc impreuna cu vreun coleg forumist as vrea sa salvez/salvam aceasta bucatica de istorie auto a romaniei si spun asta pentru ca de asta ma intereseaza iar partea cu politica nu dau 2 lei pe ea dar ca pasionat si posesor de ARO vreau sa pot arata copiilor mei si nepotilor: "uite tata ce se facea si ce sa facut pe vremea mea si a bunicii" si chiar daca peste 15 ani vom merge cu hidrogen si cu motoare electrice tot imi va excita papilele gustative si olfactive mirosul de benzina de la un carburator si cel de ulei incins dupa ce ai mers cu masina cativa kilometri si acel miros de benzina de la evacuare pe care copil mi-a ramas intiparit in memorie...

deci daca e cineva amabil sa dea detalii si sa pot sa iau masina sa o restaurez voi face topic separat pe forum unde voi prezenta evolutia ei de la inceput pana la finalizare si desigur cand va fi gata toti cei care vor contribui vor fi invitatii sa facem o tura cu masina asa cum facea tovarasu :):):) desigur costumati si cu basca in cap :) problema e ca din ce vad suntem doar barbati si va trebui pe unul sa il costumam in tovarasa sa fie cat mai autentic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare