Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Povestea nespusa a marcii ARO

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Povestea nespusa a marcii ARO

http://www.4tuning.ro/alte-stiri-aut...sletter_135278

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

te doare capul....

Comentariu

Pai te-a pus naiba sa citesti?!
      Mda ...una din fabricile care mergea ...s-a dus ... pe apa sambetei ...
      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

TOATE fabricile care mergeau, s-au dus... poate pentru ca "mergeau"...

Comentariu

Prin aceiasi metoda a fost capusata toata industria.
          Din pacate prin aceasta metoda a fost facuta trecerea din proprietatea publica a statului in proprietatea privata a pungasilor.
          Ar fi tare interesant sa ii vedem trasi la raspundere pe cei care au facut acest management defectuos pentru a se putea infrupta din avutul national. Din pacate nu cred ca am sa traiesc si clipa asta.
          Un produs bun la care s-a renuntat cu prea mare usurinta datorita ipocriziei unora.
          O remorca iti schimba intotdeauna viata atat la propriu cat si la figurat

Comentariu

nu de ipocrizie a fost vorba, ci de lacomie si gandire ingusta, lipsita de perspectiva a unora care au vrut sa se imbogateasca usor si repede :(

Comentariu

Adevarate-s cele relatate si in acest articol! Jaful generalizat la aproape toate nivelele a fost o realitate, din pacate nu numai la ARO! Asta era doar fateta palpabila, uneori la vedere, uneori deductibila! Proportiile adevarate ale jafului condus de la nivel inalt depasesc orice inchipuire! Asta-i tristul adevar! Cinste, onoare, patriotism, constiinta... nu sunt altceva decat niste cuvinte goale, fara semnificatie, in special pentru cei ce de 25 de ani s-au perindat la carma acestei tari! Am scapat de dictatura si am ajuns sub... ocupatie romaneasca!
              Ultima editare de Iulian G; 04.mar.2014, 17:03.

Comentariu

...cand ma uit si vad cat au furat aia ma intreb eu unde dracu eram?

(glumesc cu amaraciune, asta mi-a mai ramas...)
                Ultima editare de mesterX; 04.mar.2014, 17:10.
                mesterX este pe drumul cel bun

Comentariu

Postat în original de mesterX Vezi post
                  ...cand ma uit si vad cat au furat aia ma intreb eu unde dracu eram?
                  Si tu, ca si noi, toti ceilalti, ne uitam la tv si stateam cu gurile cascate la minciunile politicienilor.....si apoi, dadeam fuga la vot sa votam CONTRA unuia sau altuia.......

Comentariu

Romania a fost o tara care producea enorm, pana in '90. In destule domenii, era lider sau printre lideri. Nu avea datorie externa, si avea rezerva valutara in banca nationala, plus sume imense de incasat de pe ce se livrase deja. Cred ca majoritatea statelor din lume doar visau la o astfel de pozitie. Angajatii furau la greu (se numea "completare", pentru ca in comert nu gaseai multe din produsele necesare prin anii '80) si cu toate astea productia ajungea pentru export si consum intern, ce-i drept, rationalizat.
                    Din pacate (pentru el), lui Ceausescu i-a lipsit un PR profi, pentru ca nu statea nimeni sa asculte cuvantarile lui la congresele partidului, care erau interminabile si plicticoase, dar sunt sigur ca ele contineau si informatii esentiale. Care azi ar face lumina in multe chestiuni. Chiar cu economiile care sa faceau oarecum pe spinarea cetateanului, tara se dezvolta la nivel macroeconomic. Pacat ca nu s-a profitat de acest nivel la care ajunsese Romania in '89, si care putea fi o rampa de lansare excelenta pentru noile oportunitati. Dar asta dovedeste inca o data ca "revolutia" din '89 nu a fost facuta de romani, cu atat mai putin pentru romani.
                    In fine, genul de tari ca Romania, erau tinta predilecta a asa-zisilor "asasini economici". Aproape intotdeauna, in spatele distrugerii unei industrii din Romania, s-au aflat firmele concurente, care chipurile erau interesate sa investeasca in Romania, dar de fapt nu faceau decat sa distruga producatorul roman. Si asa cum s-a prezentat foarte bine si in articolul asta, totul s-a realizat cu acordul guvernelor de dupa '89, guverne sustinute de interese straine, si menite sa serveasca apoi aceste interese.
                    Eu refuz sa cred ca cei de la conducerea tarii, in toti acesti ani, nu au stiut cum sa conduca tara eficient, dimpotriva, sunt convins ca au actionat cu buna stiinta pentru distrugerea tarii.

Comentariu

Hai sa ne intelegem, ca tot dam vina pe conspiratiile anti-Romania, etc si mi se pare o aberatie......
                      Efectiv, eu nu pot sa cred ca Land Rover sau Nissan sau Toyota nu dormea noaptea ca este concurat de ARO si s-au gandit ei cum sa faca sa puna de-un complot si sa distruga fabrica romaneasca.....Ce naiba e prostia asta ?!??

Pai, oameni buni, in articolul ala scrie negru pe alb ca ROMANII NOSTRI, (....AI NOSTRI !), in speta CONDUCEREA ROMANEASCA, au devalizat fabrica ARO prin capusare !

Si tot AI NOSTRI, dar de data asta, politicienii, au girat tot jaful si au inchis ochii si gura justitiei pentru ca pur si simplu le revenea cota-parte din devalizare....

Cand o sa rezolvam cu gunoiul din casa, de-abia atunci o sa putem da vina pe altii ca mizeria vine din afara.....

Comentariu

Dintr-o tara cu sute de fabrici am devenit DOAR una de consumatori, o piata de desfacere si atat! In asta s-a rezumat capitalismul la noi ...asta a fost scopul ...Uitati-va la cateva chestii in Romania care au avut ata la public ...intai au fost cele care au subjutat populatia pe termen mediu-lung si anume Altex, Domo, Mediagalaxy samd si dupa aia au intrat cele care ne toaca incet si marunt ...gen Carefour, Metro, Megaimage, Lidl samd ...

Colac peste pupaza ...capac la cacat, mall-urile construite tot in scopul atragerii banilor populatiei pe locurile unde alta data erau fabrici care produceau anual produse care se vindeau in toata lumea pe milioane de yeni, ruble, marci, franci samd ...
                        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                          Hai sa ne intelegem, ca tot dam vina pe conspiratiile anti-Romania, etc si mi se pare o aberatie......
                          Efectiv, eu nu pot sa cred ca Land Rover sau Nissan sau Toyota nu dormea noaptea ca este concurat de ARO si s-au gandit ei cum sa faca sa puna de-un complot si sa distruga fabrica romaneasca.....Ce naiba e prostia asta ?!??

Pai, oameni buni, in articolul ala scrie negru pe alb ca ROMANII NOSTRI, (....AI NOSTRI !), in speta CONDUCEREA ROMANEASCA, au devalizat fabrica ARO prin capusare !

Si tot AI NOSTRI, dar de data asta, politicienii, au girat tot jaful si au inchis ochii si gura justitiei pentru ca pur si simplu le revenea cota-parte din devalizare....

Cand o sa rezolvam cu gunoiul din casa, de-abia atunci o sa putem da vina pe altii ca mizeria vine din afara.....
                          +1.....

A...RROMAmania....te iubesc
                          www.georgei23.com

Comentariu

Chiar nu-mi dau seama de ce a aparut acest articol in acest moment....
                            Oare nu aveau ce scrie ? Oare acum o fi aflat si autorul articolului de ARO ? Oare o fi vreunul pus sa mai dea putin in Nicolescu ?
                            Habar nu am , dar conteaza mai putin....era numai o curiozitate personala
                            Insa ca sa respectam adevarul , nu pot sa nu remarc unele imbecilitati/minciuni/neadevaruri/manipulari sau cum se cheama....si le iau pe rand asa repede...
                            1. angajatii evident erau controlati la iesirea din fabrica , si uneori si la intrare . Ca se fura , asta e adevarat , asa cum se fura in toata tara.
                            2. Tiriac a fost invitat la ARO pentru a incerca atat o apropiere de Mercedes , cat si pentru alte eventuale proiecte....
                            3. Din cunostintele mele , s-a incercat la fel , apropierea de Toyota mai mult decat de Nissan ..din pacate persoana care a incercat asta ( Dumnezeu Sa-l Ierte ! ) , a murit toamna trecuta si nu mai poate fi intrebat...
                            4. Renault NU a vrut niciodata sa cumpere ARO ( a facut o vizita de ochii lumii , de curtoazie ) .Renault a hotarat imediat dupa 1989 sa cumpere DACIA , dar s-au opus unele persoane , si de aceea a cumparat DACIA de abia in 1999 .
                            5. = 2+3+4 . Motivul principal pentru care ARO nu a fost cumparata de nimeni este ca era o uzina extrem de imbatranita , cu utilaje foarte vechi , care necesita niste investitii imense chiar si pentru marrile firme auto , in schimb Dacia apucase sa fie cat de cat modernizata inainte de 1989.
                            La ARO , in afara de capitalul uman de valoare , singura competitiva era Fabrica de Matrite , una din cele mai bune din lume
                            Restul sunt povesti....
                            In anii de dinainte de 1989 , ca sa modernizezi ARO , suma era echivalenta cu a darama orasul Pitesti si a-l reconstrui iarasi..de unde banii ?
                            Credeti ca dupa 1989 a fost vreun guvern dornic( adica capabil astfel incat sa si reuseasca ) sa ajute ARO cu investitii strict necesare ??? eu nu stiu de asa ceva
                            Cei care au apucat anii pre-1989 , nu va aduceti aminte de calitatea prodsuelor ? fie ca erau ARO , DACIA , U650 , bere , paine , benzina , etc....
                            peste tot se faceau economii din ratiuni politico-financiare si atunci se producea cum si ce se putea....
                            6. Aia cu toti Directorii au capusat si s-au imbogatit si toti au furat , iarasi este o enormitate
                            Unii chiar s-au zbatut si au sacrificat familii ,nopti, sanatate , DAR nu aveau cu cine...nu te poti bate singur cu "sistemul"

In fine , ca deja am scris cam mult , ARO in forma in care o cunoastem noi , cu 12.000 de angajati , fara investitii era sortita pieirii..
                            Sunt si foarte multe lucruri adevarate in articol cu furturi , cu capuseala , cu diverse interese , cu interventii inclusiv de la administratia prezidentiala SUA , dar astea asa cum au spus si antevorbitorii mei , au fost lucruri generalizate in toata industria din Romania , din pacate...

Ca si Astral , si eu cred , ca noi Romanii suntem principalii vinovati .Macar noi , sa ne schimbam si sa fim corecti si sa ne educam copiii in acest sens.
                            Daca invatam sa nu repetam greselile , tara are o sansa

Stima si o seara frumoasa

Patriciu
                            Ultima editare de Astral; 04.mar.2014, 19:23.

Comentariu

Eu sunt de acord cu postarea anterioara cu unele rezerve, asta pentru ca nu am acces la informatii...niste procurori sanatosi la cap trebuie sa ne spuna, dupa consultarea dovezilor si analizarea cazului cine si ce a facut. Asta nu-mi place mie, ca prea se generalizeaza...se baga gunoiul sub pres...ca.. " Romanii sunt vinovati ".
                              Ei bine va spun cu mana pe inima, eu nu sunt vinovat! ...si mai sunt inca vreo 20 de milioane de romani care, la fel, nu sunt implicati in ce au facut o mana de functionari. A si inca ceva, eu nu vreau sa platesc oalele sparte de altii...sa le plateasca cine le-a spart....ministri si toti factorii de decizie care au hotarat pentru "binele" poporului...daca erau prosti si vedeau ca nu-i duce capul sa organizeze economia trebuiau sa-si dea demisia . Acum e bine ca nu mai avem nimic?
                              Da, nu spun ca eram asi in toate domeniile...dar nici sa se aleaga praful.
                              Ultima editare de mesterX; 04.mar.2014, 19:29.
                              mesterX este pe drumul cel bun

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection