Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dintr-un IMS și un Teranno 2 diesel 127 cp poante să iasă ceva păstrînd caroseria de IMS .

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Dintr-un IMS și un Teranno 2 diesel 127 cp poante să iasă ceva păstrînd caroseria de IMS .

Dețin un Teranno 2 și în viitor pot să achitionez și un IMS as dori să păstrez caroseria de IMS ,motorizarea și transmisia dela Teranno .Este o ideea buna sau ma complic.

Daca te pasioneaza mult subiectul, chiar daca te complici, o sa ai si satisfactii pe masura ...

Comentariu

am si un ims si un terrrano 2. momentan raman una langa alta. dar nu stiu niciodata. ma intereseaza si pe mine subiectul.
      DXX

Comentariu

Poti pune orice motor si transmisie pe IMS, problema e pe la suportii motorului, cutiei, reazemului intermediar.
        Dupa care vezi ce sens de rotatie are transmisia de terrano fata de IMS, daca se invarte invers trebuie sa pui si puntea spate de la terrano iar pe fata trebuie sa cauti ceva care sa mearga, o adaptare.
        Instalatia electrica necesita adaptare, comenzile, instalatia de franare, de evacuare, cam totul....
        Dupa care la RAR vei primi respingere, acolo inca se traieste in comunism.
        Sa o faci doar sa o plimbi cu platforma, tu stii daca merita.
        Sa o faci doar pentru drumuri de tara, idem.
        Mai bine faci IMS-ul o masina istorica, nu costa mult si scapi de taxe, vara e placut sa mergi decapotata.
        Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !

Comentariu

a spus ca vrea sa pastreze CAROSERIA de IMS si nu sasiul
          Carseria de ims nu se ptriveste pe nici un sasiu de masina normala intrucat sasiul de IMS este drept, nu are curburile de la arcul puntilor. Asadar... modificarile podelei caroseriei sunt spre imposibil . Sa pui totul de pe terrano pe ims...da, este posibil...desi daca tot nu ai o masina omologata si imatriculata, mai bine te pui si tai de pe terrano tot sa o usurezi dar ramai cu instalatia electrica, confortul pozitiei scaunelor, instalatia de frana etc.
          Ultima editare de soimu`; 01.ian.2020, 10:33.
          forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Din cate stiu Terrano parca este caroserie autoportanta iar IMS-ul este pe sasiu.
            Cum faci, tai Terrano cu flexul sa asezi cascarabeta de IMS ?
            Va arata ca dracu ' !

Comentariu

Postat în original de vercingetorix Vezi post
              Din cate stiu Terrano parca este caroserie autoportanta iar IMS-ul este pe sasiu.
              Cum faci, tai Terrano cu flexul sa asezi cascarabeta de IMS ?
              Va arata ca dracu ' !
              are sasiu, nu este autoportanta . Cauta pe net si vezi!
              forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Chiar si asa, ecartamentul si ampatamentul sunt diferite bine de tot...tot ca dracul va arata.
                Parerea mea !

Comentariu

De unde știi că va arata urât, ai văzut undeva această combinație?

Comentariu

a existat o caroseri e de ims, modificata pentru a se potrivi pe sasiu de aro. mi se pre ca era facuta chiar de fabrica, sau poate de o firma afiliata cumva fabricii. arata foarte bine, masina parca avea motor de peugeot.
                    DXX

Comentariu

Procesare...
                    X