Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie ARO 324


claudiu1987

Postări Recomandate

buna vreau sa achizitionez un aro 324 ce pare a fi greu de gasit pe net . multe anunturi sunt vechi / expirate. sunt incepator si sincer imi doresc un aro care sa pot sa am norocul sa il tin cat mai mult.

imi plac si modele 244 243, dar 324 e tare ! problema e la mecanica sunt 0 , as avea nevoie sfaturi care sa ma ajute sa fac primi pasi / multumesc. ps .daca stie cine un aro 324 de vanzare lasati-mi mesaj va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi pt un incepator va rog!!!

 

Cand eram in primi ani de studentie cautam o masina ieftina sa-mi fac damblaua.Intr-o zi am zarit impreuna cu un prieten o Dacia 1100 la un pret mai mult decat rezonabil.

 

-Ah! Ce masina grozava !Mi-a zis el.

- Du-te ma', este chiar asa o masina buna ?

-Nope, pe una din asta am invatat mecanica ....

 

 

 

Sfatul meu este sa-ti cauti o masina la care sa mai poti gasi piese....

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie ARO 324

 

Mulțumesc pentru urări. O sa fie greu știu. Dar sunt lucruri care trebuie salvate . Fac parte din noi romanii ,România ce a mai rămas din ea. . Dacă știe cineva unul de vânzare lasati mesaj aici . Verific tot timpul. Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie ARO 324

 

Nu vreau sa te descurajej dar spui ca la mecanica esti 0.Pai daca ai un Aro...tre' sa te pricepi la mecanica, sau sa inveti daca ai ambitie si iti place. Eu am luat prin 2011 un 244 si l-am facut asa cum imi place dar nu a mai ramas decat caroseria originla, restul...made in japan (componente de Toyota si Patrol). Cu banii investiti as fi facut cu siguranta un Patrol in mintile lui. Nu mai pun la socoteala mana de lucru pentru ca in proportie de 90% l-am facut singur si asta a insemnat multe luni de lucru zi de zi pana seara tarziu. Daca vrei sa continui ce ti-ai propus iti recomand sa cauti unul cu motor Toyota sau Peugeot (eu prefer Toyota) si sa eviti motorizarile romanesti. Parte proasta este ca nu se mai gasesc piese bune ci doar chinezarii si SH-uri (toate foarte slabe calitativ). Acum depinde ce vrei sa faci cu el. Dac vrei sa te plimbi pe strada, sa zicem ca merge. Daca vrei sa iesi in teren...total contraindicat. Spre exemplu, la al meu cand era in varianta originala, am schimbat capetele de bara si m-au tinut fix doua iesiri pe munte si sub 1000 km ceea ce este inacceptabil. La fel si crucile cardanice si planetarele fata.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie ARO 324

 

Prin 2012 am achizitionat Un IMS-u , l-am facut bucati si am inceput restaurarea ( era praf nu functiona nimic ) a durat cam doi ani ( din lipsa de timp ). Rabdare / Nervi / Bani etc . Ai grije la ce te asteapta , am vazut destui entuziasti si dupa cateva luni au abandonat proiectul. Cum a zis si colegu faceam o masina in mintile ei cu bani bagati. Dar totusi am o MARE satisfactie pe care nu toti o au, este facuta cap coada de mana mea. Gandeste-te de doua ori ce vrei

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie ARO 324

 

Mulțumesc pentru urări. O sa fie greu știu. Dar sunt lucruri care trebuie salvate . Fac parte din noi romanii ,România ce a mai rămas din ea. . Dacă știe cineva unul de vânzare lasati mesaj aici . Verific tot timpul. Mulțumesc

 

De învățat mecanica am sa învăț. Vreau sa îl păstrez cat mai original . Sa rămână pe viitor o mașină de epoca pt viitoarea generație.:wink:

 

Este de apreciat vointa ta, dar restaurarea va presupune, pe langa timp, piese, rabdare, pricepere, mecanici priceputi si o galagie de bani, ori daca aceasta ultima cerinta nu e indeplinita din belsug (a se citi "sac fara fund"...), mai bine te lasi pagubas pentru ca altfel vei avea parte de sentimente confuze de frustrare.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie ARO 324

 

Omul nstru isi doreste...

Dorinta i se va iMpliniiiiiiiiiiiiiiii pana la urma !

A fost avertizat -in mare la ce trebuie sa se astepte. Acum hai sa-i dam una doua maini de ajutor.

Eu am sa vorbesc zilele urmatoare cu Tudorica ce are un 324 sa aflu ce si cum ...

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie ARO 324

 

am discutat cu Tudorica si ...din pacate pentru tine NU IL VINDE !

Ca si in urma cu trei ani a promis,s-a jurat cu mana pe rosu ca se apuca de el ,face drege si repara

Sa dea Domnul sa fie asa !

MAI CAUT !

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare