Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Aro 10 1.9D

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Aro 10 1.9D

Salutare,

Citesc de ceva vreme forumul, dar nu m-am prezentat pana acum.

Masina e a tatalui meu, pasionat de munte, si o mai scoatem la cate o tura din cand in cand.

E un Aro 10, motor 1.9D Renault, interior piele crem de pe Saab. A avut soft top, dar l-am carosat.

In prezent, masina ar mai avea nevoie de cateva retusuri estetice, dar merge fara probleme.

Ma tot gandesc daca merita sa investesc in modificarea ei (kit de inaltare, roti, troliu, etc). A mai facut cineva genul asta de modificari ? (PS nu ma pricep absolut deloc la mecanica :) )

Re: Aro 10 1.9D

E foarte misto masina. Merita investit. Niste poze cu motorul daca ai pune, eventual si cu interiorul.

Comentariu

Dadada frumoasa masinuta. din cate stiu eu e modelul cu blocant pe spate.....sau ma insel cumva? oricum face treaba la offroad.

Comentariu

Multumesc :)

Intr-adevar, are blocant pe spate insa nu e functional pt ca nu e legata partea electrica.

Comentariu

Merita sa investesti in ea, poti pune cauciucuri cu un profil mai agresiv pentru noroi, poti sa ii inalti suspensia, o mai poti decora cu niste bari HD si pe fata bara sa fie cu suport de troliu in ea (daca se doreste montarea unui troliu...), ii poti ranforsa putin pragurile si niste scuturi pe la motor-cutie-reductor. In rest.....accesorii aftermarket si homemade se pot face pe parcurs. Spor la treaba
          Off-Road in Waldland

Comentariu

Postat în original de n0iz3 Vezi post
            Multumesc :)

Intr-adevar, are blocant pe spate insa nu e functional pt ca nu e legata partea electrica.
            Eu cred ca masina asta merita investitii. E si modelul cu grila si faruri mai in regula. Adica desenate mai ok. Si blocant spate...
            Ultima editare de ubu; 29.dec.2010, 02:53.

Comentariu

Blocantu' recomand sa ii faci un sistem sa il actionezi manual......cu cablu, o frana de mana de dacie si esti sigur. Nu depinzi de electrica.

Comentariu

ai grija la carcasa differentialului de pe fata, poate sa crape repede la fortari sau lovituri de bolovani
                Off-Road in Waldland

Comentariu

Postat în original de Cristian1 Vezi post
                  Merita sa investesti in ea, poti pune cauciucuri cu un profil mai agresiv pentru noroi, poti sa ii inalti suspensia, o mai poti decora cu niste bari HD si pe fata bara sa fie cu suport de troliu in ea (daca se doreste montarea unui troliu...), ii poti ranforsa putin pragurile si niste scuturi pe la motor-cutie-reductor. In rest.....accesorii aftermarket si homemade se pot face pe parcurs. Spor la treaba
                  Ai dreptate. Dar toate astea inseamna ceva cheltuieli.

Nu as iesi mai bine daca as vinde-o si as lua alta deja preparata? Imi lipseste atat timpul in care sa ma ocup de ea, cat si spatiul in care sa pot face toate modificarile astea.

Comentariu

Am mai gasit o poza prin arhiva..

Momentan imi caut niste cauciucuri care sa mearga si iarna. Din ce am citit niste A/T-uri s-ar comporta ok.

In afara de celebrele Centra pe care nu le gasesc nicaieri, alte jante de aliaj care sa se potriveasca stiti?

Comentariu

Parerea mea este ca daca-i repari blocantul spate, care din cate imi aduc eu aminte e actionat cu vacumuri si ii pui niste resapate gen BF Goodridge MT poti scoate o masina foarte buna cu mici eforturi. La alte modificari e bine sa te gandesti doar dupa ce gasesti o solutie upgradare a planetarelor. Am inteles ca asta e punctul lor slab.
                      Va salut !
                      Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Planetarele fata se rup doar daca fortezi masina cu rotile bracate la maxim , singurul lucru care ar trebui sa il faci cat mai repede este sa muti prinderea diferentialului fata de pe carcasa de ambreiaj pe sasiu . La Campu lung se gasesc astfel de suporti care merita sa fie montati mai ales ca am vazut pe la iesiri : Aro 10 functional perfect care si-a spart carcasa la diferentialul fata deoarece nu a suferit modificarea asta .

Comentariu

Multumesc pentru sfaturi.

Pana la urma cred ca masina se va vinde.. nu imi permit sa o modific acum :(

Comentariu

Salut, ai intampinat vre-o dificultate cand ai montat hardtopul? Ce modificari a trebuit sa faci pt a se potrivi ?
                            Postat în original de n0iz3 Vezi post
                            In afara de celebrele Centra pe care nu le gasesc nicaieri, alte jante de aliaj care sa se potriveasca stiti?
                            In afara de Centra nu se mai potriveste nimic.
                            My Build: ARO Spartana Offroad

Comentariu

Hardtop-ul nu a necesitat nici o modificare majora, iar operatiunea s-a terminat in cateva ore. Cand il cumperi trebuie sa cumperi si usa de la portbagaj, eu as recomanda-o pe cea intreaga si nu cea din doua bucati.

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection