Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ARO FORESTER incrucisat cu M 461

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ARO FORESTER incrucisat cu M 461

Proiectul meu consta in realizarea unui hibrid format dintr-un sasiu de ARO FORESTER si o caroserie de M461 cu motorizare Peugeot aspirat.
    Masina va fi destinata soft offroad-ului prin Campia Banatului, ca dealuri si munti nu avem la Sannicolau Mare, avem doar movile, ceva padure, digul Muresului si cand ploua avem noroi.
    Intentionez sa realizez masina cu piese provenite de la ARO, M 461, si TV ( puntea fata, care inca nu o am ).

I etapa : Adaptat caroseria si reparatiile necesare, precum si rezolvarea problemelor de rezistenta si de functionare in offroad

II etapa: punte rigida de TV cu arcuri lamelare sau elicoidale, frane pe discuri pe fata si alte dotari pentru offroad daca prind gustul.

asd
    Ultima editare de asd; 30.nov.2010, 19:19. Motiv: atasament foto

Re: ARO FORESTER incrucisat cu M 461

Spor la treaba si sa ne tii la curent cu proiectul....sunt tare curios cum o sa se comporte in teren.... Ai deja fierataniile?...ceva poze cu ele?,,,Pune-i elicoidale si o sa vezi ca nu o sa-ti mai plece piatra de la rinichi cand iti e lumea mai draga
    Land Niva Luci
    WWOC-VALCEA
    X-TREME OLANESTI

Comentariu

STOP
      e o caroserie de M461 MODIFICATA DE FABRICA pentru sasiu de aro
      e in Timisoara, e NOU NOUTA, vopsita verde metalizat, si bordul e cu ceasuri de aro primul model (doua mari in care sunt inghesuite toate cele)
      te rog sa nu te pui sa modifici nimic, a fost facuta deja de CEASAR (divizia de prototip de la Aro) si nu e folosita
      te rog sa ma suni sa imti spun amanunte
      0723282954
      forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

M-am oprit Soimule. Te sun.

Comentariu

Postat în original de Land Niva Luci Vezi post
          Spor la treaba si sa ne tii la curent cu proiectul....sunt tare curios cum o sa se comporte in teren.... Ai deja fierataniile?...ceva poze cu ele?,,,Pune-i elicoidale si o sa vezi ca nu o sa-ti mai plece piatra de la rinichi cand iti e lumea mai draga
          Poate in a doua faza o sa-i pun elicoidale si alte alea...
          Am sa postez pe masura ce avansez, dar uite, numai ce m-am apucat si am primit comanda STOP de la Soimu. Astazi vroiam sa taiem caroseriile si sa le mixam.

Comentariu

Am inceput demontarea.
            Va prezint cateva imagini din ciclul: " Las-o ba, ca-i bine si asa! "

asd

Ar mai fi, dar ma opresc aici.
            Ultima editare de asd; 01.dec.2010, 21:33. Motiv: ortografie

Comentariu

1 Decembrie, sarbatorit prin munca.

asd
              Ultima editare de asd; 01.dec.2010, 21:39. Motiv: dublat foto

Comentariu

Postat în original de soimu` Vezi post
                STOP
                e o caroserie de M461 MODIFICATA DE FABRICA pentru sasiu de aro
                e in Timisoara, e NOU NOUTA, vopsita verde metalizat, si bordul e cu ceasuri de aro primul model (doua mari in care sunt inghesuite toate cele)
                te rog sa nu te pui sa modifici nimic, a fost facuta deja de CEASAR (divizia de prototip de la Aro) si nu e folosita
                te rog sa ma suni sa imti spun amanunte
                0723282954
                Multumesc Soimu, maine ma intalnesc cu domnul.

Comentariu

A ajuns si caroseria de M modificata pentru sasiu de ARO.

asd

Comentariu

eu zic ca nu arata deloc rau si a fost un targ foarte bun
                    parerea mea
                    baga mare, ca acum ar trebui sa fi in avans cu cel putin o saptaman de munca
                    forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Este OK, ramane sa verific partea mecanica la agregatele de pe sasiul de ARO inainte de a monta caroseria de M. Multumesc inca o data pentru informatie.

Comentariu

cat a costat caroseria?se mai gaseste asa ceva?foarte interesant proiectul m-am gandit si eu la incrucisarea asta dar nu am crezut ca sepoate .succes!

Comentariu

Postat în original de kaza Vezi post
                          cat a costat caroseria?se mai gaseste asa ceva?foarte interesant proiectul m-am gandit si eu la incrucisarea asta dar nu am crezut ca sepoate .succes!
                          Caroseria a costat 800 lei si este cea prezentata pe site-ul www.automobileromanesti.ro la sectiunea ARO prototipuri.
                          Nu se mai gaseste, pentru ca a fost un singur prototip fabricat in 2005.
                          Practic, este o caroserie de M cu pedalier si planseu motor de ARO, cu ceva modificari la prinderile pe sasiu si niste bare de teava pe post de roll-cage.
                          Avand in vedere ca cei de la Campulung au facut prototipul in 2005, puteau sa scoata mai mult din ei. Parerea mea.
                          Initial am vrut sa pun pur si simplu caroseria de M modificata pe sasiu de ARO, dar, asa cum se intampla de obicei, au mai aparut idei care vor complica ceva proiectul.
                          Am sa postez ceva fotografii anul viitor pe la sfarsitul lunii ianuarie.
                          A MAI TRECUT UN AN!
                          Ultima editare de asd; 31.dec.2010, 14:09. Motiv: omisiune

Comentariu

multumesc pentru informatii.urmaresc in continuare cum vor evolua lucrurile.bafta si la multi ani!

Comentariu

Poate fii interesanta o asemenea caroserie,ma interesa si pe mine...

Comentariu

Procesare...
                              X