Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Praguri pentru 244

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Praguri pentru 244

Dupa ce am schimbat toate lichidele si distributia, m-am gandit ca ar fi timpul sa incep cu modificarile mai serioase, asa ca am inceput cu pragurile.
    Materiale folosite:
    - teava neagra de 1 1/2", grosime 3.2mm
    - tabla de 3mm pentru suporti
    - suruburi duritate 12,9
    - vopsea negru mat.
    Pretul materialelor a fost de aprox 300 RON (fara tabla, pe care am avut-o eu)
    Dupa vreo 10-12 ore de lucru a iesit cam asa ceva:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00342.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	114,7 KB 
ID:	1016342Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00343.jpg 
Mărime:	139,8 KB 
ID:	1016343

Nume:	DSC00346.jpg 
Mărime:	163,5 KB 
ID:	1016344Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00348.jpg 
Mărime:	140,5 KB 
ID:	1016345

Nume:	DSC00351.jpg 
Mărime:	135,0 KB 
ID:	1016346Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00355.jpg 
Mărime:	134,1 KB 
ID:	1016347

Acum urmeaza intrebarea:
    In partea din fata am facut un suport care sa 'imbrace sasiul' pe care o sa il prind pe cealalta parte in suruburi cu ajutorul unei placi. In partea din spate nu am aceasta posibilitate si m-am gandit sa il sudez pe sasiu. O fi bine... nu o fi? Voi ce parere aveti? Exista posibilitate sa ma chinui vreo 2 -3 ore sa fac un suport si in spate ca sa evit sudarea direct pe sasiu. Merita oare munca si timpul pierdut?
    "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
    incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Re: Praguri pentru 244

Merita sa faci prinderea in suruburi ; ? ce se intimpla cind il vei indoi sau va trebui sa il vopsesti , il vei taia de pe sasiu !?!, asa daca il prinzi in suruburi il dai usor jos la fel am si eu sacarile prinse ; nu stiu cum vei face dar bratele de prindere sunt totusi cam lungi si vor vibra cred ca cel mai bine le mai faci o mica prindere si de supori de pe sasiu care tine carosria pentru a nu vibra si ai da o rezistenta suplimentara ; spor la treaba asteptam poze
    Fișiere atașate
    Offroad Team ARO
    ,,ARO 244 AUTOUTILITARA" ,( AR0 320, ARO 244)

Comentariu

Sigur o sa il prind si de suportii caroseriei pentru ca vreau sa fie cat ma solid si sa nu am probleme la folosirea unui hi lift sau la lovirea diferitelor obstacole in teren. In ideea asta am pus acea teava de prindere din spate intre suportul caroseriei si cel al arcului pentru a o putea fixa cat mai bine. Partea proasta e ca in acea zona este sudata pe sasiu o traversa si tre' sa ma chinui sa fac un suport cu prindere in suruburi. Dar cu rabdare si imaginatie se va rezolva.

Comentariu

variantele pot fi ori pe caroserie ori pe sasiu, pe amandoua nu se paote, ca o sa vibreze de zici ca e rupt sasiul
        nu uita, intre caroserie si sasiu sunt putine puncte de prindere si sunt toate cu bucsa de guma
        prinderea pe sasiu, am vazut-o la patrolul lui adi (yo2bt), este zenzationala, tot cu suruburi, poti in orice punct sa pui hiliftul, nici o problema deloc
        prinderea pe caroserie am vazut-o la patrolul lui kato, care a sudat sub pragul caroseriei un profil sanatos, si de el a sudat si pragul exterior... foarte solid, dar nu il consider la fel de bun ca si prins pe sasiu
        nu este doar pentru offroad un prag, este si in trafic, daca vine cineva din lateral, chiar nu e oricum daca lovitura o primesti in caroserie, sau se transfera pe sasiu
        oricum, eu zic ca iese bine, si e un plus, de multa vreme vreau sa fac si eu asta...dar timpul nu ma lasa
        forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Multumesc pentru sfaturi. Cred ca am gasit solutia. Aseara cand m-am pus in pat au inceput sa se "invarta rotitele" si mi-a venit o idee de suport, dar pentru a o pune in practica ar trebui sa dau doua gauri de 10 in sasiu ca sa pot trece cu niste suruburi. Cred ca doua gaurele nu o sa afecteze rezistenta sasiului. Probabil wek-end-ul viitor o sa termin 'opera' si o sa revin cu poze. Pana atunci mai acumulez informatii.

Comentariu

Daca dai gaura in sasiu , da gaura mai mare si baga o bucsa sudeazai capetele pe sasiu ca surubul sa nu se slabeasca in timp si apoi nu vei mai area nici o grija
            Offroad Team ARO
            ,,ARO 244 AUTOUTILITARA" ,( AR0 320, ARO 244)

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection