Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Aro 240.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Aro 240.

Am creat un o discutie separata pe aceasta tema aici :
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ndoria-ARO-240
    Ultima editare de Astral; 04.oct.2014, 20:38.

Comentariu

Repara motorul original sau schimba-l tot cu un L25 sau chiar cu un L30 si pune-i GPL. Reduci costurile la jumatate si scapi de durerile de cap.
      cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva

Comentariu

Trebuie sa schimb tot setul motor ca sa il repar adica vreo 800 de lei plus garnitura de chiulasa 100 de lei si daca tot sunt aici rectificarea si planeitatea chiulasei ma costa si aia 100-200 de lei si un set de garnituri complet noi vreo 500 de lei. La asta adauga si carburatorul care trebuie schimbat pentru ca cel de pe masina este de dacie , alti 900 de lei, si pompa de benzina 120 de lei pentru ca are membrana ciupita si nu mai gasesc membrana. Total fara mana de lucru aproape 2500 lei. La astia adaugi 1500 de lei o instalatie autorizata de gaz si toate astea pentru a obtine un consum echivalent de 10-12%. Prefer un motor de andoria cu set nou la el la 1250 de lei si un consum de 11-12%.

Comentariu

Motorul ANDORIA 4C90 nu consuma 11-12 % decat in teren greu.
          La drum pe sosele-chiar si proaste nu sare de 8.5-9.5 %
          Crede-ma !
          Am avut un astfel de motor care "a tinut " aproape 700.000 Km , si nu am schimbat decat segmentii -o data,bujiile,disc si placa ambreiaj,culbutorii OFFF din cauza calitatii proaste a curelei de distributie si o pompa de apa !
          baciudibaciu

Comentariu

Postat în original de AndreiCN Vezi post
            Buna seara!

Am cumparat acum 2 luni un aro 240 de la o licitatie a armatei romane. In tot acest timp am avut numeroase probleme cu aprinderea , pana la urma fiind nevoit sa schimb bujiile,fisele,delcOul si bobina. A mers o vreme bine dupa care au inceput problemele cu pompa de benzina si garnitura de chiulasa. Acum sunt hotarat sa ii schimb motorul cu unul de andoria clasic. Pe viitor intentionez sa schimb prelata si sa montez un calorifer pentru a avea caldura la iarna.
            daca nu intreb cam mult cu ce pret ati achizitionat 240 ?

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection