Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

BMW F800 GS pareri

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• BMW F800 GS pareri

Buna seara,
    Nu am mai postat in sectiunea asta asa ca salut pe toata lumea.
    Eu ma consider un off=roader pe patru roti dar de ceva vreme tot cochetez cu ideia de a-mi lua si o motocicleta mai polivalenta pentru raiduri pe orice fel de drum. Am cautat ceva cu suficienti de multi cai raportati la greutate, nu foarte grea, cu ABS si rezistenta.
    Am gasit BMW F800 GS si cred ca corespunde nevoilor mele. Cum nu prea am experienta moto ma adresey voua pt sfaturi pro si contra si eventuale sugestii.
    trebuie sa mentionez ca acum fac scoala de soferi aici in Elvetia unde locuiesc si ca deja am contractul pentru a cumpara BMW-ul. Doar ca nu l-am semnat inca.

astept sugestii, sfaturi.
    Multumesc
    Nissan Patrol Y60 proto de concurs, Nissan patrol Y61 LWB de raid, Toyota LJ 73 3.0 TD, Peugeot 206 RC, BMW F800GS motor

Re: BMW F800 GS pareri

Am intalnit o singura data un GS 800 fata in fata, la o iesire pe Strategica-Transalpina. Era unul din primele exemplare din tara, la scurta vreme dupa ce s-a lansat. S-a comportat foarte bine, cu o mica exceptie descrisa in pagina asta de blog: http://fmz.ro/index.php?option=com_c...froad&Itemid=3 .

Problema exemplarului acela a fost lipsa totala a unui scut ca dotare standard. Proprietarul a incercat sa rezolve problema, inca nu se gasea scut pentru 800 si a adaptet unul de 650 GS. A fost totul OK pana cand la coborarea pe Transalpina a prins un bolovan ascutit pe care roata l-a aruncat exact in filtrul de ulei. Aici s-a terminat tura respectiva, GS-ul a ajuns acasa pe platforma. Acum cu siguranta exista scuturi potrivite, BMW sau aftermarket, e bine sa ai in vedere chestia asta.

Ca dovada ca e o motocicleta OK este si faptul ca unul din cei care atunci era cu un 1100 GS a trecut intre timp pe 800 si a facut recent Marocul cu ea. http://enduroinmaroc.blogspot.com/20...-in-maroc.html. Nu stiu daca poti vedea tot fara sa iti faci cont, dar aici http://www.motociclism.ro/forum/inde...46571&hl=maroc gasesti ceva mai multe detalii legate de f800 in Maroc, avand in vedere ca blogul din linkul 2 apartine celui care era cu XT.
    Samurai incepator

Comentariu

Multumesc de sfaturi. M-am interesat la reprezentanta aici si au tot felul de scuturi optionale. L-am comandat deja pe cel de filtru de ulei.
      Acum in ce priveste echipsmentul. Ce fel de cizme enduro ar fi mai potrivite, si ce fel de casca. Pt un enduro combinat on si off-road.
      Nissan Patrol Y60 proto de concurs, Nissan patrol Y61 LWB de raid, Toyota LJ 73 3.0 TD, Peugeot 206 RC, BMW F800GS motor

Comentariu

Cred ca baietii care fac enduro intens te pot ajuta mai mult ca mine, echipamentul meu e o combinatie ciudata de piese, partial enduro-partial de sosea. Eu zic ca sunt un redneck din punctul asta de vedere.

Normal ai nevoie de un costum textil usor dar rezistent la intemperii care deseori are protectii in "buzunare" interioare, o pereche de cizme, manusi usoare, casca deschisa si ochelari (sau o casca cu viziera ascunsa sub cozoroc). Marcile si calitatea depind de buget.
        Samurai incepator

Comentariu

Salut,
          Zoltan zice bine. Echipamentul va fi cumva o combinatie intre cel de sosea si cel de enduro. Ca si context, eu merg de aproape doi ani pe motor. Experienta mea nu e foarte vasta, insa in intervalul asta am acumulat peste 12000km pe motor.
          Ce am observat:
          - In cizmele de enduro de misti greu si transpiri vara, dar pe drumuri forestiere te protejeaza de crengile si pietrele care sar de sub roti. Eu am ceva W2 Adventure Boots, nu-s nustiuce firma dar isi fac treaba bine. Pana acuma n-am avut apa in ele.
          -Casca de enduro cu ochelari iti muta capul la viteze mai mari de 120km/h, trebuie sa "te tii bine" (dar eu nu merg mai repede de atat decat rar asa ca nu deranjeaza). Cand ploua ochelarii sunt mai greu de sters cu manusa decat daca ai sterge o viziera, iar daca nu ai fata protejata (ceva batic sau mai sunt niste masti speciale) stropii de ploaie iti "musca" din barbie/nas/buze. E foarte mult zgomot si vant in casca de enduro. Avantajul castii de enduro/cross, este cozorocul care te fereste de crengile copacilor cand mergi prin padure, si in plus, pentru ca e o casca deschisa primesti mai mult aer atunci cand e cald afara... cand e frig... la fel primesti mai mult aer... rece.
          Eu visez la o casca ... Arai VX, ceva in genul celei purtate de Mihai Barbu in calatoria lui in Mongolia. Dar pana atunci ma descurc si cu casca mea de cross (One Industries Trooper) chiar daca mai am si altceva la dispozitie, tot pe aia o port.
          Incolo, geaca, pantaloni... n-am purtat decat textil, nu stiu cum e cu echipamentul din piele, dar nu cred ca se preteaza pentru drumurile pline de praf si noroi. Dar e important sa ai o geaca si o pereche de pantaloni de calitate.
          Manusile ar fi bine sa fie si de iarna o pereche daca vrei sa mergi iarna. E frig tare pe motor iarna, ma refer daca iesi din oras.
          Mai ar fi bine sa ai si niste tibiere-genunchiere, care nu numai ca te protejeaza in caz ca te versi pe jos, ci iti si protejeaza genunchii de curent, nu e acelasi lucru sa mergi fara ele.
          Primul si ultimul F800 GS l-am vazut in realitate sambata in Viena, nenea care il avea era putin mai mic decat mine (eu am 178cm) si avea saua cea mai inalta zicea el, eu ajung cu picioarele jos ok la F800GS. Am auzit doar ca sunt motoare bune, mai reusite decat F650 Dakar, dar nu pot spune ca n-am avut.
          Multi iti vor spune din auzite despre motorul asta, iar cei de la BMW o sa-l laude ca doar vor sa-l vanda. Cert este ca multe motoare isi fac treaba bine daca primesc minimul (a se citi minimul) de intretinere.
          Ideea e ca tu sa te simti bine pe motor si sa ajungi motociclist batran cu zeci de mii de kilometri.
          Numa bine,
          Seba
          EX - Toyota LJ70 - Marocanca bruneta

Comentariu

seara buna stimabililor!
            am renuntat la enduro dupa cateva accidente prostesti si am revenit la 4x4 insa nu ma pot desparte de fenomenul moto asa ca m-am descoperit tot cautand pe net tot felul de motorete. m-am oprit la R 1150 GS sau 1200 insa remuneratia mica-dupa buget ma limiteaza. R800 e prea nou si deci scump iar 650 e prea light, caut totusi un cruiser mai serios si cu ceva comfort .

daca ma uit pe mobile.de gasesc tot felul de motoare BMW de la 3-6000 € GS uri care cum echipate si cu km mai multi sau mai putini.

orice sfat e bine venit, multumiri
            DEFENDER 110 Pickup
            www.lroc.ro

Comentariu

Vezi ca are userul offroad_g un BMW R1150 GS de vanzare. Suna-l la 0745-500441.

Topicul cu motocicleta este aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.p...nd-BMW-1150-GS

F800 este total diferit de R1150 GS. E mult mai nervos, mai violent.

Succes.
              Nu-i lucru mai al dracului pe lumea asta ca norocul altuia.

Comentariu

Postat în original de KYK Vezi post
                , caut totusi un cruiser mai serios si cu ceva comfort .

daca ma uit pe mobile.de gasesc tot felul de motoare BMW de la 3-6000 € GS uri care cum echipate si cu km mai multi sau mai putini.

orice sfat e bine venit, multumiri
                Pentru a te putea sfatui trebuie sa dai, zic eu, ceva detalii: ce vrei sa faci cu motorul si care este bugetul de care dispui. Ca o paranteza, denumirea de ¨cruiser¨ este data de obicei motociclelor de genul ¨clasic¨ pe care unii le numesc impropriu ¨choppere¨.
                Suzuki Grand Vitara XL-7 2003
                ex-Land Rover Discovery 2 2004

Comentariu

Ca o paranteza, denumirea de ¨cruiser¨ este data de obicei motociclelor de genul ¨clasic
                  Corecta observatia, Presupun ca ai vrut sa zici tourer, touring enduro sau ceva de genul asta. Ca sa pastrezi caracterul dual, tot in gama GS-ului de 800 ar trebui sa ramai. Daca vrei mai sus, la Honda ai Africa Twinul si mai sus Varadero, Aprilia Caponord, GS-urile miare de la BMW, R-urile si K-urile miare de la BMW (de strada). Miarele BMW au avantajul cardanului si a basculei monobrat.
                  Samurai incepator

Comentariu

Postat în original de f_zoltan Vezi post
                    Corecta observatia, Presupun ca ai vrut sa zici tourer, touring enduro sau ceva de genul asta. Ca sa pastrezi caracterul dual, tot in gama GS-ului de 800 ar trebui sa ramai. Daca vrei mai sus, la Honda ai Africa Twinul si mai sus Varadero, Aprilia Caponord, GS-urile miare de la BMW, R-urile si K-urile miare de la BMW (de strada). Miarele BMW au avantajul cardanului si a basculei monobrat.

corect, caut un touring enduro fara pretentii de off road, maxim drum forestier.
                    eu am idei putine si fixe, m-am lipit de BMW desi stiu ca exista si alternative bune. m-am tot uitat pe youtube la clipurile cu F800GS care e un motor fenomenal insa pt off road am masina.

caut deci un adventure GS la un buget de max 7000.
                    mai caut.

stima,
                    DEFENDER 110 Pickup
                    www.lroc.ro

Comentariu

Postat în original de theorg13 Vezi post
                      Vezi ca are userul offroad_g un BMW R1150 GS de vanzare. Suna-l la 0745-500441.

Topicul cu motocicleta este aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.p...nd-BMW-1150-GS

F800 este total diferit de R1150 GS. E mult mai nervos, mai violent.

Succes.
                      multumesc , o sa-l sun.
                      DEFENDER 110 Pickup
                      www.lroc.ro

Comentariu

Pai daca ai vazut deja cum sunt ofertele de pret la diferitele modele si esti hotarat pe BMW ti-as propune sa nu-l excluzi nici pe noul F650 GS (care poseda motorizarea de la F800, deci bicilindru) si care se gaseste la preturi sub bugetul tau. Succes la cautare si la alegere!
                        Suzuki Grand Vitara XL-7 2003
                        ex-Land Rover Discovery 2 2004

Comentariu

Eu in locul tau mi-as lua un Africa Twin cu cat mai putini kilometri, si cu restul de bani mi-as lua de la Touratech tot ce-i trebuie ca sa o fac on/off tourer cum n-are nimeni. Si va iesi cu totul si cu totul alta bicicleta, mult mai profi, mai fiabila, mult mai reparabila in teren pentru ca are mai putina electronica, etc. Cunostinte despre Africane si suport exista in toata lumea, insa BMW-ul asta de 800 inca nu are testul anilor precum Honda Africa Twin sau de exemplu Yamaha Super Tenere, sau -de la BMW- R1150, 1200 GS Adv.
                          EX - Toyota LJ70 - Marocanca bruneta

Comentariu

Desi nu am chiar gabaritul potrivit (la greutate da, la inaltime ba) si mie sfatul lui trenu imi e mai aproape de suflet :) Mai ales ca un prieten a tras de un batran Twin din 93 multi ani si multe zeci de mii de km on si offroad, in- si outside Romania, si inca a mai si reusit reusit sa-l vanda in Belgia cand si-a luat scula noua. In ochii mei Honda e totusi un superlativ de fiabilitate, Honda-BMW e cam ca concurenta Nissan-Toyota.
                            Samurai incepator

Comentariu

Daca va ganditi la o utilizare on/off 75/25%, sfatul meu e sa luati in calcul modelele V-Strom de la Suzuki. Cele doua motorizari 650cc si 1000cc si ciclistica perfecta le pun in fata multor motociclete cu pretentii.
                              Club Sportiv x3m
                              Valcea

Comentariu

Procesare...
                              X