Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

volvo FH16.nu mai deblocheaza frana de mana


bobos

Postări Recomandate

Re: volvo FH16.nu mai deblocheaza frana de mana

 

Salut.am bagat si alcool si tot nu merge,nu vine aer la maneta de frana de mana.nu reusesc sa gasesc supapa din care se alimenteaza cu aer.vom vedea maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volvo FH16.nu mai deblocheaza frana de mana

 

Buna seara !

 

 

In primul rand, nu ai precizat daca esti solo sau cu semiremorca, pentru a putea izola problema.

 

In al doilea rand, daca vorbim doar de tractor, iar cu motorul mergand auzi supapa de refulare functionand, aia inseamna ca compresorul isi face treaba.

 

Posibil sa ai supapa care comanda circuitul franei de parcare defecta sau inghetata, si atunci trebuie probabil alt ansamblu complet, ca nu cred ca acolo e doar supapa cu parcarea, ar fi prea frumos.

 

Treaba cu inghetatul se poate intampla datorita acumularii de condens in instalatia de franare, in tot circuitul, de obicei datorita neschimbarii la timp a filtrului desecator.

 

Pastram legatura, eu am ramas fara ambreiaj la un FH12 acum vreo doua veri, tot din motive de supapa cu figuri...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volvo FH16.nu mai deblocheaza frana de mana

 

Salutare.astazi am rezolvat problema.asa zisa supapa cu 4 cai nu vroia sa mai deschida.camionul este ptr transport lemne cu doua axe.am reusit sa o repar dar caut sa cumpar alta ca nu mai este de incredere.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare