Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Duster vs GrandVitara VS Forester


marco79ro

Postări Recomandate

Buna ziua! Doresc sa achizitionez o masina sh. de familie 4x4, motor pana in 2000 cm3 cu care sa pot cutreiera muntii vara iarna. Cele 3 candidate sunt:

1. Duster de la 2016 in sus diesel sau benzina, exclus motorul 1.2 TCE.

2. Suzuki Grand vitara 2013, 2014. 1.9 diesel. Din pacate varianta pe benzina nu mai gasesc cu 5 usi. Nu as merge mai jos cu anii datorita problemelor aparute cu rigina.

3. Subaru Forester >2013 benzina sau diesel de preferat cutie automata.

 

Buget pana in 15000 E. Stiu ca achizitionarea unei masini sh e cam o loterie. Prefer sa dau un ban in plus si sa conduc linistit o perioada de timp decat sa ma zgarcesc la bani si apoi sa tot repar pe ea.

Va multumesc pentru pareri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina de concedii, plimbari, offroad usor, dar si drumuri scurte prin oras. Mai am un Opel Astra J 1.6 diesel 136 cp care la drum intins merge superb si are un consum foarte mic

Cea de-a doua masina as vrea sa fie pentru a cutreiera muntii. Nu vreau offroad extrem, dar daca vreu sa ajung de la o cabana la alta sa nici nu trebuiasca sa ocolesc nu stiu cat pe asfalt doar pentru ca am o masina care nu poate trece prin acel loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
Salut. Cu acelaș scop în minte mi-am luat și eu mașină. Am testat Jimny pe benzină & motorină, Grand Vitara două & 4 uși, anii 2003, 2005, 2006 (diesel și benzină), Nisan X-trail 2002 diesel și în final mi-am luat Dacia Duster motor 1,5 diesel (an 2017, 72.000km, 8.000€). Din punctul meu de vedere a fost cea mai bună variantă dintre toate. Consum mic, foarte bună și pe asfalt și pe autostradă și în oraș, poți face depășiri decente, suficient spațiu interior și portbagaj, excelentă off road (dacă nu exagerezi) etc.
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare