Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum conducem in offroad sau pe zone muntoase

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Cum conducem in offroad sau pe zone muntoase

Recomand acelor persoane care vor sa invete sa conduca in padure, sa vina sa participe la evenimente oficiale. Traseele sunt alese, nu o sa ai supriza ca drumul sa se infunde, in locurile mai dificile/periculoase exista un arbitru, daca ramai cu masina undeva vine organizatorul si te scoate, nu risti sa fii amendat daca te prinde in padure si multe alte avantaje.

Comentariu

Evenimente oficiale? Te referi la etapele din campionat sau cupele organizate de cluburi?
      Ultima editare de Caphonne; 12.ian.2016, 13:36.
      Dacia Duster 4x4
      Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Da! La ele ma refeream.

Comentariu

Ok bine spus doar ca problema s-a discutat intens pe forum, motivele de neparticipare ale ''amatorilor'' la etapele din campionat sunt multe.
          Ultima editare de Caphonne; 12.ian.2016, 13:47.
          Dacia Duster 4x4

Comentariu

Stiu, motivele sunt banii si ca iti faci masina praf. Au fost in 2015 concursuri (Deva, GTC, Vama Buzaului, chiar si etapa de la Piatra Neamt) mai ieftine. Special pentru cei care vor sa invete s-a infiintat si o clasa Hobby. Rezultatele au fost slabe.
            Ideea este ca la prietenesti nu poti sa acumulezi experienta cat acumulezi intr-un concurs. Nu mai vorbim de siguranta echipajului.

Comentariu

Ce va mai place filosofia! Aia degeaba!
              Fratilor care tocmai v-ati cumparat masina 4x4: iesiti in teren impreuna cu prieteni sau colegi de pe forum care fac iesiri soft, urmariti cum procedeaza ei, ca evident ca nu veti fi voi cap de coloana, si aia este! Nu va bagati din prima la trasee grele si cu grad de risc mare. Pe masura ce va dati veti deprinde experienta necesara, va veti cunoaste masina mai bine, etc... Faptul ca aveti bani sa va echipati masina din prima cu simexuri, trolii si alte beculete, nu inseamna ca veti face fata unor incercari extreme in teren, din prima.
              Daca aveti ambitia si banii necesari, participati si la competitii, evident ca nu veti incepe cu categoria "extrem".
              Pana una alta, sunt de ajutor si miile de filmulete de pe youtube, de preferat alea in care protagonista e chiar masina voastra (ca model, evident!) unde va puteti face o idee despre ce poate si ce nu poate masina voastra.

ATENTIE!!!
              Cei care va stiti ca nu va descurcati prea bine nici pe asfalt, nu va bagati la offroad, ca e degeaba sau e cu risc care nu merita. Zic asta pentru ca uneori este posibil sa primiti sfaturi proaste de la colegii de ieseala, s-au vazut cazuri, si daca singuri nu va dati seama de asta, si nu aveti prezenta de spirit necesara si reactia prompta, poate iesi prost, sau foarte prost.

Succesuri maxime!

Comentariu

Postat în original de Fritz Vezi post
                Ideea este ca la prietenesti nu poti sa acumulezi experienta cat acumulezi intr-un concurs.
                Fix asa e. Cu siguranta ca toti participantii la concursuri (ii excludem deci pe cei care nu au participat vreodata) au inceput sa se dea direct in competitie. Tot intr-o competitie au invatat ce inseamna si cand se foloseste un reductor, un blocant si lista poate continua. Experienta in teren se capata ...mergand in teren. Si cei care nu au participat vreodata la vreo competitie, dar practica acest hobby de ceva vreme, sunt tot lipsiti de experienta si ca sa constientizeze asta ar trebui sa participe la o competitie. Zic si eu....

Poate nu ar strica reamintite cateva vorbe mari:

1. Extremul meu nu este extremul tau si nici al lui.
                2. Invata din greselile altora, ca pana inveti din ale tale, esti mort.
                Ultima editare de Big.Ursu; 12.ian.2016, 14:40.
                NADS Fitted
                Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
                Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

15 pagini de vorbarie....hai sa revenim un pic la subiect si sa pun o intrebare.
                  Ok, Dusterul nu are reductor, reductor care te ajuta in treapta 1 pe greu sa cobori o panta abrupta foarte incet fara sa apesi pedala de frana, in cazul meu junghiul de Feroza in panta abrupta cu aderenta treapta 1 pe greu aproape ca se opreste.

Cum coboram cu Dusterul sau alta masina asemanatoare?Treapta unu pe lock sau auto si frana, treapta 1 pe lock sau auto fara frana?
                  Astept un raspuns clar, daca il poate da cineva daca nu o sa va scriu un banc.
                  Ultima editare de Caphonne; 12.ian.2016, 14:47.
                  Dacia Duster 4x4

Comentariu

Pun si eu o intrebare :
                    - De ce te-ar impinge necuratul sa mergi cu Dusterul pe unde mergi cu Feroza ?
                    Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Postat în original de FordRanger Vezi post
                      - De ce te-ar impinge necuratul sa mergi cu Dusterul pe unde mergi cu Feroza ?
                      Pentru ca asta e rolul lui... de-aia!

Comentariu

Nu comentez, ma asteptam sa apari :)
                        Dacia Duster 4x4

Comentariu

Postat în original de Optimus Vezi post
                          Pentru ca asta e rolul lui... de-aia!
                          Rolul cui?
                          Dacia Duster 4x4

Comentariu

Ma, Optimuse , tu iarasi ma faultezi . Cum ar Zice Elena Gheorgne si Naguale ( adica , Naguale Catre Elena Gheorghe ) :

"Da-mi o secunda, as vrea sa dorm
                            Dar timpul asta-nvarte creierii de zici ca-i metronom
                            Si tu vii chiar atunci sa-mi amintesti ca
                            Ca n-am facut, ca nu am fost, ca-s prea tacut, ca s-a vazut

Si eu iti spun “Opreste-te, nu e momentul potrivit”
                            Dar tu trezesti in mine un monstru imposibil de oprit, si ma agit

Vorbesti rastit, dar timpul sta pe loc
                            Chiar in momentu-n care te-am lovit"

Este intre ghilimele , ca-i citat !
                            Ultima editare de FordRanger; 12.ian.2016, 15:32.
                            Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
                              Rolul cui?
                              Ala jegosu', nespalatu'...

Comentariu

Deci nu prea stie nimeni sa mearga cu Duster la vale? Adevarul este ca nici eu nu stiu sa merg cu automata ma uit la literele alea ca broasca la inundatie :))
                                Dacia Duster 4x4

Comentariu

Procesare...
                                X