Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum conducem in offroad sau pe zone muntoase

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Cum conducem in offroad sau pe zone muntoase

Postat în original de FordRanger Vezi post
    Ma, Optimuse , tu iarasi ma faultezi . Cum ar Zice Elena Gheorgne si Naguale ( adica , Naguale Catre Elena Gheorghe ) :

"Da-mi o secunda, as vrea sa dorm
    Dar timpul asta-nvarte creierii de zici ca-i metronom
    Si tu vii chiar atunci sa-mi amintesti ca
    Ca n-am facut, ca nu am fost, ca-s prea tacut, ca s-a vazut

Si eu iti spun “Opreste-te, nu e momentul potrivit”
    Dar tu trezesti in mine un monstru imposibil de oprit, si ma agit

Vorbesti rastit, dar timpul sta pe loc
    Chiar in momentu-n care te-am lovit"

Este intre ghilimele , ca-i citat !
    am zis ca nu mai scriu pe topicul asta da nu ma pot abtine, Fordule tu nu esti normal
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

@Caphonne: Depinde ce inseamna pentru tine "la vale". Eu am fost in vreo 2 randuri "la vale", pe unde nu as cobori intr-un Duster nici sa ma platesti cu greutatea mea in aur. Cel mult, as cobori in spatele lui, dupa ce-i dau un vant cu mana.
      De aia zic, ca topicul asta a devenit unul de ras. Fara suparare.
      Eu inteleg ca este in sectiunea "Duster", dar subiectul s-a extins spre zona "extrem"... Deci, ori se discuta despre Duster, ori se discuta despre cum se piloteaza extrem cu rock-climbing, sleauri de TAF, coborari in bot pe noroi, samd...

Comentariu

Hai sa iti dau un exemplu pentru ce inseamna la mine o coborare la vale cu Dusterul si anume coborarea de la cabana Ciucas zona cu dale de beton.Pare simpla, usoara ''de Logan'' doar ca in stanga ai un mare hau.

https://www.youtube.com/watch?v=qvPEDHbLclQ
        Dacia Duster 4x4
        Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post

Cum coboram cu Dusterul sau alta masina asemanatoare?Treapta unu pe lock sau auto si frana, treapta 1 pe lock sau auto fara frana?
          Astept un raspuns clar, daca il poate da cineva daca nu o sa va scriu un banc.
          4WD lock, treapta 1, ajutam cu frana sa nu prinda viteza.

Am avut Santa Fe automat, deci stiu cu ce se mananca Dusterul.

Sper ca toata lumea este constienta ca acesta nu este raspunsul universal, sunt multi factori implicati.

Astept bancul
          Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Pai raspunsul il ai fix sub filmulet: se poate cobori cu Dusterul fara probleme pe acolo.
            Daca vrei detalii suplimentare, pune-i o intrebare omului acolo, iti zice el fix pe ce butoane si pedale a apasat.
            Acum m-am linistit, credeam ca se face vorbire aici de treburi "serioase", care implica ceva "tehnici speciale". Acolo vad un drum uscat si nivelat ca in palma cu ceva utilaje. Aici se aplica la fix vorba cu "extremul fiecaruia".
            Gata, m-am tirat din sectiunea asta!

Comentariu

Drumul din filmulet e destul de lejer, adica il faci si cu dacie 1310 :) deci poti sa il cobori cu dusterul cum vrei cu 2x4 cu 4x4 pe auto, clar nu lock ca nu are sens/nevoie...parerea mea cel putin

Comentariu

Postat în original de Mishu33 Vezi post
                Drumul din filmulet e destul de lejer, adica il faci si cu dacie 1310 :) deci poti sa il cobori cu dusterul cum vrei cu 2x4 cu 4x4 pe auto, clar nu lock ca nu are sens/nevoie...parerea mea cel putin
                Serios ai coborat pe acolo vreodata ?Terminati cu aceste tampenii gen il faci cu Dacia pentru ca le da-ti unora idei.Multe turisme si-au prajit ambreiajul incercand sa urce la Ciucas.
                Dacia Duster 4x4

Comentariu

Astept bancul[/QUOTE]

Este un banc ghicitoare: Doi prieteni urca la Ciucas, unul are Duster, altul are 4x4 ''adevarat'' (nu spus ce marca sa nu va supar).Sus 4x4 ''adevarat'' se strica iar cel cu Duster se imbata rau.Trebuie sa coboare urgent, cum conduce cel cu 4x4 adevarat Dusterul mai ales cand vede ca lipseste a doua maneta?
                  Hahahha :D
                  Dacia Duster 4x4

Comentariu

Un scurt ghid de 4x4 driving pe slide-ul 8 are si downhill driving
                    Dupa Dacia era un smiley....
                    Fișiere atașate

Comentariu

eu cred ca toata chestia asta cu coboratul a plecat de la accidentul tragic din Bai.
                      gen cum cobori za panta. oamenii au vazut grozavia si normal au aparut intrebarile.

la duster e simplu, nu ai ce cauta pe acolo sau situatii similare.
                      garda la sol insuficienta, rotile mici si treptele de nivel din teren pot duce inevitabil intr-o singura directie.

acum si degeaba ai reductor daca nu ai reductiile care trebuie, compresia motorului, etc.
                      tot la vale o iei.
                      pe derdelusul de namol tot asigurat cobori daca e nevoie.

iete cum coboara defender-ul "echipat" cu anti-stall, debraiat si pe frana :
                      https://youtu.be/TsY5umMfUxg?t=1258
                      deh, se intampla si la case mai mari (desi dracia merge doar intr-a intaia si ar fi putut incerca si altceva pe coborarea aia, tot cu frana insa).
                      Ultima editare de Astral; 12.ian.2016, 22:19.

Comentariu

Postat în original de Mishu33 Vezi post
                        Fa-l tu cu o Dacie 1310, dar nu uita sa si filmezi
                        4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

https://www.youtube.com/watch?v=9EMTRYZ4rIc
                          La min 2,28 o coborare asistata
                          Ultima editare de Sabau Gigel; 13.ian.2016, 00:25.
                          Membru club GTC Motosport:

Comentariu

Postat în original de Optimus Vezi post
                            Pai raspunsul il ai fix sub filmulet: se poate cobori cu Dusterul fara probleme pe acolo.
                            Daca vrei detalii suplimentare, pune-i o intrebare omului acolo, iti zice el fix pe ce butoane si pedale a apasat.
                            Acum m-am linistit, credeam ca se face vorbire aici de treburi "serioase", care implica ceva "tehnici speciale". Acolo vad un drum uscat si nivelat ca in palma cu ceva utilaje. Aici se aplica la fix vorba cu "extremul fiecaruia".
                            Gata, m-am tirat din sectiunea asta!
                            bravo
                            toyota bj 70

Comentariu

Bai Vorba lu' "Miron"a-I-a cu gazu la fund! DA!? "!!! e Clar? "!!!

:):):)
                              uneori se poate uneori nu,pe bune oameni buni ce tot aveti cu dusterul?
                              va tot luati ca vaca in coarne, ma scuzati de expresie :) de Duster, pai de ce nu zice nimeni de rav4 sau de mitu outback sau de alte SUV-uri?
                              vreti sa va amintesc(unora:)) cu acum vreo 5-6 ani parca la standard se mergea cu Subaru Forester??? si nu condus de "maestri"sau "zei"ai offroadului ci de un echipaj de Fete/Femei sa ma scuze :) pe aceasta cale le salut Adina si Piloata:)

va povestesc iara cum era cu cocalarul in AMG 55 sau asa ceva cu 2 pitipoance in spate care abea se tineau pe toace dar el nu urca un damb la timisu de sus?:):):)

Comentariu

Am si eu o intrebare :
                                Exista zei ai off-road-ului ?
                                Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Procesare...
                                X