Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum conducem in offroad sau pe zone muntoase

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Cum conducem in offroad sau pe zone muntoase

Postat în original de adrianfd Vezi post
    eu cred ca toata chestia asta cu coboratul a plecat de la accidentul tragic din Bai.

Care accident?

Comentariu

Postat în original de stelea Vezi post
      Eu am vazut pe unul care se uita la lanturi, dar n-a inteles cum se si monteaza ...
      Poti sa ai lanturi dar sa nu ai manusi :))) la minus - grade afara este groaznic sa montezi lanturile.
      Dacia Duster 4x4
      Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

In caz de nevoie nu uitati si de RESCUE 4X4 . Oricum multumesc pentru sfaturile foarte valoroase impartasite .

Comentariu

• nu stiu ce problema are toata lumea cu duster ul
          adica ei isi iau masini vechi si se cred mari off roaderi
          si eu am duster si urmeaza sa il pregatesc serios de off road(stiti voi cu ce)
          de exemplu am vazut pe cineva nu mai stiu unde si cand dar mi a ramas pe suflet ce mi a spus
          tu nu ti ai luat masina pentru urcat pante abrupte si chestiii pentru ca nu te ai uitat sa aiba reductor
          acel om avea vitara 1.6 benzina cu 96 nm cuplu sau cat are
          ca "reductorul iti da cuplu mare la turatii mici"
          in primul rand duster ul meu e 1.5 diesel si nu cred ca trebuie sa il turez mai mult de 3000 ca sa ajung la cuplul maxim de 240 nm
          toata lumea arre o problema cu dusteru dar eu am o problema cu masinile vechi,
          ca si eu ma orientasem spre o vitara 2.0 din 95 dar cand am testat o si am vazut ce inseamna masina veche, am lasat ideea

Comentariu

• si pentru toti cei zei ai off roadului cu patroale si nebunii de genul care sunt vechi si se lauda cu diferentiale:
            cu banii cu care va reparati rugina si problemele pe la instalatia electrica si chestii imi iau diferential si fata si spate!

Comentariu

• si pentru cel cu fordul :piatra ca piatra dar pe off road daca e o groapa mai mare sa ma chemi sa te trag daca ramai suspendat
              si daca nu ati aflat inca ar trebui sa economisiti pentru masina mai noua
              ca nu prea o sa mai ai voie nici cu euro 3 in orase deci ...

Comentariu

• *♂️*♂️*♂️
                Nissan Patrol k260 SD33T
                Suzuki Vitara 1.6 8V

Comentariu

• Postat în original de tedipop16 Vezi post
                  si pentru cel cu fordul :piatra ca piatra dar pe off road daca e o groapa mai mare sa ma chemi sa te trag daca ramai suspendat
                  si daca nu ati aflat inca ar trebui sa economisiti pentru masina mai noua
                  ca nu prea o sa mai ai voie nici cu euro 3 in orase deci ...
                  Stimabile, ai intrat pe forumul acesta ca sa te dai in spectacol cu atitudinea asta penibila?
                  Daca ai un Duster te crezi miezul din gogoasa?
                  Altii oameni care au masini mai vechi, consacrate pentru offroad, masini facute pe vremea cand exista calitate si responsabilitate nu doar comert. As vrea sa vad dusterul tau cu motorul de 1.5 turbo diesel cum va fi la 500.000 de km. Stiu ce inseamna 1.5 dci la care la 40.000 de km se strica pompa de inalta si injectoarele.
                  Compari aici fiabilitatea unui diferential de Nissan Patrol chiar si vechi de 25 de ani, cu un diferential de Duster? Ia pune tu niste roti de 35" pe un Duster si vedem cum se rup toate ca grisinele pe dedesubt. Asta daca vrei sa faci o comparatie obiectiva nu bataia de joc pe care o expui tu aici.
                  Inceteaza sa jignesti lumea aici pentru ca e jalnic ceea ce faci.
                  Fiecare are masina pe care si-o doreste, pe care si-o permite. Oamenii pasionati isi iubesc masinile asa cum sunt ele, cu plusuri si cu minusuri.
                  Ai impresia ca o Toyota Landcruiser HDJ80 veche de 25 de ani dar in mintile ei costa cat un Duster nou sau chiar mai mult asa degeaba?

Comentariu

Procesare...
                  X