Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Terios, "97, nou posesor

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Terios, "97, nou posesor

Bine v-am gasit, sunt de ceva vreme pe acest forum, dar fara a fi activ.
    Cautam un 4x4 pentru casa de la munte, in jur de 4 km de la asfalt, drum forestier. Ca orice om normal m-am dus spre Feroza, Vitara si Jimny. Am cautat chiar si Duster.
    Am ajuns pana la urma intamplator in Arges la un Terios din 1997, basic ca si dotari. Surpiza mare este ca are trapa(actionata mecanic) care chiar functioneaza si nu intra apa in masina.
    Suntem 2 adulti cu 2 copii, ceea ce face de apreciat cele 4 portiere.
    Masina pare cam trista, bulbarul va zbura cat de curand, la fel si scaritele care mi se par groaznice desi sunt din inox.
    Bube: ceva rugina pe interior la usa spate, opritorul de usa soferului distrus si usa indoita un pic, 2 pete mici de rugina pe capota si aripa. de asemenea, pierde un pic de lichid de la servo.
    Cea mai mare buba este relantiul care sta in jur 1200 rot/min si faptul ca nu are vana in 3,4 si 5.
    Masina are amortizoarele, bratele pe fata si placute de frana si tamburii schimbati. Consuma ceva ulei si are un usor cloncanit la acceleratii brutale. Clapeta de acceleratie, bujii, delcou zic unii.
    Ce vreau sa fac? De mers merge, urca interesant, are frane, este stabila(atat cat poate fi un astfel de dulapior), dar clar exista mai bine.
    Trebuie sa o curat in interior, este praf de doua degete, nu am mai vazut asa ceva pana acum. Si neaparat covorase, ca mocheta este imbibata de praf.
    Am comandat toate uleiurile, filtrele(nu am gasit filtrul de habitaclu, poate nu are?), bujii si fise(complicat de gasit altceva decat nipparts), un spray antirugina si un spray pentru clapeta de acceleratie
    Anvelopele sunt praf, din 2007, tocite, trebuie schimbate.
    Si nu are scut, fostul proprietar nu stie nimic de treaba asta, completez din dezmembrari.
    Mie mi s-a parut ok 5600 lei, cu revizie pana in martie douazeci-douazeci, rovigneta si RCA valabile.
    Manualul foarte greu de gasit dar l-am gasit, 1009 pagini, suficiente pentru cateva saptamani de lectura. As fi vrut un fel de owner manual in care sa fie scrise clar cantitatile de lichide necesare, nu service manual. Dar mai caut.
    Nu am 3 maini stangi, la turism imi fac revizia singur. Am mai pus la punct(ce vremuri!) 2 Tico, cam in aceeasi stare. e un proiect interesant.
    Pun si o poza, cu numarul actual, va avea numar de Bucuresti.
    Astept sfaturi desi sunt constient(tin cont de numarul de posturi) ca este o masina mai rara, poate subevaluata?
    Opritorul de la usa imi sta in gat, daca are cineva sau stie de la ce se potriveste, il rog sa nu ezite.
    Multumesc.
    Fișiere atașate

Salutare! aici gasesti TOT CE TE INTERESEAZA pentru masina ta : http://www.teriosclubitalia.it/Tecni...erios_J100.pdf (la pagina 57 gasesti ce cantitati de ulei trebuie la fiecare cutie si ce fel de ulei ar trebuii bagat)
    Ultima editare de G@bi; 27.mai.2019, 22:19.

Comentariu

Multumesc pentru raspuns, buna informatia de acolo.
      Schimbat ulei si filtre, antigel, bujii, distributia.
      Momentan a "explodat" radiatorul, masina e la mecanic, vedem ce a mai deranjat pe acolo. Evident caut radiator sau macar ceva compatibil.
      Masina asta nu ma lasa sa ma plictisesc :)

Comentariu

Procesare...
      X