Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme cu racirea la daihatsu feroza

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Probleme cu racirea la daihatsu feroza

Am schimbat termostatul si pompa de apa
    știe cineva sa-mi spuna de ce fierbe apa ?

Posibil radiator colmatat, cu depuneri de calcar sau murdar de namol, frunze...
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Am spălat radiatorul de 2 ori interior,exterior cu cu mr muscule.A curs toată mizeria apa e curata lacrimă,dar radiatorul și furtunul care vine de la termostat la radiator jos sunt reci.Sa fie termostatul?

Comentariu

Am rezolvat
        Am pus pînă la urmă termostatul vechi și nu mai urcă apa numai pînă la jumate
        I-am tras un cox de 7 km la 4000 de ture intra 3a și nu mai urcă

Comentariu

Am pus si eu termostat, fostul proprietar l'a scos de tot. Unul de 84grade am gasit, iar apa in motor se incalzea foarte tare. Furtunul de sus de la radiator era incins, cel de jos rece. Am dat o gaura de 2mm langa pin'ul de la termostat, iar acum functioneaza perfect.

Comentariu

Probleme asemanătoare am și eu la Terios ( e din 1998), aruncă apa din vasul de expansiune, mai ales după ce opresc motorul, practic fierbe, scoate abur, dar temperatura la motor e indicată ca fiind in parametri. Daca scot furtunul ce vine de la termostat și care intră în partea de sus a radiatorului elimină abur ca un cazan. am eliminat termostatul (am zis că e de la el ) și tot așa face. Ce mama dracului poate avea?

Comentariu

Procesare...
            X