Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Turație optimă cutie automata Daihatsu Terios 1998


romulus

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Dețin un Daihatsu Terios cu cutie automata din 1998.

Mă îngrijorează faptul că la 110 km/h,; in ultima treaptă de viteză am 4000 rpm, ceea ce nu pare ok.

Care ar fi rotația optimă pe min. la 110 km/h vorbind despre o cutie automata?

Menționez faptul că nu am probleme cu automata, nu smucește foarte tare când schimbă, dar nici nu este ca și noua.

As dori sa aflu câteva informații și sfaturi in legătură cu acest aspect,

​​​​​​Toate cele bune!!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara pe mine, dar ce turatie crezi ca ar trebui sa fie? Nu de alta, dar daca masina are viteza maxima 140 km/h, ce turatie sa aive la 110 km/h in overdrive? La 120 km/h, teoretic ar trebui sa sa fie 4200 rpm conform cu cars-data, verifica ce turatie ai la 120 km/h:

 

https://www.cars-data.com/en/daihatsu-terios-1.3i-specs/11488

 

Ai alte dimensiuni la anvelope, strada sau de off-road?

 

Cu anvelope 215/65R15, calculatoarele dau 4002 rpm la 110 km/h in overdrive. Apropo, fara overdrive, ce turatie ai la 110 km/h? Dupa mine, trebuie peste 5000 rpm. Zic si eu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o supărare!

Orice sfat este binevenit, nu am avut niciodată un autoturism cu motor mic, probabil este turația normală, doar că e cam zgomot.

Eu nu am achiziționat mașina pentru off-road ci pentru drumuri scurte de colo până colo.

Locuiesc in zona rurală și e nevoie de gardă mare și 4x4.

Ai și tu același tip de Daihatsu?

E bine de știut dacă mai sunt posesori de Daihatsu Terios automat și au aceeași turație in treapta 4 la 100-110km/h.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am achiziționat mașina cu cauciucuri de 205/70 R15.

 

La dimensiunea asta, teoretic trebuie 3954 rpm la 110 km/h. Eu nu am Terios, dar am o Toyota cu AT 4 trepte. Verifica ce turatie ai fara overdrive la 110 km/h (dar dute cu ea din acceleratie, nu apesi pe buton la viteza aia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare