Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

FEROZA: Probleme enervante, rezolvari ieftine cu efecte maxime

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: FEROZA: Probleme enervante, rezolvari ieftine cu efecte maxime

este pe cablu . nu am avut probleme cu el si sper sa nu am vreodata (am schimbat becurile din bord cu leduri si as am observat)singura problema cu el e ca arata o diferenta de kilometri dar cred ca e din cauza nenorocitelor de roate fedima extrem de 80%teren 20%asfalt 195/65 sau 70 nu stiu sigur ca nu scrie pe ele .
    ps ;extraordinare off road de altfel dar foarte batoase pe asfalt Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SANY4611.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	1,74 MB 
ID:	940581

Comentariu

Are cablu iar mufa de se infige in bord este plina de vaselina.Din cauza asta vaselina aia se scurgea pe acolo si masina mirosea a tractor :D.Asta vara cand am pus ledurile am stersa si vaselina.
      Dacia Duster 4x4
      Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Am schimbat cablul de kilometraj rupt cu unul sh.
        Dupa schimbarea cablului de km, a disparut eroare de check engine din bord....
        A fost intamplare ca a disparut eroare dupa schimbare cablului sau cablul de km genereaza eroare check engine.

Comentariu

Absolut nici o treaba . Pur si simplu ori s a scuturat becul in urma manevrarii ceasurilor ori ai uitat sa cuplezi vre o mufa

Comentariu

Asta a fost prima mea banuiala, dar becul de check engine se aprinde cand sar cu ea de 120 ca si inainte de a ramane prrmanent aprins.Stiu sunt un pic kamikaze, dar de proba.

Comentariu

Va rog mult poate sa-mi spuna si mie cineva daca butonul acela de sub volan in dreapta (cu portocaliu) este pentru proiectoare?.Are semnul de ceata dar cand am cumparat masina nu mai avea proiectoare iar acum as vrea sa montez unele.Imi recomandati sa ma leg de cele 3 fire din spatele butonului sau ar trebui sa le scot si sa fac un nou circuit?
              Multumesc

Comentariu

Salut, da acel buton este pentru proiectoare.Acum nu stiu daca cele 3 fire din spatele butonului duc undeva, urmarestele pe culori si vezi unde se termina, trebuie sa ajunga undeva intr-un releu.Daca nu le gasesti traseul mai bine faci altul nou.
                Dacia Duster 4x4

Comentariu

Oare butonul este suficient de bun pentru comandarea a doua proiectoare led a 42w fiecare s-au ar trebui altfel de buton si nu inteleg de ce are trei fire, pe niste scheme gasite pe net am vazut doar legate cu +si -.In alta ordine de idei mai este inca unul in stanga tot sub volan care la fel este ne functional si nu stiu ce e cu el.Multumesc de raspuns

Comentariu

butonul este pentru lampa de ceata ( cea rosie din spate ) are 3 fire unul pentru becul martor din interiorul lui unul de alimentare unul pentru comanda releului de protectie

Comentariu

• Re: FEROZA: Probleme enervante, rezolvari ieftine cu efecte maxime

Eu cand am dat bara jos am ramas fara lampa de ceata.Azi m-am uitat la buton are 3 fire, le-am urmarit traseul si le-am pierdut undeva sub bord deci nu are rost sa ma mai folosesc de ele pentru ca ma chinui mult.M-am gandit sa fac o instalatie separata pentru lampa de ceata si eventual un proiector ''de lucru'' montat in spate.
                      Dacia Duster 4x4

Comentariu

La stopuri am folosit becuri cu led smd, rosii, si arata super bine si practic totodata. O lumina de un rosu foarte intens. Urmeaza sa schib si la lampa de ceata.

Comentariu

Atunci sunt lamurit, cumpar un buton si trag un alt circuit dar nu stiu de unde sa iau + am citit ceva ca trebue de la sigurante pe care sub nici o forma nu le gasesc.

Comentariu

Sigurantele? Uite in link a 19 -a discutie.
                            http://forum.club4x4.ro/showthread.p...u-Feroza/page2
                            Dacia Duster 4x4

Comentariu

Multumesc ,pe cele din stanga le-am gasit pe cele de la pasager nu le gasesc dar efectv nu stiu de unde sa ma leg da-mi un sfat te rog.

Comentariu

salutare
                                sunt Radu din Piatra Neamt, de joia asta viitor posesor de feroza din 1997
                                masina e adusa din Olanda
                                ce am observat cand am fost si am vazut-o e ca avea proiectoarele prinse de bullbar dar nu au fost legate la instalatia electrica...
                                anyway...voi cum aveti legate proiectoarele?
                                pe butonul de lampa ceata?
                                ati facut instalatie separata?
                                multumesc anticipat

PS. N-am vazut decat un Feroza in Piatra...o fi mai multe? mai e cineva si nu stiu eu?

Comentariu

Procesare...
                                X