Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

FEROZA: Probleme enervante, rezolvari ieftine cu efecte maxime

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: FEROZA: Probleme enervante, rezolvari ieftine cu efecte maxime

Instalatie separata cel mai bine, vezi la sectiunea electrica ca este postata o schema de legare a proiectoarelor.Daca te pricepi faci singur, daca nu plateste pe cineva, eu nu am reusit din prima, am incurcat ceva fire si a iesit fum :D.
    Dacia Duster 4x4
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
      Instalatie separata cel mai bine, vezi la sectiunea electrica ca este postata o schema de legare a proiectoarelor.Daca te pricepi faci singur, daca nu plateste pe cineva, eu nu am reusit din prima, am incurcat ceva fire si a iesit fum :D.
      m-am tot uitat in manual dar nu am gasit nimic
      poti fi un pic mai specific?
      multumesc frumos

Comentariu

Daca ai proiectoare cu led (care au un consum mic) nu ai nevoie de releu. Alftel iti trebuie un releu. Sau un intrerupator care sa reziste la mai multi A (de ex: 2x55w =~~9A + marja de siguranta, sa zicem intrerupator de ~~ 15 A). Plus siguranta / sigurante.
        Legat de lampa de ceata, original este montata sa se aprinda doar daca sunt aprinse si farurile (f. lunga / scurta). Nu am schema in fata, dar presupun sa se iau +12 v de la releul care comanda farurile, se mai leaga un intreruparor si..asta este...
        Dar poti sa mergi si cu alte variante de alimentare. Daca folosesti un bec cu led ai scapat de grija calculului pentru amperajul maxim suportat de intrerupator ...

Comentariu

Ma refeream la sectiunea electrica de aici de pe forum.
          Dacia Duster 4x4
          Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Postat în original de bogdan.sb Vezi post
            Daca ai proiectoare cu led (care au un consum mic) nu ai nevoie de releu. Alftel iti trebuie un releu. Sau un intrerupator care sa reziste la mai multi A (de ex: 2x55w =~~9A + marja de siguranta, sa zicem intrerupator de ~~ 15 A). Plus siguranta / sigurante.
            Legat de lampa de ceata, original este montata sa se aprinda doar daca sunt aprinse si farurile (f. lunga / scurta). Nu am schema in fata, dar presupun sa se iau +12 v de la releul care comanda farurile, se mai leaga un intreruparor si..asta este...
            Dar poti sa mergi si cu alte variante de alimentare. Daca folosesti un bec cu led ai scapat de grija calculului pentru amperajul maxim suportat de intrerupator ...
            multumesc pentru indrumari
            am gasit mai exact aici http://forum.club4x4.ro/showthread.p...proiectoarelor
            am proiectoare hella cu halogen, nu cu led deci o sa fie instalatie electrica ca la carte, nu legam cu sarma
            toate bune!

Comentariu

O sa demontez si o sa incerc sa le montez eu dar deocamdata astept o zi mai calda,cam ingheata mainile.

Comentariu

Postat în original de golfix Vezi post
                O sa demontez si o sa incerc sa le montez eu dar deocamdata astept o zi mai calda,cam ingheata mainile.
                Deci..la primavara

Comentariu

In nici un caz ,vreau cat mai repede am achizitionat niste proiectoare cu led si vrau sa le vad la lucru.

Comentariu

Ce consum au? Intreb din curiozitate....

Comentariu

Pai 14 leduri x 3w=42w

Comentariu

Am uitat sa zic 42w fiecare

Comentariu

Da, clar iti trebuie releu.

Comentariu

salutare
                            v-ati reconditionat vreunul foile de arc pe spate?
                            am foaia principala rupta pe o parte si pe cealalta stau drepte
                            am gasit firma asta http://www.arcuriauto.ro/confectionari-arcuri-auto.html care reconditioneaza arcuri
                            am vorbit cu cineva de acolo si imi spunea ca nu are rost sa imi faca arcuri noi ca o sa ma coste destul de mult , in schimb cica le poate reconditiona, springui and shit
                            ati mai facut chestia asta?
                            lucreaza bine baietii?

multumesc anticipat

Comentariu

Postat în original de raducanescovan Vezi post
                              salutare
                              v-ati reconditionat vreunul foile de arc pe spate?
                              am foaia principala rupta pe o parte si pe cealalta stau drepte
                              am gasit firma asta http://www.arcuriauto.ro/confectionari-arcuri-auto.html care reconditioneaza arcuri
                              am vorbit cu cineva de acolo si imi spunea ca nu are rost sa imi faca arcuri noi ca o sa ma coste destul de mult , in schimb cica le poate reconditiona, springui and shit
                              ati mai facut chestia asta?
                              lucreaza bine baietii?

multumesc anticipat
                              Eu am reconditionat la ei (langa parc Brazilescu) in urma cu un an. Springuit + o foaie noua. Pana acum nu am avut probleme. Am mers si prin oras, si off prin hartoape si sta bine...

Comentariu

Postat în original de bogdan.sb Vezi post
                                Eu am reconditionat la ei (langa parc Brazilescu) in urma cu un an. Springuit + o foaie noua. Pana acum nu am avut probleme. Am mers si prin oras, si off prin hartoape si sta bine...
                                ok
                                costuri?
                                la mine e cam aceeasi situatie ca si in cazul tau

Comentariu

Procesare...
                                X