Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Snorkel pe Feroza

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Snorkel pe Feroza

Foto dorite:

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...Do-It-Yourself

Comentariu

Dupa ca am vazut lucrarea lui Aditza cred ca ....nu o sa ma pot abtine si o sa montez si eu unul. Chiar daca numai pentru imagine :))
      Aditza, te rog, se poate foto si din compartimentul motor, cu filtrul?
      Ultima editare de Astral; 23.dec.2014, 11:48. Motiv: ....chiar....se scrie cu I, nu cu e !!!!!!

Comentariu

Foto ceruta.
        Daca ai nevoie de mai multe poze, da-mi adresa de mail pe PM si iti trimit saptamana viitoare.
        Fișiere atașate

Comentariu

Aha, arata bine, multumesc. Cred ca imi ajunge foto. Oricum astept pana trece iarna, pentru ca lucrez afare si altfel deger :)
          Acum, m-am lamurit de ce am nevoie si ce implica.

Comentariu

Salutare.in maxim o lună,dupa ce o sa mi vina noul motor si persoana care e aptă să l monteze,m ar interesa sa ii pun si snorkel.Intrebarea mea este "Care e diferenta intre unul din teavă facut acasa si unul cumparat?"Cu ce influenteaza performanta?Din ce am citit pe aici,puterea nu...

P.S. Ca tot veni vorba de putere,o sa va atasez niste poze cu ferozele băietilor din malaezia.Cel cu care am vorbit avea motor si cutie de toyota land cruiser 2LT cu turbo schimbat,asadar avea 35-uri pe ea iar altii motoare de nissan skyline ,500 de cai.
            Nissan Patrol k260 SD33T
            Suzuki Vitara 1.6 8V

Comentariu

Postat în original de smihai Vezi post
              Salutare.in maxim o lună,dupa ce o sa mi vina noul motor si persoana care e aptă să l monteze,m ar interesa sa ii pun si snorkel.Intrebarea mea este "Care e diferenta intre unul din teavă facut acasa si unul cumparat?"Cu ce influenteaza performanta?Din ce am citit pe aici,puterea nu...

P.S. Ca tot veni vorba de putere,o sa va atasez niste poze cu ferozele băietilor din malaezia.Cel cu care am vorbit avea motor si cutie de toyota land cruiser 2LT cu turbo schimbat,asadar avea 35-uri pe ea iar altii motoare de nissan skyline ,500 de cai.
              Diferenta nu e niciuna, ambele sunt inutile. Poate doar ca imagine si aspect. Daca tu vrei sa arunci banii atunci na, tu stii. Baietii din Malaiezia au o oferta de piese absolut infinita. La noi in Ro abia gasesti un stop, iar piesele de mecanica pe original sunt prohibitive ca si pret. Deci nu are sens sa visam la ce Rocky si Sportakrui au aia in Malaiezia, ca acolo Daihatsu are oferta de accesorii si customizare mai ceva ca Vitarele.
              Cat ai dat pe motor si de unde l-ai luat?

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                Diferenta nu e niciuna, ambele sunt inutile. ...
                Inseamna ca ori n-ai citit cu atentie tot ce s-a scris despre snorkel pe topicul de mai jos, ori n-ai inteles mare lucru, no offence :
                http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l-ul-da-sau-nu

Pe de alta parte, nu trebuie atribuit snorkelului vreun rol in cresterea puterii motorului, rolul acestuia fiind bine detaliat pe acel topic.

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                  Diferenta nu e niciuna, ambele sunt inutile. Poate doar ca imagine si aspect. Daca tu vrei sa arunci banii atunci na, tu stii. Baietii din Malaiezia au o oferta de piese absolut infinita. La noi in Ro abia gasesti un stop, iar piesele de mecanica pe original sunt prohibitive ca si pret. Deci nu are sens sa visam la ce Rocky si Sportakrui au aia in Malaiezia, ca acolo Daihatsu are oferta de accesorii si customizare mai ceva ca Vitarele.
                  Cat ai dat pe motor si de unde l-ai luat?
                  Inutil nu cred ca e,pentru ca altfel nu mai eram nevoit sa schimb motorul acum.Eram doar curios daca e vreo diferenta intre unul pro si unul facut din teava pvc.Asadar o sa fac unul din teava:D
                  Nissan Patrol k260 SD33T
                  Suzuki Vitara 1.6 8V

Comentariu

Din pacate, aici s-au pierdut pozele :
                    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...de-by-Vio-quot

Comentariu

Salut. Eu am avut pe Samurai unul facut din inox si pot sa zic ca arata foarte bine si era chiar teapan. Imi plac foarte mult si cele de plastic dar la vremea respectiva aveam obsesia ca daca e de plastic, se va deteriora mai repede. Dar diferenta intre cele din teava (fie ele din plastic sau inox) si cele matritate/injectate/fabricate "pro" nu este nici una. Inafara de aspect.

Comentariu

Dragilor,

O sa ajung si eu la capitolul snorkel. S-a mai schimbat ceva de cand a murit topicul acesta pana acum?
                        Gasim prin magazine un snorkel dedicat, sau sa ma gandesc la ceva home made?

Tot in aceeasi ordine de idei, as dori sa ii pun si un precuratitor. Nu stiu exact care sau de care, insa as dori sa ii pun. Problema este ca habar nu am cati mc de aer pe minut inghite "animalul" atunci cand e fortat la maxim.
                        Motorul de 1.6, 16 valve.
                        Sau... unde ma pot uita, astfel incat sa gasesc acest parametru?
                        Multumesc!

Comentariu

Postat în original de Bogdan_Hera Vezi post
                          Dragilor,

O sa ajung si eu la capitolul snorkel. S-a mai schimbat ceva de cand a murit topicul acesta pana acum?
                          Gasim prin magazine un snorkel dedicat, sau sa ma gandesc la ceva home made?

Tot in aceeasi ordine de idei, as dori sa ii pun si un precuratitor. Nu stiu exact care sau de care, insa as dori sa ii pun. Problema este ca habar nu am cati mc de aer pe minut inghite "animalul" atunci cand e fortat la maxim.
                          Motorul de 1.6, 16 valve.
                          Sau... unde ma pot uita, astfel incat sa gasesc acest parametru?
                          Multumesc!
                          Cauta unul de Nissan K160/260, asa cum scrie aici :
                          http://forum.club4x4.ro/showthread.p...Do-It-Yourself

Comentariu

Merci.

Referitor la debitul de aer necesar motorului, stie careva ceva?

Comentariu

Salut baieti. Am vazut azi pe unul dintre siturile de vanzari o Feroza echipata cu un snorkel care arata foarte bine. Am trimis mesaj vanzatorului si a fost foarte amabil si mi-a zis ca este de Discovery 1. Mie imi place cum arata. Am sa pun poza.
                              Intreb daca a mai montat cineva de Discovery 1 pe Feroza.
                              Fișiere atașate
                              Ultima editare de Astral; 05.ian.2018, 17:44. Motiv: IMI...ITI....ISI....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !

Comentariu

Gasesti dedicat Feroza pe stock in Romania la 500 ron.
                                "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Procesare...
                                X