Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

portbagaj thule pe feroza

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: portbagaj thule

Postat în original de miniger Vezi post
    ti-am trimis mail detaliat. L-ai primit ?
    nul-am primit decat asta dupa ebay...ma interesa exact modelul din poze........ii sta bine.multumesc......

Comentariu

Postat în original de codrut23 Vezi post
      nul-am primit decat asta dupa ebay...ma interesa exact modelul din poze........ii sta bine.multumesc......

salut,

nu cred ca ti-a placut portbagajul meu ca n-am pus inca poza....dar dupa cum
      scriam si in forum este o solutie struto-camila perfect functionala si, in
      acest moment si testata, in sensul ca nu se rupe nici la vint incasat in
      fata la mersul cu 100 la ora pe sosea si in off-road mediu; lada incarcata
      avea vreo 40 kg.

deci :
      1. deschizi geamurile la hard-top atit cit se poate
      2. te urci pe cirlig sau pe bara spate si vei vedea niste capete semirotunde
      de suruburi
      3. in interiorul hard-topuluidai jos invelitorile cu fermoar si vei vedea
      piulitele corespunzatoare suruburilor de mai sus
      4. le desfaci pe cele 2 mai din spate de pe fiecare parte si acelea vor fi
      gaurile care definesc prinderea.
      5. cauti la Baumax, sau dedeman sau praktikerdoua coltare la 90 grade de
      prins capriori la constructiile de lemn : tabla de 2,5mm , lata de 30x30mm
      lunga pina in 250mm (caci o sa o tai tu cit trebe). Cu aproximatie gaurile
      potrivesc, oricum trebuie sa le lergesti cu burghiul de 12 sau 14mm. Se
      monteaza acolo.
      6. Cumperi bare de portbagaj cu prinderea pe gutter standard Automax (masori
      lungimea barelor !!!!!!! sa nu fie mai mici decit latimea caroseriei fata
      !!!!!!! ). Eu am gasit la Auchan. Gutter-ul este profilul din tabla care
      merge pe deasupra geamurilor laterale la unele masini, facut special pentru
      prinderea portbagajelor.
      7. in fata este prindere standard pe gutter.
      8. in spate, numai partea fixa de la barele cumparate se va sprijini (si vei
      da gauri corspunzatoare in coltare) pe coltare si se prind cu suruburi de M6
      .
      9. cind totul este gata nu uita sa vopsesti antirugina coltarele.
      10. montezi tot si stringi bine de tot suruburile. pui vaselina pe filete sa
      nu-ti rugineasca.
      11. cumperi asta, daca-ti place :
      http://www.portbagaje.net/locatie-po...=16&ssubcat=66
      12. io am rezolvat tot cam in 2 zile, 10 ore de lucru in total

sper sa-ti fie de folos

Comentariu

Salutare!
        Foarte interesanta ideea ta! Crezi ca poti sa imi trimiti si mie mai multe detalii ?

Multumesc!

Comentariu

Re: portbagaj thule pe feroza

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Comentariu

Salut tuturor,

daca doar un client au avut pentru portbagaj la Feroza este foarte posibil ca eu sa fiu acela. Am luat intr-adevar un set de bare de la Thule, dar am fost nevoit sa cumpar doua seturi de picioare intrucat in spate trebuie sa fie mai scurte decat cele din fata, asta din cauza modului de prindere. In plus a trebuit sa mai improvizez din tabla groasa inoxidabila doi suporti care se prind pe parte din spate si pe care mi i-au facut niste meseriasi din Cluj.
            Problema este ca au fost destul de scumpe, dar a meritat intrucat eu mi-am montat un cufar pe care-l port permanent (biciclete, bete de pescuit, ski-uri etc.) si nu am avut nici un fel de problema de cand l-am pus.
            Mai am inca un set de picioare in concluzie. Incerc sa caut link-ul cu forumul unde am gasit solutia, pentru ca nu vreau sa mi-o insusesc. :)

Comentariu

Postat în original de sorin.pacurar Vezi post
              Salut tuturor,

daca doar un client au avut pentru portbagaj la Feroza este foarte posibil ca eu sa fiu acela. Am luat intr-adevar un set de bare de la Thule, dar am fost nevoit sa cumpar doua seturi de picioare intrucat in spate trebuie sa fie mai scurte decat cele din fata, asta din cauza modului de prindere. In plus a trebuit sa mai improvizez din tabla groasa inoxidabila doi suporti care se prind pe parte din spate si pe care mi i-au facut niste meseriasi din Cluj.
              Problema este ca au fost destul de scumpe, dar a meritat intrucat eu mi-am montat un cufar pe care-l port permanent (biciclete, bete de pescuit, ski-uri etc.) si nu am avut nici un fel de problema de cand l-am pus.
              Mai am inca un set de picioare in concluzie. Incerc sa caut link-ul cu forumul unde am gasit solutia, pentru ca nu vreau sa mi-o insusesc. :)
              salut !
              gata l-am facuT sambata!!
              l-am facut tip cos.deci nu thule cu bula de fibra.(coparseu ,cum ii zic eu) ,saptamana asta o sa pun niste poze..Am fost la o tura cu el, 3 rucsaci de 80 si alt echipament..intra la fix)

Comentariu

Si pozele?
                Dacia Duster 4x4
                Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
                  Si pozele?
                  http://imageshttp://imageshack.us/ph...dsc0004qi.jpg/

uite si niste poze.scuze de intarziere dar am fost plecat ..si apoi am am niste probleme cu mrl-urile la ea...........cam asa l-am facut portbagajul..costuri.......niste bere meseriasilor.........

Postat în original de codrut23 Vezi post
                  http://imageshttp://imageshack.us/ph...dsc0004qi.jpg/

uite si niste poze.scuze de intarziere dar am fost plecat ..si apoi am am niste probleme cu mrl-urile la ea...........cam asa l-am facut portbagajul..costuri.......niste bere meseriasilor.........
                  http://imageshack.us/photo/my-images/841/dsc0175jd.jpg/
                  Ultima editare de Astral; 22.iun.2012, 11:34.

Comentariu

Foarte tare, poate ne pui si niste poze mai detailate
                    thanks
                    Nobody remains virgin, life fucks everyone

Comentariu

Salutare am gasit pe net poza asta.Se pare ca in spate se foloseste bara cu prindere tip streasina doar ca trebuie confectionata o streasina mica care se prinde in acel surub vizibil cand deschizi geamurile din spate.Bara care vine in spate dupa cum se vede in poza trebuie sa aiba suporti mai mici de inaltime.
                      Fișiere atașate
                      Dacia Duster 4x4

Comentariu

Cu toate ca a trecut ceva timp de la deschiderea topicului, m-a ajutat sa gasesc suruburile de pe hardtop. Zilele urmatoare o sa ma apuc si eu de construit un portbagaj. Sper sa iasa ok. Intrebare: cam ce greutate sutorta hardtopul?

Comentariu

Postat în original de bogdan.sb Vezi post
                          Cu toate ca a trecut ceva timp de la deschiderea topicului, m-a ajutat sa gasesc suruburile de pe hardtop. Zilele urmatoare o sa ma apuc si eu de construit un portbagaj. Sper sa iasa ok. Intrebare: cam ce greutate sutorta hardtopul?
                          la mine incap 4 rucsaci complet echipati, adica vreo 80 kg
                          Ultima editare de Astral; 20.mai.2013, 08:59.

Comentariu

Mi-am terminat de cateva zile portbagajul. M-a costat cam 300 lei si 4 dupamese de munca. Teava rotunda + coturi + patrata, aproape 1 kg de electrozi, niste platband (pentru suportii din spate), 4 suporti uitati intr-un magazin cu piese de Dacie, grund bun, mastic pensulabil si vopsea negru mat. Toate sudurile le-am izolat cu mastic asa ca nu sunt aspectuase, dar sper sa reziste mai bine la rugina. Are 8 picioare si aprox. 20-25 kg.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	56,5 KB 
ID:	923827Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.JPG 
Mărime:	145,9 KB 
ID:	923828Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.JPG 
Mărime:	261,8 KB 
ID:	923829Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.JPG 
Afișări:	3 
Mărime:	256,8 KB 
ID:	923830Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.JPG 
Mărime:	158,7 KB 
ID:	923831

Comentariu

Bogdan arata super bine portbagajul bravo cred ca este primul portbagaj hand made vazut pe forum cu poze ok si detaliate.
                              Dacia Duster 4x4

Comentariu

Multumesc pentru aprecieri

Comentariu

Procesare...
                                X