Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

portbagaj thule pe feroza


ra4x4

Postări Recomandate

Am fost zilele trecute pe la un vanzator de Thule din Cluj, care-mi spunea ca a vandut unui posesor de Feroza niste bare transversale.

In primul rand l-as ruga pe acesta sa-mi spuna cum e si daca i-au ramas niste piese care se pare ca le-a luat in plus. M-ar interesa pe mine acestea.

 

In aceasi ordine de idei, as intreba si restul clubului feroz-istilor daca si-au cautat solutii la acest capitol.

nu este niciodata prea tarziu pentru o copilarie fericita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: portbagaj thule pe feroza

 

Eu am portbagaj pe Feroza, si pare facut cam pentru ea. E drept ca nu am mai vazut la alta Feroza unul similar.

 

Atasez o poza.Fotografie in comparatie.

 

 

Image-340.thumb.jpg.21479176460e14c89058ce2dcd003d78.jpg

VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: portbagaj thule pe feroza

 

Am fost zilele trecute pe la un vanzator de Thule din Cluj, care-mi spunea ca a vandut unui posesor de Feroza niste bare transversale.

In primul rand l-as ruga pe acesta sa-mi spuna cum e si daca i-au ramas niste piese care se pare ca le-a luat in plus. M-ar interesa pe mine acestea.

 

In aceasi ordine de idei, as intreba si restul clubului feroz-istilor daca si-au cautat solutii la acest capitol.

 

si eu sunt interesat. pe aici prin zona nu am gasit la nimeni.dar am vazut ca altii si-au facut ceva homemade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: portbagaj thule pe feroza

 

Pentru bare transversale are Thule o solutie. Eu ma gandeam la acestea si cand e cazul trantim cutia de skiuri deasupra...

nu este niciodata prea tarziu pentru o copilarie fericita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: portbagaj thule pe feroza

 

salut. daca ai fost la pilkington-parbrize, eu sint ala. mi-au adus ce au stiut ei (750 RON ) si habar n-au avut sa-l monteze, voiau sa-mi gaureasca hard-top-ul chiar daca le-am explicat ca exista gauri astupate . o tineau una si buna cu schitele de montare...; banu'inapoi, ura si la gara. imi fac eu suporti in spate (pentru prindere pe gutter modificata); in fata merge prinderea pe gutter standard cu bare Automaxi si dispozitive de prindere de 200 roni din Auchan...o sa pun niste poze cind e gata. de la toptools se potriveste brici un portbagaj mic de 99 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: portbagaj thule

 

salut!

am si eu o fiara d-asta si mi-a placut portbagajul tau........daca vrei , poti sa-mi spui si mie locatia cat mai exacta a punctelor de prindere prevazute de fabricant pt. portbagaj?? spui ceva de niste gauri astupate?? trebuie sa dau jos hardtopul??exista si in fata gauri astupate, sau cum l-ai prins?? multumesc............

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: portbagaj thule

 

salut!

am si eu o fiara d-asta si mi-a placut portbagajul tau........daca vrei , poti sa-mi spui si mie locatia cat mai exacta a punctelor de prindere prevazute de fabricant pt. portbagaj?? spui ceva de niste gauri astupate?? trebuie sa dau jos hardtopul??exista si in fata gauri astupate, sau cum l-ai prins?? multumesc............

 

ti-am trimis mail detaliat. l-ai primit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: portbagaj thule

 

nul-am primit decat asta dupa ebay...ma interesa exact modelul din poze........ii sta bine.multumesc......

 

 

salut,

 

nu cred ca ti-a placut portbagajul meu ca n-am pus inca poza....dar dupa cum

scriam si in forum este o solutie struto-camila perfect functionala si, in

acest moment si testata, in sensul ca nu se rupe nici la vint incasat in

fata la mersul cu 100 la ora pe sosea si in off-road mediu; lada incarcata

avea vreo 40 kg.

 

deci :

1. deschizi geamurile la hard-top atit cit se poate

2. te urci pe cirlig sau pe bara spate si vei vedea niste capete semirotunde

de suruburi

3. in interiorul hard-topuluidai jos invelitorile cu fermoar si vei vedea

piulitele corespunzatoare suruburilor de mai sus

4. le desfaci pe cele 2 mai din spate de pe fiecare parte si acelea vor fi

gaurile care definesc prinderea.

5. cauti la Baumax, sau dedeman sau praktikerdoua coltare la 90 grade de

prins capriori la constructiile de lemn : tabla de 2,5mm , lata de 30x30mm

lunga pina in 250mm (caci o sa o tai tu cit trebe). Cu aproximatie gaurile

potrivesc, oricum trebuie sa le lergesti cu burghiul de 12 sau 14mm. Se

monteaza acolo.

6. Cumperi bare de portbagaj cu prinderea pe gutter standard Automax (masori

lungimea barelor !!!!!!! sa nu fie mai mici decit latimea caroseriei fata

!!!!!!! ). Eu am gasit la Auchan. Gutter-ul este profilul din tabla care

merge pe deasupra geamurilor laterale la unele masini, facut special pentru

prinderea portbagajelor.

7. in fata este prindere standard pe gutter.

8. in spate, numai partea fixa de la barele cumparate se va sprijini (si vei

da gauri corspunzatoare in coltare) pe coltare si se prind cu suruburi de M6

.

9. cind totul este gata nu uita sa vopsesti antirugina coltarele.

10. montezi tot si stringi bine de tot suruburile. pui vaselina pe filete sa

nu-ti rugineasca.

11. cumperi asta, daca-ti place :

http://www.portbagaje.net/locatie-port.php?id=271&scat=16&ssubcat=66

12. io am rezolvat tot cam in 2 zile, 10 ore de lucru in total

 

sper sa-ti fie de folos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: portbagaj thule pe feroza

 

Salut tuturor,

 

daca doar un client au avut pentru portbagaj la Feroza este foarte posibil ca eu sa fiu acela. Am luat intr-adevar un set de bare de la Thule, dar am fost nevoit sa cumpar doua seturi de picioare intrucat in spate trebuie sa fie mai scurte decat cele din fata, asta din cauza modului de prindere. In plus a trebuit sa mai improvizez din tabla groasa inoxidabila doi suporti care se prind pe parte din spate si pe care mi i-au facut niste meseriasi din Cluj.

Problema este ca au fost destul de scumpe, dar a meritat intrucat eu mi-am montat un cufar pe care-l port permanent (biciclete, bete de pescuit, ski-uri etc.) si nu am avut nici un fel de problema de cand l-am pus.

Mai am inca un set de picioare in concluzie. Incerc sa caut link-ul cu forumul unde am gasit solutia, pentru ca nu vreau sa mi-o insusesc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: portbagaj thule pe feroza

 

Salut tuturor,

 

daca doar un client au avut pentru portbagaj la Feroza este foarte posibil ca eu sa fiu acela. Am luat intr-adevar un set de bare de la Thule, dar am fost nevoit sa cumpar doua seturi de picioare intrucat in spate trebuie sa fie mai scurte decat cele din fata, asta din cauza modului de prindere. In plus a trebuit sa mai improvizez din tabla groasa inoxidabila doi suporti care se prind pe parte din spate si pe care mi i-au facut niste meseriasi din Cluj.

Problema este ca au fost destul de scumpe, dar a meritat intrucat eu mi-am montat un cufar pe care-l port permanent (biciclete, bete de pescuit, ski-uri etc.) si nu am avut nici un fel de problema de cand l-am pus.

Mai am inca un set de picioare in concluzie. Incerc sa caut link-ul cu forumul unde am gasit solutia, pentru ca nu vreau sa mi-o insusesc. :)

 

salut !

gata l-am facuT sambata!!

l-am facut tip cos.deci nu thule cu bula de fibra.(coparseu ,cum ii zic eu) ,saptamana asta o sa pun niste poze..Am fost la o tura cu el, 3 rucsaci de 80 si alt echipament..intra la fix)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Si pozele?

http://imageshttp://imageshack.us/photo/my-images/841/dsc0175jd.jpg/hack.us/photo/my-images/194/dsc0004qi.jpg/

 

uite si niste poze.scuze de intarziere dar am fost plecat ..si apoi am am niste probleme cu mrl-urile la ea...........cam asa l-am facut portbagajul..costuri.......niste bere meseriasilor.........

 

http://imageshttp://imageshack.us/photo/my-images/841/dsc0175jd.jpg/hack.us/photo/my-images/194/dsc0004qi.jpg/

 

uite si niste poze.scuze de intarziere dar am fost plecat ..si apoi am am niste probleme cu mrl-urile la ea...........cam asa l-am facut portbagajul..costuri.......niste bere meseriasilor.........

 

http://imageshack.us/photo/my-images/841/dsc0175jd.jpg/

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: portbagaj thule pe feroza

 

Salutare am gasit pe net poza asta.Se pare ca in spate se foloseste bara cu prindere tip streasina doar ca trebuie confectionata o streasina mica care se prinde in acel surub vizibil cand deschizi geamurile din spate.Bara care vine in spate dupa cum se vede in poza trebuie sa aiba suporti mai mici de inaltime.

portbagaj.jpg.47adb7a78289c8c26a2a69bf276ca142.jpg

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare