Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

portbagaj thule pe feroza

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• bahams
    a răspuns
    Re: portbagaj thule pe feroza

Salut,

ma intereseaza si pe mine unul, stiti de unde pot cumpara?
    Multumesc,

Lasă un comentariu:

• bogdan.sb
    a răspuns

Frumos sau mai bine zis: fain (ca la noi, in Ardeal)
    Ultima editare de Astral; 09.apr.2014, 21:12.

Lasă un comentariu:

• ciprian2012
    a răspuns

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-04-08 18.13.02.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	1,16 MB 
ID:	947723Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-04-08 18.13.57.jpg 
Mărime:	1,67 MB 
ID:	947728Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-04-08 18.13.39.jpg 
Mărime:	1,60 MB 
ID:	947727Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-04-08 18.13.25.jpg 
Mărime:	1,64 MB 
ID:	947726Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-04-08 18.13.18.jpg 
Mărime:	1,35 MB 
ID:	947725Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-04-08 18.13.10.jpg 
Mărime:	1,48 MB 
ID:	947724

Lasă un comentariu:

• ciprian2012
    a răspuns

Eu trebuie sa folosesc ultima gaura...ca asa e facut portbagajul...deci mai greu...cum am zis va trebui sa scot geamurile , nu am alta cale...de ce sa fie simplu cind poate fi complicat :)

Lasă un comentariu:

• bogdan.sb
    a răspuns

Eu am reusit sa bag urechile de prindere, culisand din spate spre fata, fara sa demontez geamurile. Desi a cam fost la limita... Si am folosit penultima gaura ....

Lasă un comentariu:

• ciprian2012
    a răspuns

Treaba care trebuia sa fie de 5 minute , se prelungeste....trebuie sa dau jos geamurile laterale spate....prinderea din spate e usor accesibila daca rabatez geamurile, cea din fata nu prea...tre sa dau jos geamurile , din surubele de interior cred...

Lasă un comentariu:

• ciprian2012
    a răspuns

Salut

Multumesc mult...am gasit capacul ala din aluminiu de la interior, l-am dat jos si am reusit sa scot dopurile...am luat masura ce suruburi am nevoie si sper dupa masa cind ajung acasa sa instalez portbagajul

Revin cu poze cind e sus

Lasă un comentariu:

• bogdan.sb
    a răspuns

Dupa cum am spus, aseara am ajuns acasa pe seara, deci nu am mai facut poze.
    Dar, daca nu te descurci, fac astazi - cel putin teoretic, ajung mai repede acasa, pe lumina ...

Lasă un comentariu:

• ciprian2012
    a răspuns

Multumesc de informatii...eu am portbagajul, tocmai l-am cumparat de pe tocmai :)
    Are L-urile respective cu gauri...de pe o Feroza adusa din Belgia , mi-a zis tipul...e un francez ce sta in Cluj de citiva ani , se ocupa cu Feroze..acum a trecut pe IMS-uri
    Nu stiam cum sa scot dopurile alea de sub geamurile hardtopului...acuma cind ajung acasa ma uit in interior cum mi-ai scris, desi m-am uitat aseara si la interior si in afara de tapiteria de plafon nu am vazut nimic...iar dopurile am incercat sa le scot da nu am reusit...dar te anunt, eventual pun si poze dupa ce instalez portbagajul
    Al meu e scurt , exact cit hardtopul

Revin...

Lasă un comentariu:

• bogdan.sb
    a răspuns

Postat īn original de ciprian2012 Vezi post
    Salut Bogdane,

Referitor la pozele postate de tine cu portbagajul...poti sa imi spui te rog cum ai facut prinderea pe hard top...am vazut ca sunt niste dopuri dupa ce dai la o parte geamurile de la hardtop...se scot cu surubelnita sau cum se scot? In locul lor se pot infileta ceva surube sau cum ai facut prinderea. O poza mai in detaliu m-ar ajuta foarte mult.

Multumesc frumos.
    Daca reusesc sa ajung acasa pana se insereaza, o sa trimit si foto.
    Am adoptat urmatoarea metoda: niste suporti confectionati din platband subtire, in forma de "L", cu partea scurta sprijinita pe hardtop, sub geam, si prinse cu suruburi de orificiile special prevazute, iar celalalt capat sudat pe portbagaj. Ca sa am acces, in interior, pe laterale, longitudinal, exista cate-un ornament de aluminiu, pe fiecare parte, care are 2 surubele in capete. Se demonteaza si apoi se pot scoate dopurile cu o surubelnita in cruce, numar mai mare. Sunt 5 (parca) dopuri / parte, deci le scoti doar pe cele necesare. Ca sa nu se infiltreze apa, am recurs la o metoda mai empirica: putin silicon intre picioarele portbagajului si hardtop ...
    Am si polizat din grosimea picioarelor ca sa nu loveasca geamurile spate in ele ...
    Cam asta am facut ...

Lasă un comentariu:

• ciprian2012
    a răspuns

Salut Bogdane,

Referitor la pozele postate de tine cu portbagajul...poti sa imi spui te rog cum ai facut prinderea pe hard top...am vazut ca sunt niste dopuri dupa ce dai la o parte geamurile de la hardtop...se scot cu surubelnita sau cum se scot? In locul lor se pot infileta ceva surube sau cum ai facut prinderea. O poza mai in detaliu m-ar ajuta foarte mult.

Multumesc frumos.

Lasă un comentariu:

• shushy
    a răspuns

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...u-Feroza/page4Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DPP_55.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	1,13 MB 
ID:	940527Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20090105_005.jpg 
Mărime:	599,2 KB 
ID:	940528

Lasă un comentariu:

• bogdan.sb
    a răspuns

Multumesc pentru aprecieri

Lasă un comentariu:

• Caphonne
    a răspuns

Bogdan arata super bine portbagajul bravo cred ca este primul portbagaj hand made vazut pe forum cu poze ok si detaliate.

Lasă un comentariu:

• bogdan.sb
    a răspuns

Mi-am terminat de cateva zile portbagajul. M-a costat cam 300 lei si 4 dupamese de munca. Teava rotunda + coturi + patrata, aproape 1 kg de electrozi, niste platband (pentru suportii din spate), 4 suporti uitati intr-un magazin cu piese de Dacie, grund bun, mastic pensulabil si vopsea negru mat. Toate sudurile le-am izolat cu mastic asa ca nu sunt aspectuase, dar sper sa reziste mai bine la rugina. Are 8 picioare si aprox. 20-25 kg.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.JPG 
Mărime:	56,5 KB 
ID:	923827Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.JPG 
Mărime:	145,9 KB 
ID:	923828Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.JPG 
Mărime:	261,8 KB 
ID:	923829Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.JPG 
Afișări:	3 
Mărime:	256,8 KB 
ID:	923830Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.JPG 
Mărime:	158,7 KB 
ID:	923831

Lasă un comentariu:

Procesare...
X