Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Set motor Feroza


pacepa

Postări Recomandate

Hello, my feroza cand am cumparat-o avea un consum de ulei cam mare (3l / 1000 Km) asa ca m-am decis sa-i fac setul motor si am dus-o la mecanic

A desfacut-o si am schimbat urmatoarele:

-garnitura chiulasa =100ron

-garnitura evacuare =100ron

-garnitura admisie =12ron

-curatat si rectificat chiulasa =400ron + semering arbore si semering-uri supape =140ron

-segmenti =300ron

-bujii =55ron

-ulei 4l aral 10W40 =75ron

-filtru ulei =15ron

-manopera =550ron

Piesele au venit in 3 zile lucratoare si totul a durat 9 zile :x

Sper sa va fie de folos datele postate

Editat de Astral
Nobody remains virgin, life fucks everyone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Cuzinetii nu i-ai schimbat? Baghy cand vii prin Buc te invit sa dai o tura cu Fiara mea sa vezi cum merge. Depinde si ce cota de reparatie este . Ca daca sunt segmenti standard va merge ca atunci cand a iesit pe poarta fabricii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Segmenti standard; merge intradevar bine, am facut 500 Km si nu mai consuma nici gram de ulei, in schimb cred ca a crescut consumul de benzina: 15 l / 100 Km

Editat de pacepa
Nobody remains virgin, life fucks everyone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut pacepa! Am si eu o masina Daihatsu si as vrea sa te intreb de unde ai cumparat segmentii?

 

Pentru exemplificare postez si o poza masinii sportrak

 

18072010(002).thumb.jpg.c4e364fee4fde1270f51388a742abfc9.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Set motor Feroza

 

Salutare tuturor,

 

Rog foarte mult pentru cine are posibilitatea sa-mi procure (sau poate le are deja) segmenti si set garnituri motor, sau sa-mi dea vreo informatie de unde as putea sa le cumpar.

 

Autoturismul este Daihatsu Feroza fabricatie 1995, motor1.6 i HD-E si consuma mult ulei.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Ia legatura cu Baghy el a refacut motorul recent.Si te trimitem daca este la acelasi mecanic aflam si un pret 90% esti ca si rezolvat :).

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Poate totusi nu este inca de facut setul.Ar trebui mers la mecanic sa faca prima oara un test de compresie.In functie de compresia avuta pe fiecare piston se va trage concluzia daca desface sau nu.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Foarte bine punctat. Am sa fac ce spui chiar vineri si ma bucur ca mi-ai zis asta pentru ca este exact ceeace gandeam si eu. In functie de masuratorile obtinute o sa iau o decizie daca schimb si segmentii sau doar simeringurile supapelor. Am intrebat de segmenti preventiv ca sa nu stau cu motorul desfacut prea multe zile.

 

 

MUltumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Buna ziua,

 

 

Am fost cu Feroza 95 HD-E, la finu (are service auto) am masurat compresia pe fiecare cilindru si a iesit foarte bine (13 bar iar limitele sunt 10,3 ~13,7 bar). Bucurie mare am decis sa schimbam simeringurile suppapelor. Am inlocuit simeringurile supapelor direct pe masina, am pus ulei nou, am mers cu ea 100 Km fara a depasi 3000 rpm si am verificat pe joja. La fel ca la inceput consum 500 ml la100 Km. Ne-am mirat amandoi de acest fenomen mai ales ca la relanti si la mers constant nu scoate niciun fel de fum. Am mers si in spatele ei si doar la accelerari in forta scoate un fum combinat negru cu albastrui dar nici acela nu este foarte mult. Ne gandim acum ca doar segmentii de compresie isi fac treaba iar ceilalti doi sunt blocati, uzati etc. O sa desfacem motorul sa analizam bine fenomenul insa nu am segmenti. Rog frumos pe cine poate sa-mi spuna si mie unde-i pot gasi sau poate-i are deja cineva (un nr. te telefon, o locatie).

Deasemenea daca are cineva vreo sugestie, idee, explicatie, situatie similara legata de cele prezentate mai sus il rog sa faca putina lumina.

 

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Gasesti segmenti la orice firma de piese auto. Vezi Al Padrino sau Unix. Nici nu costa o caruta de bani. Dar ma intreb eu: te costa asa mult uleiul incat sa merite tambalaul cu desfacutul motorului? Daca el merge frumos, rotund, are compresie si are putere, chiar vrei sa-l desfaci? Apropo, o sa vrei si garnitura de chiulasa, nu numai segmenti.

Editat de Ryder
VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

Salut,

 

 

Multumesc pentru raspuns Ryder , insa este un consum foarte mare care duce si la costuri mari (uleiul este scump, consumul de benzina creste) si in timp se agraveaza starea intregului motor.

Legat de segmenti, evident cautasem si eu si la Al Padrino si la ingaraj.ro si pe inca un site de vanzari on line din Constanta insa am citit pe acest forum de la colegii cu vechime in feroza (baghi, pacepa) cum ca au folosit niste segmeti rik probabil de la RIKEN si care au dat rezultate bune. Preturile de la ingaraj si constanta m-au deranjat 700 si 800 lei , iar cu cele de la Al Padrino se poate trai 350 lei.

O sa desfac motorul maine sa vad ce gasesc in el. Daca mai sunt si camasile uzate ... aleluia.

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Set motor Feroza

 

O solutie care ajuta la deblocarea segmentilor ai incercat? O solutie de curatare interna si deblocare segmenti de la Motul de exemplu ? Eu am reusit sa deblochez pe la un camion un segment cu probleme.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare