Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???


bogdy_daihatsu

Postări Recomandate

Un weekend fain tuturor.sunt nou in club.am si eu in posesie o jucarie pentru oameni mari,de cateva luni.am reusit sa o fac sa arate ca noua doar ca am nevoie de niste cauciucuri ceva mai cramponate si mai late.pe jantile ce le-am luat erau gume 225/70/15.nu am modificat suspensia.stie cineva daca ar incapea 235/75/15...am gasit un set,BFgoodrigh la bani ok.:tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: FEROZA:dimensiuni maxime la cauciucuri???

 

Da merge. Am avut eu 235/75/R15 pe FEROZA fara probleme... cam la limita dealtfel. Acum depinde si cat de inaltata e a ta. Am si o poza cu ea sa vezi cum arata daca esti interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA:dimensiuni maxime la cauciucuri???

 

Eu am 235/75/15 dar am arcuri noi pe spate si e ridicata din bari vreo 3 centimetri.

 

Insa turbo dakar sunt copie bfg mt km 1, care au fost inlocuite de km2.

 

Cele resapate sunt putin mai mari si mult mai grele decat unele originale.

Te sfatuiesc sa cumperi unele Bfg, asta daca nu vrei ceva profil extrem de tip simex.

 

Daca nu iti intra si vrei sa pui masura asta poti sa faci un body lift. E metoda cea mai simplu pentru montarea unor cauciucuri marite.

 

Si At-urile si Mt-urile sunt all-roundere foarte bune dar nu exceleaza la nimic. Se tocesc greu, sunt silentioase, au lateralele intarite dar in noroi nu fac minuni.

 

Pentru orice alta nelamurire nu ezita sa intrebi.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA:dimensiuni maxime la cauciucuri???

 

Multumesc tuturor.azi am reusit sa montez gumele pe masina.s-au potrivit.arata super si merge la fel.arcurile de pe spate sunt noi,iar la barile de torsiune nu am umblat pentru ca se auzea un scartait cand erau rotile virate la maxim si ma gandeam ca a putea fi rupta vreuna.masina nu sta inclinata sau nu are tendinta sa coboare mai mult in vre-o parte.

Deocamdata o las asa,pentru ca nu ma bag la noroaie si nici catarare nu fac.oricum FEROZA e FEROZA.o jucarie pentru oameni mari:be:10[ATTACH=CONFIG]109080[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]109081[/ATTACH]IMG00124-20110620-1602.thumb.jpg.038ebcfc00985064e55cb92866247a56.jpgIMG00127-20110620-1943.thumb.jpg.03a71595d83108b4f61b6b59f029dc6c.jpgIMG00128-20110620-1943.thumb.jpg.b35a5e24b06f25e295d5bb305ea2f112.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA:dimensiuni maxime la cauciucuri???

 

Sincer nu stiu.cel de la vulcanizare spunea ca trebuie sa le tin in jur de 2,2-2,5 atm.cam cat ar fi ok sa le umflu/crezi ca asta ar putea fi cauza scartaitului?scuze daca e offtopic:be

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA:dimensiuni maxime la cauciucuri???

 

Sincer nu stiu.cel de la vulcanizare spunea ca trebuie sa le tin in jur de 2,2-2,5 atm.cam cat ar fi ok sa le umflu/crezi ca asta ar putea fi cauza scartaitului?scuze daca e offtopic:be

 

salut.

1.8 fata si 2 spate.

eu mergeam cu 1.8 si fata si spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: FEROZA:dimensiuni maxime la cauciucuri???

 

eu am avut pe fieroza mea 235/75 r15 si distantiere de 5 cm dar este inaltata putin asa ca nu sunt probleme la virare sau coborare. presiune 1,8-2 bar.

LUCIAN BLAGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Cam atinge si cu suspensia buna.Deci arcuri noi, arcuri springuite, body lift , taiat aripi (nu recomand), sau. ...

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Salutare eu am montât pe Feroza mea 235/75/15 BG MT dar am body de 4cm am arcuri refacute si ridicate 4cm inclusiv de fata din bari si am luat si jante cu un MT de -25 si arata si merge deosebit iar pe asfalt nici nu le aud la 100km/h.

 

Numai bine

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Pt 235 ai nevoie de jante cu 7 j. Daca pui 5.5 o sa dejantezi lejer cu presiune mica in ele.

235 75 15 este echivalent cu 29.5 nu 30. Nu cred ca a pus nimeni 235 pe jante 5.5 j. La 5.5 j poti sa pui un 215 maxim. Au baietii pe samurai o.groaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Nu dejanteaza deloc, pe janta lata dejantezi pe ingusta nu.Eu zic ca sta bine 235 pe 5.5j

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38411-gume-inguste-pe-jante-late/page3

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Hai frate garda la sol o cresti usor si ieftin, o ridici din bari pe fata si in spate faci macar niste cercei mai lungi, probabil ai facut deja nu stiu...Legat de janta ai dreptate :)

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare