Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Daihatsu Terios de la A la Z

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Daihatsu Terios de la A la Z

Salutare tuturor!!!

Daihatsu Terios 1998 61kw primul lucru rezolvat rugina:
    insonorizant - 26 lei cutia
    sprai vopsea - 80 lei
    tabla - 100 lei
    chit - 80 lei
    dupa care schimbat:
    brate fata - 250 lei
    bielete antirului - 173 lei (cumparat bucse de Dacie 1300 8 bucse - 8 lei - economie )
    facut unghi de fuga - 60 lei
    schimbat uleiuri Mobil1 80W90 - 25lei/litru diferentiale
    75W90 - 65 lei/litru in cutia de viteze si cutia de transfer
    Motor ulei Centro Motorol - made in Germany 5W40 120lei/5litri
    filtru ulei mann - 25 lei
    filtru aer mann - 45lei
    bujii - 92 lei
    filtru benzina 92 - lei
    manopera totala 300 euro

Probleme: Terios-ul este o masina cu o tabla foarte proasta, peste tot este tabla dubla, adica sunt doua table paralele intre care se face condens si putrezeste din interior spre exterior (lonjeroane, pod pedalier, aripi interioare, etc.) cand lovesti sau incerci sa cureti surpriza cade "halca". Ca sa schimbi bratele tr data bara de torsiune jos. Toate suruburile, fiind o masina veche, sunt ruginite si oricat de atent ai fi 3 din 10 se rup.
    Fișiere atașate
    Ultima editare de Dorin_Z; 22.nov.2011, 21:11.
    Suzuki Vitara my offroader!!!

Re: Daihatsu Terios de la A la Z

Finalizare antifonare. Urmeaza vopsitul partilor exterioare afectate de rugina.
    Fișiere atașate
    Ultima editare de Dorin_Z; 21.nov.2011, 20:47.

Comentariu

good job!
      Nobody remains virgin, life fucks everyone

Comentariu

Prin care colt al Timisorii ai gasit persoana care ti-a facut lucrarile astea???
        Locuiesc in oras si am un/o Feroza pe care as vrea sa-l/o cosmetizez la primavara (curatarea ruginii, tratament antirugina + antifonare). Asa ca am inceput cautarile de pe-acuma, dar am ramas dezamagit. Aparent, singura persoana cu suficienta rabdare, seriozitate si agregatele necesare lucrarii este un batranel din Pischia, dar si in cazul lui exista o necunoscuta, respectiv nu stie daca la primavara va mai avea chef sa se apuce de treaba!!!!
        Da-mi, te rog, un indiciu, pentru ca se pare ca nu am cautat suficient de bine, din moment ce tu ai gasit meseriasul. Sau poate meseriasul esti chiar tu?
        Multumesc.

Comentariu

Razvi, daca rugina e doar superficiala poti sa o cureti singur.

Daca mai ai si ceva gauri atunci ai nevoie de un meserias. sfatul meu e sa intreabi in cat mai multe locuri inainte sa te apuci.
          Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Comentariu

Da, rugina este superficiala si localizata pe sasiu si "burta" masinii. Am urmarit foarte atent aspectul asta in momentul in care m-am hotarat sa o cumpar. Rugina este de fapt o pelicula si nu a apucat sa manance materialul, pentru ca neamtul (masina a fost adusa din Germanica anul trecut) a avut grija de ea - asta se observa chiar cu ochiul liber, iar fostul proprietar din Timisoara a fost un tip la fel de riguros si serios.
            Am citit pe forum cam tot ce se putea cu privire la curatarea ruginii, tratamentul pentru prevenirea reaparitiei ei etc., dar nu am gasit in comert substante convertoare, iar cele gasite pe net au niste preturi de nunta la care canta vreun manelist.

Comentariu

@razvi3006 - eu am facut masina la un vecin care are service si mai face si tinichigerie la prieteni. Daca doresti eu iti dau numarului lui de telefon il suni, spui ce probleme ai si vezi ce zice! Daca esti interesat iti trimit numarul meu pe private si vb!

Comentariu

Postat în original de Dorin_Z Vezi post
                Daca esti interesat iti trimit numarul meu pe private si vb!
                Ceau Dorin. Da, astept nr. vecinului tau si iti multumesc. Iti trimit si nr. meu pe privat, iar daca iti permite timpul si ai chef, stam la o poveste.

Comentariu

Numarul este pe private - vorbeste si vezi ce zice! Nu prea face tinichigerie cu toate ca lucra foarte bine si este sudor de o viata, dar daca zici ca nu sunt probleme mari nu cred ca te refuza. El este PFA - face distributii uleiuri suspensii etc si la pret bun, pt orice masina.

Comentariu

Teriosul la vopsit! Au fost revopsite partile cu probleme, toate ornamentele si jantele 1000 lei cu tot cu vopsea, cuptor si manopera.
                    Fișiere atașate
                    Ultima editare de Dorin_Z; 08.ian.2012, 21:28.

Comentariu

Teriosul terminat mai am de schimbat telescoapele spate! A fost scos la plimbare!
                      Fișiere atașate

Comentariu

Au fost schimbate si telescoapele spate 254 lei/buc. adica 508 lei total! Marca LIP pt 4x4 made in U.K. Masina sta mult mai bine pe drum si m-am scapat si de zdranganitul din spate, totul functioneaza perfect. Joi la vanatoare sa ia un pic de noroi in bot .

Poze si impresii dupa iesire.
                        Fișiere atașate
                        Ultima editare de Astral; 23.ian.2012, 13:58.

Comentariu

Nu am facut poze la vanatoare, dar am fost in weekend sa explorez "Romanian Garden" :) si a fost de vis iar Terios-ul s-a comportat exemplar.

Consum: - 8,5 extern viteza 110km/h pe autostrada 120 km/h, foarte multumit tinand cont ca este o masina 4x4 permanent, iar viteza de croaziera este undeva la 90-100km/h. Eu am talpuit-o pt ca m-am grabit, in mod sigur poate mai bine.
                          - 12,5 urban - Timisoara
                          Fișiere atașate

Comentariu

salut
                            unde gasesc piese de Terios penrtu o inaltare, arcuri amortizoare etc
                            Toata lumea are o pasarica, eu am un stol, dar al meu zboara.

Comentariu

Postat în original de flydragos Vezi post
                              salut
                              unde gasesc piese de Terios penrtu o inaltare, arcuri amortizoare etc
                              ce an de fabricatie si motorizare are masina ?

Comentariu

Procesare...
                              X