Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparatie articulatie sferica (omocinetica)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Reparatie articulatie sferica (omocinetica)

Am plecat de la un joc la roata si am ajuns sa desfac toata articulatia sferica la un Daihatsu Rocky pentru a constata ca trebuie sa inlocuiesc rulmentii in jurul carora pivoteaza aceasta. Kit-ul necesar pentru treaba asta l-am gasit aici:
    http://www.shoptown.com.au/products/...uto-parts.html
    Evident nu am nici un cod pentru un astfel de kit iar la magazine nu se uita nimeni la tine daca nu ai o serie de caroserie care sa o gaseasca in programele lor.
    Rulmentii necesari sunt Koyo TR 0305A , mai nou am inteles ca se vand sub codul TR0305AF4, astia sper sa ii gasesc usor la o firma de rulmenti, ceea ce ma preocupa este garnitura de cauciuc profilata care etanseaza articulatia sferica (vezi foto) si care nu stiu de unde sa gasesc una. Pe ea exista un cod: BZ2524E si o marca banuiesc NOK. Pe net nu am gasit nimic in acest sens. S-o potrivi ceva de pe la Toyota? Are diametrul exterior 150 mm si interior 110mm.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	etansare articulatie sferica Daihatsu.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	137,7 KB 
ID:	1018599Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1010480.jpg 
Mărime:	102,7 KB 
ID:	1018600
    Ignis 4x4

Reparatie articulatie sferica Daihatsu Rocky

Rulmentii nu sunt ceva comun, evident nu se putea altfel si costa o caruta de bani vreo 37 euro/buc. De garnituri ce sa mai zic ma gandesc din ce material sa le remanufacturez eu. Daca aveti si alte idei va multumesc anticipat.

Din pacate constat ca la noi service serios ca pe vremuri nu mai exista - tot ce se face se face cu programul si cu calculatorul. Daca acolo nu le da lor direct codul echivalent sa vine piesa doar sa o scoata pe cea veche sa o puna pe cea noua nu face nimeni nimic. Toti se lauda cu modificari, cu nebunii insa daca nu le vine kit sa ia sa puna direct piesa nu exista meseriasi cum era pe vremuri de se puteau turna si garnituri la automecanica.
    Ultima editare de Ignis; 26.mar.2012, 16:14.
    Ignis 4x4

Comentariu

Re: Reparatie articulatie sferica Daihatsu Rocky

Postat în original de Ignis Vezi post
      Rulmentii nu sunt ceva comun, evident nu se putea altfel si costa o caruta de bani vreo 37 euro/buc. De garnituri ce sa mai zic ma gandesc din ce material sa le remanufacturez eu. Daca aveti si alte idei va multumesc anticipat.

Din pacate constat ca la noi service serios ca pe vremuri nu mai exista - tot ce se face se face cu programul si cu calculatorul. Daca acolo nu le da lor direct codul echivalent sa vine piesa doar sa o scoata pe cea veche sa o puna pe cea noua nu face nimeni nimic. Toti se lauda cu modificari, cu nebunii insa daca nu le vine kit sa ia sa puna direct piesa nu exista meseriasi cum era pe vremuri de se puteau turna si garnituri la automecanica.
      Rulmentii nu au dimensiuni comune cu 30302 sau 30303?
      Ia unul de pe masina si incearca sa faci o comparatie la un magazin de rulmenti cu unii cu codurile de mai sus.
      La Samurai de exemplu e potrivesc 30302. La Toyota de regula potriveste 30303. Acestia sunt rulmenti comuni si de regula ii gasesti pe stoc.
      Ultima editare de Max; 25.mai.2014, 21:56.

Comentariu

Re: Reparatie articulatie sferica

Intre timp am ajuns si eu la concluzia asta cautand intr-un catalog SKF. 30303 ar fi ce imi tb. mie.
        Din pacate mai ramane sa manufacturez garnitura aia care inca nu am idee cum sa o scot la capat. Multumesc de sfat si de confirmarea ca e bine ce am gandit si eu !
        Ignis 4x4

Comentariu

Postat în original de Ignis Vezi post
          Din pacate mai ramane sa manufacturez garnitura aia care inca nu am idee cum sa o scot la capat.
          Nu stiu daca sau cat te ajuta, dar, arunca un ochi si aici:http://www.lrseries.com/shop/product...L.html?sort=za
          Are 152mm exterior, 112mm interior.

LE= am uitat sa precizez: e vorba de un simering.
          Ultima editare de teddybear; 26.mar.2012, 23:59.
          It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Simeringuri se gasesc, am intors catalogul Elring pe toate partile insa doar sa il iei si sa il tai pentru ca grosimea nu ma ajuta. Am cumparat astazi 4 rulmenti SKF 30303 J2 de la Badi. Sunt exact ce imi trebuie, au fost singurii care si-au dat interesul si m-au ajutat sa caut rulmentul de care aveam nevoie. Am gasit chiar si rulmentii originali la rulmentionline.ro insa pretul era foarte mare pentru un rulment de acest gen respectiv vreo 37 euro pe bucata, in conditiile in care pe cei SKF am dat tot aceeasi suma insa in RON :)

Din pacate la rulmentii SKF va fi foarte complicata extragerea inelului exterior din cauza unei cote care nu mai permite rezemarea dispozitivului extractor.

Inca sunt in cautarea unui material pentru confectionarea garniturii.
            Ultima editare de Ignis; 29.mar.2012, 23:28.
            Ignis 4x4

Comentariu

Lucrarile au avansam mult intre timp, am refacut complet articulatiile sferice cu inlocuire de simeringuri, curatare perfecta sablare, vopsire si gresare cu unsoare Motul albastra. Garniturile problema le-am taiat din piele groasa in unghi - solutia perfecta, cred ca mai buna ca solutia cu cauciuc originala.
              A ramas o problema cu un cloncanit cand este in 4x4 si se bracheaza maxim stanga, lucru care cred ca se va rezolva prin reglarea unghiului de bracaj al rotii cu limitatoarele existente. Problema apare doar cand se transmite si forta, pe 4x2 nu face zgomot.
              Ceea ce m-a enervat zilele astea este volanul care nu am reusit de nici un fel sa il scot de pe ax. Am facut o presa teapana si nu am reusit sa il extrag. Nu stiu ce sa ii mai fac o sa incerc sa il incalzesc cu flacara oxiacetilenica. Problema e ca sta stramb ca sa merg drept, iar cum e montat acum nu am destul filet de reglaj ca sa aduc rotile drepte si sa fie si el drept, imi sta si caseta decalata... Volanul o sa il inlocuiesc insa preferam sa il extrag fara sa il tai de acolo ca sa pot merge cu el cand cumpar butucul de adaptare pentru noul volan sa il pot testa ca am mai avut surprize cu incompatibilitati.

Nume:	dupa.jpg 
Mărime:	119,6 KB 
ID:	891899Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	inainte.jpg 
Mărime:	119,3 KB 
ID:	891900Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	reparatie articulatie sferica.JPG 
Mărime:	219,5 KB 
ID:	891901Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	saboti daihatsu rocky.JPG 
Mărime:	265,7 KB 
ID:	891902Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	articulatie sferica daihatsu.jpg 
Mărime:	112,4 KB 
ID:	891903
              Ultima editare de Ignis; 07.mai.2012, 00:13.
              Ignis 4x4

Comentariu

Salut,daca tot ai cautat piese si ai gasit intr un tarziu poate ma ajuti si pe mine cu un cap de planetara, are nr de dinti 26 cu 30
                multumesc
                Transsylvania Off Road Club
                "ELEFANTUL"

Comentariu

Eu nu am mai schimbat capetele de planetara, am constatat pana la urma ca totul este ok si problemele apareau doar din niste reglaje si strangeri la cuplu ale unor suruburi. La mine nu mai face nici un zgomot fie 4x2 sau 4x4. Capete de planetara am gasit in cataloage de la diversi producatori insa la noi in tara pe nicaieri nu s-a adus asa ceva.

P.S. Am citit ultimul post al meu cu volanul - s-a rezolvat si cu el dar mari batai de cap am avut. L-am scos pana la urma insa coloana de directie nu cadea la locul ei, avea joc nu intelegeam ce se intampla. Noroc cu manualul de reparatii si cu cotele date acolo, am constatat ca era mai scurta decat trebuie. Coloana are un sistem teoretic de unica folosinta de pliere la impact. Ei bine cumva aceasta coloana de directie era pliata respectiv mai scurta cu vreo 14 mm fata de nominal si de aici o intreaga nebunie pana mi-am dat seama de ce nu veneau rulmentii pe treptele lor pe arborele coloanei.
                  Ultima editare de Ignis; 14.dec.2012, 19:57.
                  Ignis 4x4

Comentariu

Ar trebui sa modificam titlul topicului asta pentru ca o sa continui aici cu probleme si remedieri diverse care nu mai au legatura cu articulatiile sferice. Eventual rog un moderator sa puna un titlu adecvat gen "Daihatsu Rocky-reparatii mecanice".
                    Astazi am efectuat inspectia ITP si am descoperit ca rotile puntii fata franeaza inegal. Dupa cateva teste pe standul de frana isi mai revenise insa revenirea a avut pretul ei... dupa un drum de 4-5km s-a aprins martorul de la lichidul de frana care se apropia de minim si ce sa vezi curge un etrier
                    Mentionez ca etrierii au fost demontati asta vara si am schimbat toate garniturile, am curatat perfect totul, mai putin pe la pistonase, care erau ciupite de coroziune. Acolo am slefuit usor ca sa nu trec de tratamentul termic si le-am montat inapoi pentru ca la momentul respectiv nu am gasit aceste pistonase ca piesa de schimb si nici pe cineva care sa le manufactureze in conditiile cerute.

Voi demonta zilele astea etrierul cu pricina unde am vazut deja scurgerea si voi constata daunele si voi impartasi aici rezolvarea.

Intrebarea mea este voi cum stati cu franele? In general mai devreme sau mai tarziu aceste probleme apar inevitabil. Oare s-o potrivi un alt etrier mai comun care sa se gaseasca la un pret mai acceptabil? Ati gasit de cumparat pe undeva pistonasele pentru etrieri?
                    Ultima editare de Ignis; 14.ian.2013, 20:01.
                    Ignis 4x4

Comentariu

deocamdata cu franele la rocky stam ........bine ,inca ,uite bat in lemn ,fara probleme.
                      sincer urmaresc topicul inca de cand i-ai facut inaugurarea si tot sper sa mai vad ceva noutati .......teoretic m-am cam servit cu ceva teorie ,practic imi tot fac curaj sa ma apuc dar no, ca romanu ,azi ii prea frig ,maine am o treaba ,o tot aman dar obligatoriu v-a trebui sa ii fac ceva .
                      in stanga fata avem ceva joc si scurgeri,in dreapta un inceput de transpiratie ....deci ne vine randul ,iar cand o sa ma apuc ,cu permisiunea ta ,o sa te deranjez cu intrebari daca raman impotmolit.
                      asteptam urmatoarea interventie.
                      amintirile cele mai frumoase le am din........vise.

Comentariu

E treaba de facut primavara, vara, ca altfel fara garaj este greu. Eu m-am mobilizat cand era vremea frumoasa si usor usor le-am rezolvat insa de ce mi-a fost frica acolo unde nu am facut tot ce imi propusesem vad ca nu am scapat.
                        Ignis 4x4

Comentariu

Am facut rost cu greu de doua pistonase de etrier marca SBS. Site-ul producatorului si lista de repere de frana pentru Daihatsu se gaseste aici:

Acum ramane de vazut ce e de capul lor pentru ca nu sunt niste piese cromate cum am vazut majoritatea pistoanelor de etrier si ma gandesc sa nu aiba implicatii vis a vis de coroziune si glisare pe garnituri (rugozitatea mai mare). Aveti in foto piesele. Voi ati mai intalnit asa ceva?

Nume:	Pistoane etrier Daihatsu Rocky.JPG 
Mărime:	69,3 KB 
ID:	910415
                          Ignis 4x4

Comentariu

dupa cotele pistonaselor vechi nu se putea apela la un atelier sa le faca dintr-o bara de inox....poate era umpic costul mai mare dar erau pe viata......
                            referitor la rugozitatea de pe pistonase..... nu cred ca trebuiau sa arate asa,sunt ca o poarta intredeschisa sa intre praful si sa iasa lichidul de frana .
                            posibil probleme ,adica sigur
                            amintirile cele mai frumoase le am din........vise.

Comentariu

Este un tratament chimic, nu e vorba chiar de intrat praf. Praful e oprit de garnitura primara nu are voie sa treaca mai departe.
                              Inox e generic spus, nu cred ca orice inox poate fi folosit. Plus ca nu stiu cine mai are bare de inox si imi poate prelucra la cotele si tolerantele cerute. in general in situatii de genul asta se cer bani cat nu face.
                              Sper ca o piesa de serie facuta de o fabrica este macar pentru cativa ani buna.
                              Ignis 4x4

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection