Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

un nou episod , DAIHATSU ROCKY......


blackufo

Postări Recomandate

Dupa cateva ezitari privind investitile noastre intr-o noua masina de teren ne-am oprit (soarta a vrut)la un Rocky .

Prea multe nu va pot spune despre ea : a venit din Olanda , i-am obtinut primul rand de nr . rosii si deocamdata nu am trecut la modificari extreme , inca sper sa trec registrul cu ea ,dupa care ........mai vedem .

Motorul? 2.8 l merge foarte frumos ,probleme care inca nu sunt rezolvate dar care sigur incerc sa le gasesc rezolvare rapid sunt ; toba care mai este, ii ciur si am o scurgere de lichid de frana ......vorbesc in numele meu fiind mecanicul sau omul din umbra ..........fiul meu o sa vina cu detalii picante si imagini .O avem de aproape doua luni si tragem zilnic de ea si inca tine . ok.

Fata de suzuki sj 410 este un pic mai mare si un pic mai mic decat patrolul k 160 , dar cred ca este masura noastra ,iar ptr. off-road-ul soft care incercam sa-l practicam este numai bine .

Fotografie0542.thumb.jpg.b5c4151f1092af60a460f37b339eb915.jpg

Fotografie0545.thumb.jpg.9fe5c861d57c627f3fd648e42fae330f.jpg

Fotografie-0034.thumb.jpg.ee9e8912523f8c30627d408327d51a7b.jpg

Fotografie0573.thumb.jpg.38cc086c69c5cea4212c0fb93dbd225a.jpg

Fotografie0610.thumb.jpg.24d436219ca4c2b6c282ed89f14cef6f.jpg

Fotografie0602.thumb.jpg.9f095d84b67fb47185141e7c9bbe0fef.jpg

Fotografie0605.thumb.jpg.26cbe9b0daf5e5627cf6d0d4b953a57c.jpg

Fotografie0609.thumb.jpg.190f777e2b37c9797ffb3ba8a4019d6d.jpg

Editat de Astral
amintirile cele mai frumoase le am din........vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Cateva detalii despre noua achizitie...

Masinuta este euro 1, fabricata in 1990. Are motorizare diesel, 2800cc, aspirat , cod motor DL42, cutie 5+1 si reductorul care din pacate nu vrea nicicum sa intre pe "Low" si nici sa iasa pe liber. Aceasta este prima problema ce am intalnit-o la el. Am observat ca arcurile cu foi pe fata sunt prinse fix in fata si au cercei in spate, un lucru bun consider eu pentru ca nu se mai implanta arcul in pamant sa faca bucla si sa crape. Am observat ca are bara panhard in fata...cred ca e singura masina dotata cu o astfel de bara si nu este pe elicoidale.

Dupa ce o sa trecem de RAR, vrem sa ii facem alte bari si sa decupam putin din aripi sa nu mai frece viitoarele simex-uri pe 235/75/15 care am vrea sa le punem pe JR-uri intoarse. In zilele ce urmeaza cred ca o sa desfac carligul pentru a-l pune invers ca este prea jos si aram dupa noi.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Salut baieti. Bine ati venit in lumea Daihatsu si sa folositi sanatosi masina.

 

Nu prea avem experienta in Rocky dar sunt cativa colegi care stiu cu ce se mananca. Banuiesc ca e utilitara in acte si mai ales dupa cocoasa de Olanda pe care o are.

 

Cati cai are motorul si cum se simte fata de Patrol?

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

E autoutilitara si are vreo 73 de cai. E un hibrid intre samurai si patrol. La confort e putin sub Patrol din cauza rotilor mai mici, dar are amortizoare reglabile soft/hard care mai functioneaza doar pe fata, cele de pe spate le-am schimbat cu unele de Toyota de fata si este putin mai rigida dar nimic de speriat. Abia astept sa ii dam de cap la reductor sa intre pe Low sa vedem cum este de redus pentru ca nissanul avea un cuplu imens :grin:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Rugam un cunoscator de Rocky care a desfacut reductorul sa ne spuna daca dupa capacul din spate al reductorului, unde este si sigla cu "D" de la daihatsu ,putem sa ajungem la furcile ce schimba in 2H, 4H, 4L, N ? Intreb asta pentru ca e prea mult de lucru sa dam cutiile jos si daca putem ajunge la furci prin capacul acela noi zicem ca am rezolvat problema.

 

Masinuta a primit un schimb de uleiuri+filtre si merge inainte :grin:

Fotografie0972.thumb.jpg.84938b1bfcaec70bf88ff0c4af0b70e6.jpg

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Salutare vezi daca gasesti ceva info in link

http://www.warfs.org/service-manuals.html in stanga pagini Rocky clic pe Transmission&Transfer si din ce vad acolo ai imagini cu patile componente ''desfacute''

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

A nu se confunda Rocky de pe warfs.org (denumirea din State a Ferozei) cu Rocky modelul diesel care se vinde in Europa. Sunt doua masini total diferite.

VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Stie cineva daca intre motorul diesel 2800 si cutia cu reductor de pe motor benzina 3Y 2000cc, trebuie flansa adaptoare ? (rapoartele sunt identice in cutii)

 

 

In state sau anglia este sportrak (feroza) si fourtrak (rocky). Masinile sunt aceleasi, doar ca difera numele...

Rocky european este D, TD si Beniznar.

Mai este freeclimber bertone (motor de BMW si suspensie pe bascule in fata), si Toyota Blizzard...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

In zilele trecute am montat insfarsit rotile "de teren" pe patratel. Sunt profil simex pe 31 (265-75-16) cu jante de M si flanse de 50mm. Mai trebuie sa facem o magie pe la suspensie sa nu mai frece de aripi :grin:. Suntem multumiti de cum merge masina cu ele, ne gandeam ca le trage mai greu dar e bine si inca nu merge reductorul...Este mai confortabila acum iar consumul a crescut cu 1 litru sau 2:ha:.

Fotografie1758.thumb.jpg.87a325345ee3ef78bd9dc30fc30249ce.jpg

Fotografie1765.thumb.jpg.c0dbca6d2b8203dfd5eace90351f7ccd.jpg

Fotografie1777.thumb.jpg.fef4a843769c9b541d15044c0e1ccc25.jpg

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Multumim @Caphonne

 

De dimineata am dat o mica tura prin jurul Agnitei sa ne dezmortim putin si sa ne bucuram de mult asteptatul noroi.

Am invartit de roata aproximativ 20 de kilometri spre N pana la monumentul primului centru de rezistenta anticomunista din Fetea.

Daca doriti sa cititi mai multe despre eroii din Fetea click aici

Fotografie1823.thumb.jpg.fee7f66a56b8cbccfe367c7398b7a6cc.jpg

Fotografie1806.thumb.jpg.1cc1fe8f709c844ebe585fa38f2644f8.jpg

Fotografie1807.thumb.jpg.58c2fa48fd9cf2e4ad51b2423b1da89a.jpg

Fotografie1812.thumb.jpg.30b0bc4159eb966482a0baced7b44b03.jpg

Fotografie1813.thumb.jpg.67f2c8fb7ab38cfce2861ba41eb1b4d9.jpg

Fotografie1815.thumb.jpg.11f28895b2dab4e562413f38ff9aee23.jpg

Fotografie1817.thumb.jpg.93dbca443bc2e597ea480807c8415df6.jpg

Fotografie1818.thumb.jpg.2e2c3524edfd4b4a4ba1090ab6660dd1.jpg

Fotografie1822.thumb.jpg.8f542e1b6a299cb66dd0b44b5282a74f.jpg

Editat de Astral

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

1.Locul incercuit este "un sens giratoriu":ha: care l-am construit noi in august cand a avut loc concursul Free Spirits Ride. Acolo era o intersectie mare si ne-am distrat putin construindu-l :ap Se poate observa ca din august pana acum nu a trecut prea multa lume pe acolo sa rupa banda sau sa o ia cu ei. Acesta e un semn ca din padurile noastre nu se fura :ha3

2.Carligele sunt cele originale de Daihatsu, le-am vopsit galbene sa se vada :grin:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Are 1550kg si as zice ca e o greutate destul de buna pentru ca nu e nici usoara ca un samurai si nici grea cat un patrol.

 

@Caphonne, carlige asemanatoare cu cele originale, am vazut pe un site la vanzare. Iti trimit linkul pe pm cand il gasesc.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Da e misto Rocky punte rigida fata, spate arcuri pe foi motor mare :D ca greutate nu stiu maxim 1500 kg dar poate ne spune Cristian.Eu zic ca este mult peste alta masina ''tare'' (nu spun numele pentru ca nu vreau polemici) singura problema este ca nu se prea gasesc piese aftermarket gen blocante etc si daca se gasesc sunt foarte scumpe.

@Cristian am raspuns in acelasi timp, astept linkul mersi.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Se descurca extrem de bine pe coclau, singura problema care o are din fabrica, sunt pasajele la roti...cam prea mici pentru o masina care duce roti de pana la 33. (Am vazut chiar si cu 35:grin:)

Motorasul diesel e sufletul aceste masinute care e destul de harnic, avand un consum de ~10%. Si motorul pe benzina de Toyota e puternic doar ca sunt mai rare modelele alea si putin mai vechi.

Exista un site grecesc care are blocante pe aer pentru Feroza si Rocky. Nu stiu cat sunt de trainice dar exista. Sunt fata/spate.

Pun linkul aici, daca e reclama, se poate sterge:wink: http://www.protrack.gr/proionta/daihatsu.html

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Stie cineva cat consuma motorul de BMW 2700cc benzina de pe Freeclimber Bertone ?

 

Adrian Celentanu sigur stie. Eu stiu doar ca suna bine.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Un pic mai mult decat consuma un Urs cu acelasi motor :D eu zic ca sub 15 nici gand.

Si intrebare Rocky are rapoarte mai bune decat Feroza?.Daca da o merge un transplant de reductor :D?

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un nou episod , DAIHATSU ROCKY......

 

Nu stiu cat are feroza, ma documentez imediat. Stiu doar ca motorul diesel are rapoartele mai bune decat benzinarul.

Reductorul de feroza este pe lant, la rocky pe pinioane, cutia e cam la fel dar difera forma la clopotul ambreiajului.

Nu stiu ce sa zic...daca ar avea cineva doua cutii una langa alta sa le compar ar fi bine...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare