Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY


ceoe

Postări Recomandate

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Motor mare 2.0 benzina, 2.8 diesel, arcuri pe foi fata si spate deci nu sta bine la comfort, punte rigida fata si spate.Nu stiu exact ce rapoarte are dar sigur vor raspunde colegii.Intra lejer la categoria open si dupa parea mea este peste Samurai daca comparam masinile stock.

Lipsa de piese aftermarket dar se rezolva usor partea cu inaltarea.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Cine a fost la Bucuresti pe 7 decembrie a vazut ca topaie ca naiba insa e gre de oprit :)

I-mi pare rau ca nu e echipata de extrem ca m-ar fi interesat, prin comparatie cu ceilalti competitori, care ii sunt limitele.

Cat priveste consumul, pe o inclinatie lateral dreapta consuma jumatate de rezervor intr-un minut (daca e plin).

PS

Inca nu am reusit sa o rup.

Daca nu risti nu pierzi,

dar nici nu castigi.

Roky pan' la moarte. ( a lui bineinteles :grin:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Poti sa dai te rog un consum estimativ ?

4x4?

Mixt?

 

Care ar fi probleme care apar frecvent la rocky?

La ce ar trebui sa fiu atent sa nu se strice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

rocky.jpg.b8232c26adde7e3808604a17bb6b6ff3.jpg

minunata asta mica este un compromis intre agilitatea unui samurai si seriozitatea unei toyota.

o stapanim de aproape 2 ani si i-am facut de toate ,am bagat-o pana-n gat in mocirla,noroi ,apa ,aratura,sleauri ,ravene ,....etc ,nu ne-o lasat niciodata,motor simplu 2,8 aspirat ,consum 10/12 in teren ,doar in teren o consumam ,piese schimbate ?nici una.nu misca nu bate nu scoate fum ,parti bune .......ptr. mine, motorul clasic fara electronica pe ea,spartan dar daca vrei confort nu o sa-l ai .fiabilitate ?ii ok. piese nu stiu cum se gasesc dar se gasesc.

parti mai putin bune ? nu stiu ce sa zic ......dar ii rocky si isi face treaba,atat cat poate si poate bine.

  • Like 1
amintirile cele mai frumoase le am din........vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Motor benzina 2.0, Toyota 3Y (acest motor se gaseste si pe hilux)

- raport diff. ~3.9

Motor diesel 2.8D DL42 si 2.8TD DL52 (motoare identice, unul are turbo, unul nu)

- raport diff. ~3.3

Cutii de viteze identice ca si rapoarte, difera foarte putin clopotul la ambreiaj intre diesel si benzina.

Punti rigide fata spate, iar pe fata are si bara Panhard ! un avantaj daca se face conversie pe elicoidale...

Nici un model nu are blocant. Modelele mai noi , sau Rocky Mk2 (cel cu brate pe fata) s-ar putea sa aiba un LSD.

Pe Freeclimber Bertone (rocky italian) mai exista doua motoare, 2.4D si 2.7 benzinar, in 6 cyl, amandoua sunt de BMW.

In rest.....e o Toyota 70 in miniatura :))

Majoritatea pieselor sunt Toyoda, Aisin, Koito, etc....

Masina duce linistit roti pe 33, singura problema e ca are pasajele la roti cam prea mici si trebuie taiat mult din aripi si inaltata bine, dar cu 31, 33 se joaca !

 

 

 

Care ar fi probleme care apar frecvent la rocky?

....nu apar

La ce ar trebui sa fiu atent sa nu se strice?

la nimic....

La aceste intrebari, am stat si m`am gandit...dar nu prea am ce sa-ti raspund :))

IMG_20131124_115730.thumb.jpg.e82d719c78719dcdebd188cfe13aa591.jpg

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!!:rsp

Nu ma asteptam la asa oameni deosebiti si asa raspunsuri promte!!! Jos palaria!!

Daca mai sunt doritori pentru a dezbate acest subiect sunt bine veniti!!

 

Multa sanatate

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Mi-e mi-a parut o masina capabila , fiabila , o baza excelenta de start pentru a putea deveni o masina si mai capabila , o buna cataratoare si o supravietuitoare la abuzuri . Am intentionat si eu sa pricopsesc cu una , dar din pacate ce-am gasit erau praf la caroserie , si intr-un sfarsit am zis ca ar trebui sa am o caruta mai mare daca motorul tot are 2.8 . Din start am intentionat sa fac conversie cu triangulatii pe ambele punti , in ideea ca daca se scapa de lamelare devine masina la care nu prea ai ce reprosa altuiva decat tractoristului incapabil de la volan .

Nu m-am gandit niciodata ca as pune-o pe mai mari de 31 .

Chiar nu mi-am facut probleme in privinta pieselor , stiind ca sunt multe compatibilitati , japoneze , etc ...

 

Dar .. n-a fost sa fie . Am mai belit eu ochii dupa ele pe la cate o Bisoca , etc ...am observat cu placere ca merg fara emotii ( dar , cu un admirabil tractorist care invartea de covrig , respectele mele persoanei - era una cu masina , simtea organic cuplul si turatia , n-a avut nici zece rpm in plus fata de cat era necesar ) .

Culmea , asta de-o am e cam aceasi chestie , seamana bine numai ca e mai mare , zici ca-i ma-sa ... Si , i-am facut conversie la elicoidale cu punti mai mari , insa la Rocky n-as fi schimbat puntile . E numa' buna asa cum e , e destul .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

acum ,crede-ma ca ne-ai facut pe noi curiosi.......stiu ca era un rocky la TM. verde parca vroia sa--l dea la schimb s-au diverse combinatii,inmatriculat pe firma ,si sigur avea 2.8 d pe el. in fine chiar sunt curios de achizitie.vrem poze si dezvoltam subiectul.....

COS, fiul meu vrea sa-l trecem pe elicoidale ,piese ? ne tot orientam ptr. brate, arcuri, diverse .problema cea mare este ca nu avem un sudor si va trebui sa recurg la cursuri de recalificare sa invat si tehnica sudatului .

amintirile cele mai frumoase le am din........vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Bertone cu cu motorizare 2.4td bmw ,are LSD spate iar raportul este 11 cu 37.Am un Bertone la dezmembrat,puntile le am folosit la proiectul meu de samurai.Pe toate piesele este trecut TOYODA Japan,furtunele toate Yokohama .

Poza cu LSD,si sigla TOYODA

IMG_20131221_142417.jpg.faaa15bcbc71b72308124fc0c4fad3f1.jpg

IMG_20131221_142541.jpg.47870f34e6d3cb61ad11808194d7c3ef.jpg

IMG_20131221_125047.thumb.jpg.e79c639458e6bfdb3a00854e776a09cc.jpg

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

acum ,crede-ma ca ne-ai facut pe noi curiosi.......stiu ca era un rocky la TM. verde parca vroia sa--l dea la schimb s-au diverse combinatii,inmatriculat pe firma ,si sigur avea 2.8 d pe el. in fine chiar sunt curios de achizitie.vrem poze si dezvoltam subiectul.....

COS, fiul meu vrea sa-l trecem pe elicoidale ,piese ? ne tot orientam ptr. brate, arcuri, diverse .problema cea mare este ca nu avem un sudor si va trebui sa recurg la cursuri de recalificare sa invat si tehnica sudatului .

Nu stiu ce Rocky ai stiut dar acesta e 2.0 benzina provenienta Franta.

L-am probat si sunt foarte incantat de ce poate fara nici o inbunatatire si cauciucuri de asfalt, foarte impresionant fata de vitara, patrol si toyota ce am condus si pot compara, poate ca nu erau personale si de aceea nu le mai laud.:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

E inmatriculata? Intentionezi sa o inmatriculezi pe RO?

 

Nu este inmatriculat si pana in primavara nu intentionez inca nimic, dar in primul rand doresc sa il pun la punct.:lr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Acum o intrebare de baraj !!!!

Ce vrea sa insemne asta?

1388147668619.jpg.980bce3607fdf7ae5559e95db2b254bf.jpg

 

three stage damper

 

vrea sa fie un sistem de a reduce rigiditatea sau de a mai reduce din scuturat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Acum o intrebare de baraj !!!!

Ce vrea sa insemne asta?

[ATTACH=CONFIG]199358[/ATTACH]

 

three stage damper

 

vrea sa fie un sistem de a reduce rigiditatea sau de a mai reduce din scuturat???

 

Da dar nu stiu daca mai functioneaza. Sistemul e pus si pe unele modele de Feroza doar ca are comutatorul langa volan.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Butonul de mai sus este o actionare pt amortizare cu reglaj electric al nivelului de amortizare. Tare, mediu, soft. Amorizoarele au un motoras care face acest reglaj. Cu privire la diferentialul spate chiar daca nu scrie LSD mare pe el din 8 diferentiale care mi-au trecut prin mana toate erau LSD. Cre ca dupa 1987 nu s-au mai facut Rocky neechipate cu LSD indiferent de motorizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Find mai incepator am o intrebare: daca masina a mers 4x4 H iar dupa ce actionez maneta pentru a decupla si pun mrl pe free trebuie sa dau in masalier 2-3 m???

MUltumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

@zoltan ims, al meu e din `90, 2.8D si nu are LSD...Mai stiu inca unul din `88 2.0 3Y si nici el nu are. Probabil tine de tara unde au fost "livrate"...

 

@ceoe, Indicat ar fi sa dai putin in spate, dar crede-ma ca la 4 masini care ne-au trecut prin maini, nu am prea dat in spate si nu are nici una nimic. Deci daca vrei sa dai, e ok, daca nu, nu pateste nimic.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Da, se pot pune fara probleme dar nu sunt la fel de fiabile ca cele manuale. Eu as prefera ori flanse (cupleaza roata non stop) ori unele manuale Aisin sau AVM.

  • Like 1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Ar trebui sa deschizi un topic separat pentru masina cu tot ce o sa faci la ea ca sa nu se amestece cu alte discutii pe aici! Spor la treaba si sa ne tii la curent. Fa poze cu tot ce faci! :)

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pareri pro si contra DAIHATSU ROCKY

 

Ar trebui sa deschizi un topic separat pentru masina cu tot ce o sa faci la ea ca sa nu se amestece cu alte discutii pe aici! Spor la treaba si sa ne tii la curent. Fa poze cu tot ce faci! :)

 

Exista acum un topic nou pentru masina colegului @ceoe :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?86075-Daihatsu-Rocky-un-nou-inceput

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Salutare tuturor!

Am achizitionat 2 Rocky de curand, unul 93 si celalalt 94.deci , diferite putin.ce implica sa pun puntea fixa in locul celei cu brate?orice parere, critica, avertisment....,este bine venit. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare