Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reconditionare completa Feroza


bogdan.sb

Postări Recomandate

Am inceput sa fac masina bucatele, bucatele.

 

Intentia: o reconditionare cat mai temeinica.

Concluzii dupa primele 2 zile de demotare: tablaria arata bine. Nu am gasit gauri, doar rugina superficiala. Dar mai caut :wink:

Starea de spirit: imi vine sa mai iau cu mainile de cap cand ma gandesc ca ma asteapta.

Pronosticul faminiei: sunt convinsi ca o sa stric masina :ha:

 

Foto dupa prima zi (azi arata mai rau, dar nu am foto inca...):20140903_174712.thumb.jpg.b03be47b10ca8bff38d61a79cdf2dfb4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Bafta, masina asta este ca un lego, se demonteaza/monteaza destul de usor.Vezi dacaai rugina intre podeaua din spate si oalele rotilor spate, poat nu se vede asa ca baga surubelnita :)

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Multumesc de urari Caphonne.

Ieri am reusit sa o dau jos de pe sasiu. Intai am vrut sa apelez la "suna un prieten" apoi m-am razgandit si am apelat la "inginerii": cateva chingi, 3 scaune, niste caramizi, lemne si un hi-lift :grin:

 

1.JPG.aa684679fc43332e6cd3b7b55da7cdae.JPG2.JPG.e8703689adb342789904e1ea26798457.JPG3.JPG.fd53b0ddac267d79659ad1d01fcbc422.JPG

 

Acum am lasat jos si carapacea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Am spalat de noroi sasiul. Nu are gauri, doar zone ruginite, care la ciocaneala suna "a plin". O sa vad mai exact de luni, cand pun peria de sarma pe ea. Pana atunci, mai am de demontat cate ceva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Caroseria sigur are rugina in zone cheie. Trebuie intrat cu flexul si vazut pana la tabla care e situatia. Cand zic flex ma refer la slefuit pana la metal si vazut cat a atacat rugina nu la taiat (initial). Asta este o lucrare de care trebuie sa te apuci primavara daca vrei sa fie gata pana la prima iarna. :)

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Asta este o lucrare de care trebuie sa te apuci primavara daca vrei sa fie gata pana la prima iarna. :)

Ai dreptate, dar am vrut sa ma mai dau cu masina :))))

Incerc sa trag tare, sper sa nu am prea mult de sudat si as vrea sa termin cu sasiul si caroseria pana in prima parte a lui octombrie. Piesele separate pot sa le fac si in pivnita, iar de montat.... se poate si mai pe frig. Din pacate pot sa lucrez doar dupamasa ...

Am reusit sa "curat tot spatele sasiului de piese. Am si ciocanit ici colo unde pare mai ruginit. Nu s-a gaurit nicaieri, dar rugina are. O sa pun flexu' in functiune si o sa vad.

Maine mai adaug ceva foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Nu am mai scris de ceva timp pentru ca...am fost ocupat cu masina :)))

Am sablat sasiul, l-am intarit, l-am voprit. Toate piesele de dedesupt au urmat aceeasi cale (la unele curatat doar cu peria de sarma).

Cam asa arata acum:

 

5.jpg.a3bed5007d6c8c4b7ae6826df66cda33.jpg4.jpg.b2ebf2dfebef5deaf438529236bfb897.jpg7.jpg.ea41b0f40e04b59f9f85bed69ea6ab79.jpg8.jpg.29809139ceca769a4897b5e65efa70c1.jpg6.jpg.f154ecae2278f92f0230b5bf93b83d2d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Am incercat initial cu perie de sarma si discuri abrazive dar......mori incet. Nu iese nimic. Eventual ies ochii din cap :ha: Mai mult lustruiesc rugina. In plus, in locurile greu accesibile este imposibil.

Asa ca l-am dus la sablat. Este singura optiune.

Dupa aceea, am sudat ceva tabla in zonele afectate (2-3 petece), dupa care 12 ml de platband 40x5 pentru intarire / ranforsare. Peste suduri mastic pensulabil de la Loctite, La final grund epoxidic si vopsea poliuretanica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Familia o sa creda ca umbli cu o stricata....

 

 

@bogdane! unde ai sablat-o? poate imi vine si mie.Nu de alta dar famila mea crede ca umblu doar cu bunaciuni.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Da-ne detalii despre grund si vopsea, te rog: de unde le-ai cumparat, pret, cantitatea pe care ai folosit-o, daca ai gasit la kg sau doar ambalaje mai mari.

Multumesc.

Iti urmaresc lucrarea cu interes si iti apreciez perseverenta.

Bafa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Stricata, stricata dar vreau sa o transform intr-o bunaciune :)))

 

Am sablat la Cofamet, pe Stefan cel Mare, dupa viaduct (in Broscarie), imediat dupa Independenta, la dreapta.

Pret sablare sasiu: 300 lei.

Vopsele: am inceract la Emex, dar nu aveau decat la 4 kg.

Dupa care, am discutat cu cei le la Kober. Acolo am gasit pe cineva amabil, care mi-a expediat vopseaua la 2 kg, dar in ambalaje mari (ramasa in cutii, dar absolut ok).

 

Preturile:

1. Grund epoxidic gri , Epomid G 3282SFZ = 4 kg - 3.90 eur/kg - B 4 kg

2.Intaritor pentru produse epoxidice, I 322 = 0.8 kg - 4.35 eur/kg

3.Diluant pentru produse epoxidice, D 302 =1 kg - 2.80 eur/kg -

4. Email poliuretanic negru Ral 9005, Polidur E 399005 = 2 kg - 5.10 eur/kg

5.Email poliuretanic portocaliu Ral 2004, Polidur E 392004 = 4 kg - 6.10 eur/kg

6.Intaritor pentru produse poliuretanice, i 398 = 1.20 kg - 8.1 eur/kg

7. Diluant pentru produse poliuretanice, D 391 = 1 kg - 2.90 eur/kg

 

Pentru vopsit am folosit un pistol electric (se gasesc peste tot. un fel de struto-camila, adica nici pistol cu compresor nici pensula :)))) dar functioneaza foarte bine. Ce e drept, am unul mai scump (300) nu din acela de "Kaufland" cu cativa zeci de lei.

Am incercat si cu pensula in zone mai nici dar vopseaua asta parca nu se intinde asa bine fata de o vopsea clasica. Raman urme aiurea. In plus, dupa sablare, metalul este destul de aspru deci, cu pensula, nu cred ca merge bine ...

 

Multumesc mult de urari.

Editat de bogdan.sb
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Succes*2 !

Sper sa termini inainte de caderea zapezii, poate prindem un weekend de toamna.

Cum si Sorin e indisponibil, Strategica se amana pt la anul (daca nu apar alti amatori in viitorul apropiat).

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Multumesc Tinu.

Sper si eu, dar merge mai incet decat as vrea. Am apucat sa montez una-alta pe sasiu. Maine revin cu foto. Astazi, dupa ce am terminat de surubarit, am fost prea obosit ca sa mai pozez ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Verifica atent suruburile care prind bara stabilizatoare pe bascule daca tot esti cu masina desfacuta, uneori se rup, eu am patit-o acum merg fara bara.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare completa Feroza

 

Stricata, stricata dar vreau sa o transform intr-o bunaciune :)))

 

Am sablat la Cofamet, pe Stefan cel Mare, dupa viaduct (in Broscarie), imediat dupa Independenta, la dreapta.

Pret sablare sasiu: 300 lei.

Vopsele: am inceract la Emex, dar nu aveau decat la 4 kg.

Dupa care, am discutat cu cei le la Kober. Acolo am gasit pe cineva amabil, care mi-a expediat vopseaua la 2 kg, dar in ambalaje mari (ramasa in cutii, dar absolut ok).

 

Preturile:

1. Grund epoxidic gri , Epomid G 3282SFZ = 4 kg - 3.90 eur/kg - B 4 kg

2.Intaritor pentru produse epoxidice, I 322 = 0.8 kg - 4.35 eur/kg

3.Diluant pentru produse epoxidice, D 302 =1 kg - 2.80 eur/kg -

4. Email poliuretanic negru Ral 9005, Polidur E 399005 = 2 kg - 5.10 eur/kg

5.Email poliuretanic portocaliu Ral 2004, Polidur E 392004 = 4 kg - 6.10 eur/kg

6.Intaritor pentru produse poliuretanice, i 398 = 1.20 kg - 8.1 eur/kg

7. Diluant pentru produse poliuretanice, D 391 = 1 kg - 2.90 eur/kg

 

Pentru vopsit am folosit un pistol electric (se gasesc peste tot. un fel de struto-camila, adica nici pistol cu compresor nici pensula :)))) dar functioneaza foarte bine. Ce e drept, am unul mai scump (300) nu din acela de "Kaufland" cu cativa zeci de lei.

Am incercat si cu pensula in zone mai nici dar vopseaua asta parca nu se intinde asa bine fata de o vopsea clasica. Raman urme aiurea. In plus, dupa sablare, metalul este destul de aspru deci, cu pensula, nu cred ca merge bine ...

 

Multumesc mult de urari.

 

 

Cu 300 lei sablatul a fost cadou.La noi aceasta lucrare este in euro.Compresorul meu consuma 20 litri motorina pe ora,iar sablarile dureaza cel putin 4 ore.

Imi place mult culoarea,ca fan KTM,din pacate la noi clientii sunt mai timizi cu aceste culori.

Felicitari pentru curaj,ma gandesc pe parcurs ti-ai dat seama ca lucrarea e mult mai complex decat prin vorbe.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare