Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pentru posesorii de Daihatsu Terios


Big.Ursu

Postări Recomandate

Am o amica care si-a cumparat un Daihatsu Terios de prin 2002, 1.3 benzina, 85 cai, cutie automata, cu vreo 100.000 (mai mult sau mai putin) la bord. Masina a fost cumparata de sora ei din Germania, la ora cand scriu mesajul este pe rotile ei in drum spre Italia, pentru ca in 2 saptamani sa ajunga in Romania.

Am sfatuit-o la ce sa se uite, ce sa vada, ce sa auda si ... a cumparat masina.

Pana acum, masina merge super OK (conform relatarilor). Cum amica mea este paralela cu tehnica si tot ce e legat de asta, deja am fost "insarcinat" cu pregatirea masinii.

 

INtrebarile mele:

1. distributia este pe lant ?

2. are cineva un manual de reparatii ?

3. ce fel de ulei trebuie in cutia de viteze si grupuri ?

4. ce ulei/cantitate este nevoie pentru motor ?

5. la ce altceva trebuie sa ma uit si in caz ca nu corespunde sa remediez/schimb ?

6. ceva verigi slabe sau chestii care ar trebui sa fie atenta in exploatare colega ?

 

Masina va fi folosita regim urban, fara pretentii de offroad sau ceva in genul asta.

 

Multumesc.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Chiar nimeni ???

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

http://car-service-manuals.com/catalog/daihatsu/terios

si mai citeste aici http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66087-Revizie-Daihatsu-Terios-1-3-2002

Informatia este slaba la acest capitol, sunt putine masini acum mai jos imi voi da cu parerea:

-motor 1.3 16 v benzina mai mult ca sigur are distributie pe curea http://www.ingaraj.ro/set-curea-distributie-daihatsu-terios-j1-1-3--4wd/517/2049/8786/10553/

-intra cam 3,5 litri ulei cu tot cu filtru si de obicei se foloseste 10w40 (eu asta am folosit la toate masinile benzinare)

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Multam prietene. Exact ce cautam in primul link.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Azi am dat si eu o mica tura cu masina. Faina.

Intrebari:

1. Cutia de viteze (automata) are P D R N 2 L. Ce semnifica 2 si L ?

2. Sub butonul cel mare pe schimbator are un butonas mai mic, care odata apasat apare pe bord OVR OFF (Override ?!). Se tureaza si devine un pic mai agresiva parca. Care e rolul butonului ?

 

Eu nu am masini cu cutie automata, incerc sa sfatuiesc si eu cat pot de bine in materie de exploatare. Multumesc.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

2 si L sunt vitezele 2 si 1, cutia ramane in aceste viteze daca muti manetuta in dreptul lor.

 

Utile in teren mai greut un pic, zapada mai mare, gheata....L am avut o speranta ca ar fi un reductor :))

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Cata!

Overdrive ON-schimba in turatii mai mari(gen sport)

OFF - mod economic -turatii normale

L - mergi numai cu 1 a

Editat de ovidiu cica
sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

2 si L sunt vitezele 2 si 1, cutia ramane in aceste viteze daca muti manetuta in dreptul lor.

 

 

Asa se poate face si frina de motor in conditii de drum mai severe.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

salutare . pt Big Ursul... conform comunicatelor de producator modelul Terios 1 euro 2 83cp( cel care are semnalizarile la spate pe sticla galbena) a fost fabricat pana in mai 2000 apoi a scos varianta cu cai mai multi un pic 1,3 euro 3 86 cp, cum al tau e din 2002 pot garanta ca e cu distributia pe lant , dar ca sa fii impacat ridica capota si langa busonul in care faci umplerea cu ulei daca ai o carcasa de plastic inseamna ca e euro 2 si ai ditributie pe curea , daca e din metal e cea cu distributia pe lant, eu de cand il am ulei de motor am folosit 10w-40 si nu am avut probleme( motorul meu are deja 206.600km) probleme mari nu am avut deloc cu el , tot ce am facut la el a fost doar ca sa fiu eu sigur , am pus si gpl pe el si cu o butelie de 27 l merg in jur de 360-380 km, deci multumitor si la consum , eu din pacate am cutie manuala asa ca nu prea te pot indruma la capitolul asta , sa te bucuri cu el pe toate drumurile pt ca merge super

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Buna seara sper sa fi nimerit topicul corect daca nu rog moderatorii sa mute anuntul sau il mut eu problema ar fi urmatoarea am un daihatsu terios 10.2002 si de cateva zile imi sta aprins urmatorul martor de bord atasez urmatoarea poza(nu pot)e vb de martor motor am inteles ca se numeste, e grav si cum se remediaza, ms frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

salutare .... nu iti fa probleme, la mine cand statea aprins consuma mai putin , scoate borna de plus de la baterie cate-va minute si posibil sa se stinga , e ceva legat de gaze nearse sonda landa nu mai pricepe ce fum iese si se mai aprinde.... eu zic sa stai linistit ca nu sunt probleme sar putea sa se stinga chiar el singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

bna dimineata ...... cu parere de rau da, am vandut-o si spun cu durere in sulet ca imi pare rau dupa ea, o masina usor de intretinut si usor de condus , eu sunt fan gpl si ii montasem instalatie si mergem de rupeam pamantul, cand nu mai aveam loc pe sosea mergeam pe trotuar si nu derajam nici pietoni :wink: am data unui baiat , miner din lupeni, hunedoara care a plecat multumit cu ea si merge si acum si nu ia facut nimic ... am dato cum ar spune unii tot din cauza spatiului, cum scap de baietii am jurat ca imi curpar alta poate modelul noi j2 ... daca nu suferi de spatiu bucurate de ea ca merge bine, eu offroad nu am facut dar am mers cu ea prin apuseni si am urcat pe niste coclauri unde nici cu calul nu se urca si a mers fara probleme, pe zapada face toti bani dar sa ai si niste gume adecvate... o zi buna iti doresc si oricand pot ajuta cu un sfat nu ezita, nu pot eu intrebam am un frate care se ocupa cu 4x4 le modifica etc... eu am avuto pe mana lui si mergea brici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Salut. Vreau sa cumpar un terios dupa 2000, si tocmai am gasit unul la pret bun din 2001 insa are cv automata. Nu stiu nimic in general despre cutiile automate cu atat mai putin despre terios. As dori unele sfaturi si lamuriri. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Dupa un an de zile de exploatare, masina se comporta excelent. Functioneaza super fain, schimba fara smucituri sau trosnituri. Din pct meu de vedere este super OK.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Masina nu-mi apartine !!! Judecand ca a fost condusa de o incepatoare si rezista fara probleme, consider ca automata este OK.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Pentru posesorii de Daihatsu Terios

 

Buna seara ma puteti ajuta cu o informatie-s-a stricat sonda landa(pus tester pe mas si dat eroare ptr sonda asta)e nevoie urgenta de a o schimba sau mai pot merge asa cu ea ,se mai poate strica si altceva din cauza ei dc no inlocuiesc acum,de la service mi s-a zis ca pot merge fara probleme asa cu ea doar ca va consuma mai mult .Multumesc anticipat ptr raspunsuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...

Salutare.

Detin un Terios 2003, cutie automată.

1.Unde as putea sa gasesc filtru pt aceasta cutie si ce ulei se recomanda.

2. Am gpl, insa cu 29l nu reusesc mai mult de 250km pe oras si undeva la 270 km pe exterior. De unde ar putea veni consumul acesta exagerat.

 

In rest, masina este super si pt oras si pt off road lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare