Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ferozaurul

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Ferozaurul

Postat în original de jineas Vezi post
    Salut zen, nu ai nimic care sa te atentioneze .

Pacat!!!

Comentariu

Salut din nou colegi!Astazi am montat snorkel pe feroza. Snorkel cumparat de pe un site cu articole offroad din Cluj.Pe site este descris ca snorkel pentru feroza, in realitate nu este pentru feroza, este un snorkel pentru jeep cherokee xj. Fiind plin de entuziast, am decis sa nu fac retur si sa incerc sa_l montez pe feroza. Am reusit dar dupa ceva modificari la prinderi si la stutul in care vine prins racordul ce face legatura dintre snorkel si carcasa filtrului de aer.Pun poze.
      Fișiere atașate
      "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Cat a costat ?

Banuiesc ca mai trebuiesc facute cate ceva pentru izolare mai buna

Comentariu

Postat în original de vladz Vezi post
          Cat a costat ?

Banuiesc ca mai trebuiesc facute cate ceva pentru izolare mai buna
          In afara de estetica, ce utilitate mai are?

Comentariu

Este perfect functional. L_am montat ca la carte. Acum astept inundatiile!
            "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Este perfect functional. L_am montat ca la carte. Acum astept inundatiile!
              Am inteles ca e functional, dar asta zic, in afara de estetica, cu ce te ajuta ca trage aer la nivelul plafonului? Ca nu cred ca o sa mergi cu ea pe sub apa :))

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                Am inteles ca e functional, dar asta zic, in afara de estetica, cu ce te ajuta ca trage aer la nivelul plafonului? Ca nu cred ca o sa mergi cu ea pe sub apa :))
                Nenea Cosmin, eu l_am montat in cazul meu strict din motive estetice ,poate si provocarea montarii si modificarii , tinand cont ca eu am executat lucrarea ca multe altele aduse ferozei mele.

Comentariu

Nenea Cosmin, eu l_am montat in cazul meu strict din motive estetice ,poate si provocarea montarii si modificarii , tinand cont ca eu am executat lucrarea ca multe altele aduse ferozei mele.
                  Asta ziceam si eu. Multumesc pentru sinceritate. Arata bine, intr-adevar, o face mai offroad bad boy mai ales pentru necunoscatorii din orase.
                  Cat a costat cu totul daca ai cuantifica si efortul depus?

Comentariu

Salut. Exact acelasi lucru am luat si eu tot de la aceeasi firma din Cluj si mi-au trimis tot snorkel-ul de Cherokee. Am tot stat in dubii sa-l fac retur sau nu, dar daca tu ai reusit sa-l montezi o sa-l pun si eu.
                    Arata foarte bine si in mod sigur este si fuctional. Daca aduci si furtunasele de la aerisirile de la grupuri este mare meserie.
                    Unde o sa am bataie de cap ?( profit de faptul ca tu l-ai montat deja).

Comentariu

Am vazut in poza ca ai taiat cotul de pe snorkel. Nu ai reusit sa faci cotul din racordul flexibil ?

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                        Asta ziceam si eu. Multumesc pentru sinceritate. Arata bine, intr-adevar, o face mai offroad bad boy mai ales pentru necunoscatorii din orase.
                        Cat a costat cu totul daca ai cuantifica si efortul depus?
                        Snorkelul a costat 476 ron. Montajul l_am facut eu, am avut ceva batai de cap.

Comentariu

Postat în original de pyoauto Vezi post
                          Am vazut in poza ca ai taiat cotul de pe snorkel. Nu ai reusit sa faci cotul din racordul flexibil ?
                          Poti monta snorkelul si fara sa tai cotul, dar trebuie sa decupezi ceva mai mult peretele din compartimentul motor.Alte modificari au fost la prinderi:2 prezoane mai lungi pentru partea inferioara iar prinderea de stalp am facuto doar in 2 puncte, trebuiesc putin modificate gaurile. Eu m_am inspirat dintr_un film pe youtube cu un babuin care monteaza acelasi snorkel pe xj.
                          https://youtu.be/5BHzh58bz6I

Comentariu

Ok. Multumesc mult.

Comentariu

Saptamana ce a trecut am facut o revizie la etrieri, cel din stanga se blocase.
                              Am transformat si bara fata care este din inox de 3 mm, am modificato dupa gustul meu, era pe masina de la fostul proprietar.
                              Fișiere atașate

Comentariu

Revin colegi cu o alta modificare la caruta.In dorinta mea de a face mai confortabila suspensia spate si de ce nu , de a castiga la flexari pe puntea spate , m-am apucat de treaba si am facut un set de "cercei flexibili". Rezultatul neasteptat, feroza mea nu mai scutura, probabil, datorita si arcurilor elicoidale montate , care impreuna cu acesti cercei flexibili fac o treaba exceptionala.In ultimele 2 poze diferenta de flexare, mai mergea ridicata masina dar mi-a fost frica sa nu o rastorn !!!
                                Ca sa fie treaba buna trebuie sa prelungesc cumva conductele de frana si eventual sa pun un set de amortizoare de toyota 4 runner generatie veche (au aceeiasi prindere ochi inferior stift superior) care au cursa 36 cm inchis 58 deschise fata de cele de feroza care au undeva la 34 inchis cu 46 deschis. Acum am amortizoare prelungite cu 5 cm!
                                Fișiere atașate

Comentariu

Procesare...
                                X