Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ferozaurul

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Ferozaurul

Okazie adica in ce bani? Chiar azi m-am uitat si eu dupa un set dar m-am razgandit si oricum nu erau pe stoc, eu le-am vazut la 680 ron.Din ce am citit pe aici majoritatea au decis sa lateasca masina din jante nu din flanse.
    Dacia Duster 4x4
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Postat în original de jineas Vezi post
      Am ocazia sa achizitionez 4 flanse de aluminiu de 50 mm la un pret ok, daca le montez pe masina nu voi avea probleme sa-mi atinga pe undeva? Am 235/75/15 AT care intra lejer , masina nu e inaltata dar ii voi schimba arcurile spate si probabil voi mai castiga 2-3 cm + ca am de gand sa o ridic si pe fata 2 cm din barile de torsiune.
      Deci, a mai pus cineva flanse de 50mm pe feroza?

L.E.: am uitat sa spun ca am jantele de table originale 6J ET -5
      O sa atinga la viraj + denivelare , sau viraj + zapada/noroi la flapsurile fata si pasajul rotii. Vezi ca daca o inalti prea multi din barile de torsiune nu o sa mai ai unghiurile bune si nici de reglat nu o sa mai poti. Basca uzura suplimentara la articulatia fata.

Comentariu

Postat în original de jineas Vezi post
        Am ocazia sa achizitionez 4 flanse de aluminiu de 50 mm la un pret ok, daca le montez pe masina nu voi avea probleme sa-mi atinga pe undeva? Am 235/75/15 AT care intra lejer , masina nu e inaltata dar ii voi schimba arcurile spate si probabil voi mai castiga 2-3 cm + ca am de gand sa o ridic si pe fata 2 cm din barile de torsiune.
        Deci, a mai pus cineva flanse de 50mm pe feroza?

L.E.: am uitat sa spun ca am jantele de table originale 6J ET -5
        salut, eu am flanse la roti dar merg cu 225/75/15 vara si 205/75/15 simex iarna, nu ating deloc, dar in primavara ii pun si bucsi de 40mm intre sasiu si caroserie. de fata am inaltat-o din barile de torsiune, dar schimba telescoapele, eu le-am facut zob pe ale masinii, trebuiesc unele sa aiba cursa mai mare, iar pe spate am mai adaugat o foaie de arc de aro si cercei facuti de mine, mai lungi un pic, investitia a fost mica, daca luam arcuri noi...deja nu se merita, foarte scumpe, iar arcuri foi de dacia papuc ori aro gasesti la rematuri sau prin prieteni doar ca trebuie sa mai tai din ele, centrul bulon nu este ca la feroza, dar se modifica usor, eu m-am ocupat singur de masina mea, nu este de concurs, dar as avea curaj , macar sa incep o cursa :))

Cataline, cum stai cu modificarea ? radiatorul de dacia?
        Ultima editare de eti79ety; 19.dec.2016, 16:11.
        Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!

eti79ety@politisti.ro

Comentariu

Da-le dracu de flapsuri, jos cu ele, alea sa fie problema :)))).
          Am apucat sa iau doua radiatoare de Dacia in stare perfecta unul de cupru si unul de aluminiu, ieftin 140 ron ambele dar afara este frig plus ca am fost ocupat cu porci vietnamezi, carnati si alte din astea.
          Hai ca-i facem topicul colegului varza cu carnati :))
          Dacia Duster 4x4

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
            Okazie adica in ce bani? Chiar azi m-am uitat si eu dupa un set dar m-am razgandit si oricum nu erau pe stoc, eu le-am vazut la 680 ron.Din ce am citit pe aici majoritatea au decis sa lateasca masina din jante nu din flanse.
            Le iau in 450 ron, sunt second dar in stare buna.As vrea sa o latesc din jante ,dar nu prea este buget mai ales cu sarbatorile astea . Jante sunt la Cluj cu et -25 7j la 1180 ron setul, noi ,transport inclus,iar ca sa dau jantele mele jos ca sa le trimit la Ploiesti la intors ar insemna sa stau cu masina pe butuci in fata blocului , ceea ce nu prea ma incanta.
            "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
              O sa atinga la viraj + denivelare , sau viraj + zapada/noroi la flapsurile fata si pasajul rotii. Vezi ca daca o inalti prea multi din barile de torsiune nu o sa mai ai unghiurile bune si nici de reglat nu o sa mai poti. Basca uzura suplimentara la articulatia fata.
              daca dupa schimbarea arcurilor de la milner, spatele nu se inalta exagerat, nu am de gand sa umblu la barile de torsiune.
              "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Postat în original de eti79ety Vezi post
                salut, eu am flanse la roti dar merg cu 225/75/15 vara si 205/75/15 simex iarna, nu ating deloc, dar in primavara ii pun si bucsi de 40mm intre sasiu si caroserie. de fata am inaltat-o din barile de torsiune, dar schimba telescoapele, eu le-am facut zob pe ale masinii, trebuiesc unele sa aiba cursa mai mare, iar pe spate am mai adaugat o foaie de arc de aro si cercei facuti de mine, mai lungi un pic, investitia a fost mica, daca luam arcuri noi...deja nu se merita, foarte scumpe, iar arcuri foi de dacia papuc ori aro gasesti la rematuri sau prin prieteni doar ca trebuie sa mai tai din ele, centrul bulon nu este ca la feroza, dar se modifica usor, eu m-am ocupat singur de masina mea, nu este de concurs, dar as avea curaj , macar sa incep o cursa :))

Cataline, cum stai cu modificarea ? radiatorul de dacia?
                Body lift de 3-4 cm am si eu de gand sa-i fac in vara cand ma apuc putin de tinichigerie.
                Imi poti spune ce amortizoare mai lungi ai pus si de unde ?

Comentariu

Ridic-o din bari fara probleme 2 cm, nu se intampla nimic sau vezi cum sta dupa ce-i pui arcurile.A mea este un pic mai ridicata de bot.
                  Singurul risc apare daca o ridici foarte mult, se rup prinderile barii stabilizatoare de pe bascule si practic mergi ca mine fara bara, trebuie facut ceva acolo maine vorbim la un tel daca vrei.
                  Ultima editare de Caphonne; 19.dec.2016, 17:40.
                  Dacia Duster 4x4

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
                    Ridic-o din bari fara probleme 2 cm, nu se intampla nimic sau vezi cum sta dupa ce-i pui arcurile.A mea este un pic mai ridicata de bot.
                    Singurul risc apare daca o ridici foarte mult, se rup prinderile barii stabilizatoare de pe bascule si practic mergi ca mine fara bara, trebuie facut ceva acolo maine vorbim la un tel daca vrei.
                    Cred ca eu nu mai am bara despre care vorbesti, asa am cumparat masina, joi schimb arcurile lasa-mi nr. tau de telefon pe MP si daca intampin ceva probleme iti dau un telefon.

Comentariu

Sa aveti grija cand desfaceti amortizoarele din spate este posibil sa se rupa acel surub care tine amortizorul sau este posibil sa nu se desfaca si trebuie taiat dupa care facut altul.
                      Fișiere atașate
                      Ultima editare de Caphonne; 21.dec.2016, 10:30.
                      Dacia Duster 4x4

Comentariu

I-am schimbat cele doua amortizoare spate acum 3 saptamani si exact aceasta problema am avut, un support a cedat si l-am refacut la strung.
                        La remontare am pus vaselina pe filet, sper sa nu intampin maine probleme.
                        Ultima editare de jineas; 21.dec.2016, 10:48.

Comentariu

Am montat arcurile ,masina s-a inaltat cu cca 4 cm pe spate, fata am ridicat-o din barile de torsiune doar 2 cm. Distanta de la pamant la aripa este : spate 84 cm (inainte 80) fata 80 cm(inainte 78).Intradevar , masina cu noile arcuri scutura putin mai mult pe drumurile cu denivelari.Per ansamblu sunt multumit de cum arata si se comporta masina .
                          Urmeaza flanse sau jante intoarse.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20161222_08_44_16_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	276,1 KB 
ID:	998424Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20161222_12_50_47_Pro.jpg 
Mărime:	166,6 KB 
ID:	998425Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20161222_12_50_52_Pro.jpg 
Mărime:	176,5 KB 
ID:	998426

Comentariu

Ai gresat cerceii? Vezi ca sunt cu gresor, baga-le vaselina.Scutura dar sa vezi cand cari ceva ce frumos merge.
                            Dacia Duster 4x4

Comentariu

I-am gresat !

Comentariu

Eu am 84 pe fatza si 80 pe spate.
                                Dacia Duster 4x4

Comentariu

Procesare...
                                X