Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ferozaurul

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Ferozaurul

Postat în original de Caphonne Vezi post
    Astea sunt gumele alea Mirage? Au cumva fulgul de nea si inscriptia MS
    Au doar M+S!
    "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Va salut, astazi am primit 4 flanse distantiere de 38 mm, ceva sfaturi la montarea lor?
      "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Curata bine butucul rotii inainte de montarea flanselor . De fapt , nu bine ci foarte bine , pana ce apare metalul curat la fata butucului . Daca le pui fara curatarea exemplara a butucului ai asigurata bataia rotilor . Trebuie insistat cu peria de sarma si cu un razuitor .

Nici janta nu trebuie lasata necuratata .
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
          Curata bine butucul rotii inainte de montarea flanselor . De fapt , nu bine ci foarte bine , pana ce apare metalul curat la fata butucului . Daca le pui fara curatarea exemplara a butucului ai asigurata bataia rotilor . Trebuie insistat cu peria de sarma si cu un razuitor .

Nici janta nu trebuie lasata necuratata .
          Multumesc cos, datorita sfatului tau m-am dus la un service roti unde baiatul de acolo a facut treaba foarte buna , am curatat fiecare butuc si janta impecabil inainte de montare,si mi-a strans piulitele cu cheie dinamometrica.Rezultatul , la 90-100 la ora nu simt nici o modificare a directiei sau vreun joc in volan.O flansa de 38 mm cantareste 1640g.
          Si ceva poze:
          -in prima poza , masina fara flanse.
          Fișiere atașate

Comentariu

Ferozaurul meu a primit un roof rack home made !!!
            Fișiere atașate

Comentariu

Am comandat o statie CB Albrecht AE 6110 ASQ + antena Midland ML145 cu magnet. Statia este foarte mica , as vrea ceva sfaturi de la colegii cu feroza , unde sa o montez, antena as vrea sa o montez pe un suport fix pe bulbar sau pe bara fata, care este din inox .
              Pe langa statie am luat si o camera auto si un card 32GB, in wekeendul ce a trecut am iesit cu ea in padure si tare am simtit lipsa unei camere care sa ne inregistreze peripetiile .
              Astept idei pentru montatul statiei si al antenei, este prima oara cand voi folosi o statie CB

Comentariu

Roof rack-ul a iesit foarte frumos.Acolo unde l-ai prins exista pe masina suruburi sau doar capacele? Eu am statia montata in spatiul ala din fata inclinometrului iar antena o prind in fata in bara dar nu cu talpa magnetica cu prindere in forma de L, cauta poza si o pun aici, cand foloseam talpa cu magnet o puneam pe capota fix pe mijloc.
                Fișiere atașate
                Ultima editare de Caphonne; 08.iun.2017, 10:42.
                Dacia Duster 4x4
                Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Salut Caphonne , da ,sunt deja suruburi, se da jos o aparatoare de tabla din interior(stanga si dreapta) si ai acces la acele suruburi.
                  Statia mea e foarte mica , am sa incerc sa o pun in spatiul acela de sub radio, iar antena cred ca am sa o montez pe bara fata cum ai facut si tu ,cu montura fixa, am sa revin cu poze.Vreau sa pun statia cat mai ascuns, sa nu ispiteasca eventualii "doritori de chilipiruri".

Comentariu

Ok mersi, aparat de sudura tocmai ce mi-am luat, cred ca incep si eu sa f...niste pachete de electrozi, fiare sunt, vad eu ce iese.Statia daca este mica intra acolo in spatiul ala sub radio, eu o montez si o demontez repede cu acel suport sau daca nu am chef iau statia mai mica portabila.Pentru prinderea in bara ai nevoie de alt cablu care are o ''piulita'' in capat si pe care se infileteaza antena, termini treaba o desfaci si o iei in casa.

https://www.pni.ro/cablu-de-legatura...ufa-pl259.html
                    Dacia Duster 4x4
                    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

• Re: Ferozaurul

Astazi am scos cate o foaie de la fiecare arc, masina s-a schimbat total in ce priveste confortul, nu mai scutura atat de tare.
                      Sunt foarte multumit!!!
                      Fișiere atașate

Comentariu

Salut colegi!
                        Am pus statie CB si difuzor + camera trafic!
                        Led bar 120W 50cm!
                        Si am schimbat semnalizatoarele din bara care erau obosite, am pus DRL cu semnalizare!
                        Fișiere atașate

Comentariu

Azi a trecut ITP-ul cu brio, mi-a spus tehnicianul ca pana in 2500 turatii emisiile sunt in parametrii normali chiar de euro 4, de la 3000 turatii in sus emisiile sunt foarte mari ,de cateva 10 de ori in afara normei!! Este normal asa ceva pentru un motor batranel !??

Comentariu

Postat în original de jineas Vezi post
                            Azi a trecut ITP-ul cu brio, mi-a spus tehnicianul ca pana in 2500 turatii emisiile sunt in parametrii normali chiar de euro 4, de la 3000 turatii in sus emisiile sunt foarte mari ,de cateva 10 de ori in afara normei!! Este normal asa ceva pentru un motor batranel !??
                            Salut. posibil sonda de oxigen sa fie si ea batrana, iar de luat noua nu cred ca e viabil. De ce vinzi masina ca am vazut ca e pe olx ?

Comentariu

Salut Cosmin, din pacate trebuie sa ma despart de masina, asteptam un nou membru in familie , deci iesirile mele la pescuit vor fi din ce in ce mai rare aproape inexistente.Pe viitor ma gandesc la un T3 sau T4 syncro multivan.

Comentariu

Postat în original de jineas Vezi post
                                Salut Cosmin, din pacate trebuie sa ma despart de masina, asteptam un nou membru in familie , deci iesirile mele la pescuit vor fi din ce in ce mai rare aproape inexistente.Pe viitor ma gandesc la un T3 sau T4 syncro multivan.
                                Mda e nasol ca e piata la pamant ori nu vrea lumea Daihatsu, cine stie. E o marca subestimata si cei mai multi fug de ele considerand vitara mult mai buna. :))

Comentariu

Procesare...
                                X