Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Schimbare radiator Daihatsu Feroza cu radiator de Dacia 1310 !!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• teddybear
    a răspuns
    Re: Schimbare radiator Daihatsu Feroza cu radiator de Dacia 1310 !!

Fizica elementara ne da raspunsul la una din intrebari: lichidele sub presiune au punctul de fierbere mai ridicat decat cele aflate la presiune atmosferica.
    Poate e de luat in calcul pentru la vara

Lasă un comentariu:

• Schimbare radiator Daihatsu Feroza cu radiator de Dacia 1310 !!

Salutare,

Cu ajutorul colegului eti79ety am intrat in posesia pozelor cu radiatorul de Dacia 1310 montat pe Feroza.
    O sa scriu mai mult deci rog atentie.
    Radiatorul de Dacia 1310 are 3 stuzturi cel de Feroza are 4 stuzuri.
    Dacia: furtun gros sus, furtun gros jos, furtun subtire sus care se duce in vasul de expansiune
    Feroza: furtun gros sus, furtun gros jos, furtun subtire sus se duce in vas, furtun subtire sus vine din chiulasa

Solutia lui @eti79ety functioneaza lipsa celui de al patrulea furtun fiind rezolvata cu o gaura in buson la care s-a atasat stutz cu filet si s-a adaugat furtun.
    Se poate rezolva si cu o gaura in radiator la care se sudeaza un stutz.
    Solutia prezentata face ca instalatia de racire sa nu mai stea in presiune, practic la Feroza instalatia sta in presiune pana se deschide busonul si apa se duce in vasul de expansiune.
    Ca instalatia sa stea in presiune am putea monta un vas de expansiune de Dacia 1310 care este prevazut cu supapa de presiune.
    Nu stiu daca conteaza ca sta sau nu in presiune avand in vedere ca solutia colegului functioneaza.
    Radiatoarele de Dacia cele mai noi sunt prevazute cu termocupla deci putem cupla un electroventilator fara sa facem improvizatie cu T-eu si piulita sudata.
    Prinderea pe masina se face usor, doua suruburi jos si unul sus, putem renunta la vascocuplaj si montam electroventilator sau lasam vascocuplajul si punem electroventilator pe cealalta parte.

Radiator Dacia 1310 pret 100-150-200 depinde daca este de aluminiu sau cupru, cred ca cel mai repede gasim la Remat, termocupla 10-20 ron, electroventilator 40-60 ron.
    Radiator Feroza, cel mai ieftin nou este 750 ron, oferta de la Brasov pe custom unicat 10000, second la dezmembrari nu se gaseste.

O MICA CORECTIE pentru ca am uitat sa intreb si sa mentionez ceva.Nu stiu ce a facut colegul cu furtunul subtire din dreapta jos cel care vine de langa filtrul de ulei.
    Bafta.
    Fișiere atașate
    Ultima editare de Caphonne; 12.dec.2016, 12:53.
Procesare...
X