Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Arcuri spate Feroza

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Arcuri spate Feroza

in primul rand cercei din spate nu sunt buni pt ca sunt drepti,cei de feroza sunt in forma de s pt ca la sasiu ai parca 7cm si pe foaie 6cm astfel cercelul lucreaza fara sa creeze uzuri la bucse,cum le ai tu in v iti va uza imediat bucsele si va juca masina de cur pe drum,vezi poza de mai sus cum trebuie sa fie
    toyota bj 70

Comentariu

Pfff si ce sa fac? Ajutor pls...sa le sparg capu la idiotii aia? Ca asta e primu instinct....
      Ultima editare de vatafu; 11.ian.2017, 19:57.

Comentariu

nu mai am feroza sa ii fac poze dar orice atelier de confectii metalice iti face asa ceva intr-o ora maxim ,ca in linkul ce urmeaza,mai lat sus decat jos cu vreo un cm sau 1,5cm,nu mai stiu sigur http://www.bestride.ro/kit-inaltare-...0-40mm.html,in loc de surubul de la mijloc poti suda o platbanda,eu am folosit platbanda de 50mm si la bucsi folosesti bolturile originale ca sunt mai tari
        toyota bj 70

Comentariu

adica asa cum e originalul? dar mai lung??Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cercel.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	73,3 KB 
ID:	998921

linkul nu merge...

Comentariu

corect,in forma aia lucreaza uniform pe bucsa fara sa o uzeze,o poti face cu maxim 7cm mai lunga cu conditia ca la mijloc sa sudezi un distantier ca sa o ridigizezi,succes
            toyota bj 70

Comentariu

Exact ! Trebuie sudate intre ele pentru ca se hâiesc la denivelari. Merge si sa sudezi bolturile de o ureche, dar sa fie sanatoasa tabla.
              Off-Road in Waldland

Comentariu

Mare zoala e la Feroza cu arcurile. OME , IRONMAN nimic ?
                Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                Natura si aventura

Comentariu

Nu merita si nu au arcuri complete au un asa zis kit de inaltare cu o foaie in plus.Cei de la Millner sunt super vand arcuri la preturi ok si le trimit repede in Ro.
                  Dacia Duster 4x4
                  Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Salutare, de curand mi-am springuit arcurile la feroza si spatele s-a inaltat destul de mult. Problema este ca a aparut o trepidatie urata care apare pe la 30 - 40 km/h si undeva de la 70 - 80 km/h. Pare a fi cardanul spate. Ma gandesc ca si-a modificat unghiul si trebuie vreo flansa? Sau ce poate fi ?

Comentariu

ce distanta ai de la sol la buza aripii spate? eu dupa ce am schimbat arcurile ,de la 79 cm s-a dus la 85 cm, si nu am nici un fel de vibratii !!! Am roti 235/75/15!
                      "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Pai cum a fost treaba...arcurile au fost de doua ori la springuit. Prima data mi-au batut si ultima foaie de jos, cea mai groasa, care pozitia ei normala este dreapta si pe care au facut-o convexa, drept urmare masina s-a inaltat foarte mult si a devent foarte rigida, telescoapele aproape ca nu mai lucrau si fara 2 saci cu nisip in spate rupea rinichii. Atunci a aparut acea trepidatie. Azi m-am intors la atelierul unde am facut arcurile si am cerut sa imi indrepte ultima foaie. Zis si facut, acum totul este ok si are 83 cm de la buza aripii pana jos cu anvelope 235/75/15, nu mai scutura si arata si ea a masina normala insa nu am scapat de trepidatia aia, parca s-a mai ameliorat putin dar tot ceva nu e in regula acolo. Ce poate fi oare, sa fi deplasat puntea...? o fi fost ridicata prea mult si a capatat vreun joc in crucea cardanica....?

Comentariu

Milner au ce trebuie si trimit si in Romania marea problema e ca ma rupe masina, parca nu am suspensie cu arcurile de la ei. Am luat ce au recomandat pentru tipul meu de caroserie si este dezastru, daca mergi 3 km pe un forestier te doare spatele. Am scaune normale si amortizoare Sachs noi de serie.
                          Ignis 4x4

Comentariu

Am scos eu o foaie de la fiecare arc de la Milner, s-a mai imbunatatit confortul, dar nu ceva iesit din comun, oricum e mult mai bine.
                            "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Comentariu

Asa arata si arcurile de Feroza? Care foaie ai scos-o?
                              Nu stiu ce sa fac si ma gandesc ca si in teren o suspensie de genul cred ca te poate ajuta si sa te rastorni in anumite conditii.
                              Amortizoarele sunt si ele noi, Sachs, varianta normala dar mai dure fata de setarea suspensiei de fabrica pe "soft" din buton.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	arcuri cu foi1.JPG 
Mărime:	525,0 KB 
ID:	1005200Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	arcuri foi2.JPG 
Mărime:	708,6 KB 
ID:	1005201
                              Ultima editare de Ignis; 23.iul.2017, 18:57.
                              Ignis 4x4

Comentariu

Salut, am scos a 4 a foaie de sus in jos. 15 min de manopera.

Comentariu

Procesare...
                                X